Čínská realitní bublinaExistuje jeden velmi zajímavý,ale přesto pomíjený aspekt poklesu cen nemovitostí:Naprosto odlišná reakce veřejnosti,bank a politiků na něj v ČR a USA.Tento rozdíl je zajímavý v tom,že v obou případech byl průměrný pokles v podstatě stejný,cca. o 20%.
*Když se nad tím běžný čtenář novin zamyslí,určitě přečetl mnohem více textů o poklesu cen nemovotostí v USA,než zde v ČR.To je zvláštní,pokud si člověk uvědomí,že v jednom případě šlo o události za oceánem,kdežto ten druhý se nás přímo týkal.
*Rovněž tak je zvláštní,že Obama cítí nutnost na takový pokles reagovat řečněním a vytvářením pomocných fondů pro zpola zkrachovalé majitele hypotékou zatížených nemovitostí.V Čechách si nejsem vědom jediného mediálního výstupu vrcholového politika(premiéra,ministra) na toto téma,byť by šlo jen 2-3 odpovědi na tyto otázky,týkajícího se tohoto tématu,v nějakém všeobecném interview.O finanční podpoře hypotečkářů jsem už vůbec neslyšel.
*Také je neobvyklé,že stejný pokles cen nemovitostí v USA to způsobil rozvrat bankovního systému,zatímco u nás zatím žádná banka nepřiznala,že by s tím měla problém.(Buďte si jistí,že mají,ale zatím to nebyli nuceni ani přiznat)
Stojí za to přemýšlet o tom,proč stejná událost způsobí v jedné zemi nedozírnou finanční pohromu a následnou mediální smršť,zatímco v jiné projde veřejností téměř nepovšimnuta.Dle mého skromného úsudku je hlavní rozdíl v celkovém zadlužení.Čím více má kdo dluhů,tím vyšší jsou jeho měsiční splátky a tím vyšší je pravděpodobnost nesplácení v případě nějakých ekonomických problémů,ať už čistě jeho osobních,nebo celonárodních.Průměrný Američan měl dluhy nejenom na hypotéce,nýbrž i půjčku na auto,spotřebitelský úvěr na kreditce atd.Vztaženo k výši jeho mzdy,byl zadlužen mnohem více než průměrný Čech.Na druhé straně,zcela logicky,banky musely mnohem více půjčit,proto také jim nesplácení udělilo mnohem větší ránu.
Mnoho se nyní mluví o puknutí čínské realitní bubliny.Myslím,že nepochybně existuje a nejspíše skutečně momentálně puká.Nejenom to,minimálně v některých částech země dosáhla absurdních rozměrů,takže se mluví o nově postavených městech duchů,v nichž nikdo nežije.
Puknutí této bubliny ale nebude mít,podobně jako u nás,tak strašný dopad.Kde má průměrný Američan dluhy,tam má průměrný Číňan úspory.Výše čínského spoření je legendární-normální Číňan spoří cca.25% ze svého příjmu!Ve skutečnosti spořit musí,při praktické neexistenci důchodového systému a zdravotního pojištění si musí našetřit na stáří.Ačkoliv se nepochybně najde mnoho Číňanů,kteří,podobně jaku v USA nebo u nás,na tonhle prodělají kalhoty,průměrný Číňan má úspory,ze kterých může ledaccos pokrýt.To znamená,že následky nebudou tak strašné. |