Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Lopuch, server nejen
pro botaniky

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub Zbrane [ŽP: 24 týdnů] (kategorie Věda a Technika) moderují Al, El_Diablo, ocs, themajkl.
Archiv
Domovská stránka aktualizována 2.12.2019 04:02
Omlouvám se ale bohužel jsem musel zakázat psaní anonymům, protože nám tu nějaký sabotér vložil "hack" kvůli kterému nešlo přispívat nikomu. Nevím jestli to pomůže, ale snad nad tímto darebákem budeme mít větší kontrolu.
Srdečně zveme do tohoto klubu všechny, kteří se zajímají o zbraně, střelbu a všechno, co s tím souvisí a chtějí si o tom všem v přátelské atmosféře povídat, poradit druhým, nebo se naopak chtěji zeptat na radu.

Kdo chce vystupovat anonymně (tj. bez registrace na Lopuchu), musí si vymyslet nějaké jméno nebo přezdívku a psát ho do každého svého anonymního příspěvku.

Každého přece musíme v diskusi nějak oslovovat, aby bylo jasné, kdo na koho reaguje. Kdybychom měli odpovídat několika bezejmenným anonymům najednou, byla by diskuse značně nepřehledná. Takže, kdo neuvede jméno či přezdívku, ten jako by nebyl.

Jak psát klikatelné odkazy:
 <a href="http://adresa stránky(URL)">Název stránky</a>


Úložiště obrázků:
  • 1iq.cz Bezplatné úložiště obrázků a rychlé sdílení printscreenu.
  • Bezplatné úložiště obrázků imgway.cz
  • Bezplatné úložiště obrázků imgbox.com



  •  Výslovně zakázány jsou pouze urážky (je jedno koho), nesmyslné hádky a extrémně vulgární příspěvky.

    Video Alova prototypového samopalu
    Early Automatic Pistol Cartridges - What, When & Why?
    Cowboys



    Cvičně zprovozněna homepage ... :
      Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
    autor: 
    text: 
    vyplnit a 
    Help

    Nemáte právo psát do tohoto klubu.

    [ 17019 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
    j_j J_J 25.1.2019 10:21  28741
    U běžných palných zbraní bude vliv těch plynů relativně malý, protože plyny mají velmi malou hybnost, takže velmi rychle zpomalí a „střela jim uletí“. Relativně vysoká hmotnost střely také znamená vyšší stabilitu. Mimochodem, větší věda je to u podkaliberních střel, kde je potřeba oddělit sabot.

    Větší problém je to u větrovek, kde jsou projektily velmi lehké a navíc podzvukové. Tam se pak různé turbulence na ústí laufu projeví víc a řešívá se to různými „air strippery“

    Zařízení na snížení úsťového tlaku samozřejmě existují. Momentálně patří mezi zbraně kat. A ;-)
    sven Sven ukaž člověku smrt a smíří se s horečkou 25.1.2019 09:50  28740
    k délce hlavně a rozptyluIdeální by asi bylo, kdyby na ústí hlavně v okamžiku, kdy ji opouští projektil, byl atmosférický tlak, aby nedošlo k dodatečnému účinku prachových plynů. Podle mého selského rozumu tyto plyny budou mít na rozptyl asi dost velký vliv...?
    sven Sven ukaž člověku smrt a smíří se s horečkou 25.1.2019 09:40  28739
    ☺ ☺ ☺A ještě k té dírce : Když to budeme pitvat opravdu hodně do podrobna, tak nemalou roli na celkové kubatuře odebraných plynů zde hraje také doba, kdy je v hlavni ještě nějaký tlak....
    sven Sven ukaž člověku smrt a smíří se s horečkou 25.1.2019 09:35  28738
    J_JDěkuji, rozvedl jsi to do podrobností, tak se vyjadřuje technik!!! Někoho jako jsi ty zde byla už dávno potřeba!!! ☺ ☺ ☺
    j_j J_J 25.1.2019 09:13  28737
    Hm, teď snad už přihlášený:

    1. To, že není změněna díra pro odběr plynů přece neudává vše. Ta pouze spoluudává rychlost proudění spalin z laufu do prostoru před pístem. Druhou proměnnou je tam rozdíl tlaků, tj. přeneseně objem těchp prostorů. Pokud za tou dírkou bude 1 cm kubický, tak se tlaky rychle srovnají a úbytek tlaku v hlavni bude minimální. Pokud tam bude litr, tak ten tlak klesne výrazně víc. Samozřejmě v praxi je úloha výrazně složitější, protože objemy prostorů za střelou a před pístem se mění.

    2. Ano, čistě fysikálně ano. V praxi jsou ty odpory proti setrvačnosti závěru spíše zanedbatelné, podobně jako to dynamické tření střely ve vývrtu, které jsi zmiňoval někde níže.

    Co se týče průběhu tlaků a rychlosti v laufu, tak tam bude IMHO velmi záležet na použitém prachu.
    sven Sven ukaž člověku smrt a smíří se s horečkou 25.1.2019 09:04  28736
    anonym - dotazCo jsem si počítal délku pohybu nábojnice ven z náb. komory u dynamických závěrů, tak z dostupných informací o hmotnosti závěru u několika zbraní mi vychází posun nábojnice někde mezi 1 - 2,5 mm. Zajímala by mě limitní délka posunu nábojnice, kdy sice dojde k jejímu vyboulení, nikoliv však roztržení. Samozřejmě je mi jasné, že se to nedá říci přesně, záleží na materiálu a síle pláště nábojnice, na tlaku plynů, odporu při tření o stěny náb. komory, eventuálních Revelliho drážkách a co já vím na čem ještě....
    sven Sven ukaž člověku smrt a smíří se s horečkou 25.1.2019 08:38  28735
    Ještě doplním, co jsem v zápalu o věc opomenul:1. Dírka pro odběr plynů v hlavni zůstává nezměněna a tím je dáno vše.
    2. Ad myšlenkový experiment : ….s hmotností a ODPORY závěru....
    sven Sven ukaž člověku smrt a smíří se s horečkou 25.1.2019 08:19  28734
    pardon - JMÉNO
    sven Sven ukaž člověku smrt a smíří se s horečkou 25.1.2019 08:18  28733
    anonymJiž několikrát jsi zde vystoupil s podnětným a hodnotným příspěvkem. Nechceš si dát nějaké jléno, abychom do budoucna všichni věděli, že tančíme pořád se stejnou osobou ? ☺ ☺ ☺
    sven Sven ukaž člověku smrt a smíří se s horečkou 25.1.2019 08:16  28732
    anonymNaprosto souhlasím se vším, co jsi zde napsal. A Alovy formulace jsou řekněme nešťastné, to bude to pravé slovo. Nicméně všichni se bavíme o konkrétní zbrani, která je konstruovaná na silnější náboj, než je .22 longrifle a která nemá v automatice žádné změny. Takže co se procenta odběru prachových plynů pro automatiku týká, to zůstává nezměněno, pouze kvantitativně je ho u .22 longrifle méně. Takže z toho plyne závěr, že i projektil :22 lr má stejnou procentuální ztrátu rychlosti jako projektil 5,56x45. Obecně by se dalo říct, že zhruba 90% své rychlosti nabere projektil na prvních 300 mm své dráhy hlavni. Zbytek délky hlavně má spíš význam pro snížení rozptylu ( ale i to je samozřejmě řečeno zjednodušeně, nebavíme se teď o rozkmitání hlavně).
    ------------
    Co se týká celkového objemu odebraných plynů, tak tam určitě neplatí přímá úměra se ztrátou rychlosti - opakuji znova : stačí se podívat na obecný graf průběhu tlaku pynů a nárustu rychlosti projektilu v závislosti na délce hlavně....a uvědomit si velikost odporu hlavně proti pohybu projektilu za jeho pohybu ( tohle je poněkud neobratně řečeno zase ode mne - mám tím na mysli odpor tělesa vůči podložce - zde hlavni - při rozjezdu z nuly a odpor tělesa při pohybu vůči podložce-hlavni za jeho pohybu ).
    ---------------------
    Ad myšlenkový experiment s hmotností závěru - ano samozřejmě máš pravdu. Což je ovšem pravý opak toho, co tvrdí Al.
    anonym 25.1.2019 07:48  28731
    sven, 28725Neznám detaily dané konstrukce, takže nevím, zda je ten vliv tak zásadní, jak Al tvrdí, nicméně v tom, co píše, není nic, co by odporovalo fysikálním zákonům, byť jeho formulace nejsou místy nešťastnější. Pokud v době, kdy střela zrychluje, odeberu část spalin z prostoru za ní, snížím tlak -> sílu -> zrychlení. Nedochází ke zpomalování, ale střela prostě zrychlí méně, než normálně. Tj. záleží na konstrukci plynového systému - pokud bude mít velký objem v porovnání s objemem laufu a pokud bude třeba ještě otevřený (přímé působení plynů, bez pístu), takže část plynů odpustí mimo zbraň, čímž se tlak sníží ještě víc, dovedu si představit docela významný úbytek úsťové rychlosti Od oka: Galil má průměr pístu cca 13 mm, dráhu kolem 100 mm. Takže jen před píst se vejde víc plynů, než je objem laufu o délce 40 cm a průměru 5,56. Samozřejmě neznám hmotnost pístu, průřezy toho plynového vedení, průběh hoření apod. ale i tak se mi zdá krajně nepravděpodobné, že by ten systém, stavěný na podstatně výkonnější náboj, sebral pouze 5 %. Ad myšlenkový experiment s lehkým dynamickým závěrem: pokud by se to dotáhlo do extrému, tak se může stát, že nábojnice vyleze celá ven, zatímco střela bude pořád v hlavni. Ostatně to samé by se stalo po částečném vytažení a prasknutí nábojnice. A na úsťové rychlosti by se to projevit mohlo. JJ
    sven Sven ukaž člověku smrt a smíří se s horečkou 25.1.2019 05:38  28730
    El_DiabloJediné, na čem se ta adaptace projeví, že vzhledem ke slabšímu náboji bude mít ten předělaný Galil nižší kadenci, než v klasické ráži 5,56x45 a automatika bude skoro na hranici funkčnosti. Ale rychlost projektilu bude prakticky stejná ( kromě těch cca 5% na odběr plynů), jako bys střílel z opakovací malorážky se stejně dlouhou hlavní.
    sven Sven ukaž člověku smrt a smíří se s horečkou 25.1.2019 05:13  28729
    El_DiabloJá jsem se předtím na ten galil nedíval - nevěděl jsem, že má vložnou hlaveň. Ale pracovní délka hlavně zůstává stále stejná, čili zhruba těch 400 mm, jelikož ráže 5,56x45 a longrif .22 je co se týká průměru projektilu prakticky totéž. Takže platí stále to, co jsem psal ve Sven 28727, 28725,28723, 28720, 28719.
    el_diablo El_Diablo Veškerá nepodstatná elektronická zařízen - mimo provoz, včetně kontroly pravopisu. 24.1.2019 21:35 - Oblíbené kluby (22:27) 28728
    Sven [28727]: No jo ale když se podíváš na ten upravený galil, tak ten adaptér má tak krátkou hlaveň, že střela moc energie nedostane...
    sven Sven ukaž člověku smrt a smíří se s horečkou 24.1.2019 19:06  28727
    A ještě glosa k tomu zpomalování kvůli odběru plynů
    Víš sám moc dobře, že největší odpor je, když se začne projektil zařezávat do drážek hned za přechodovým kuželem. Potom už je to sranda, což určitě musíš vědět taky - když jsi někdy ( a určitě ne jednou) vytlačoval projektil, který uvíznul v hlavni - po překonání prvního odporu, než se uvíznutý projektil pohne, tak je to úplná brnkačka, stačí tlak tak maximálně 10 kilo, abys projektil vytlačil ven. Což je ve srovnání se silou, která působí na dno projektilu při výstřelu skoro nic - ty síly se motají v řádu 2-3 tisíců atmosfér na prvních 15 centimetrech hlavně a tlaky na ústí hlavně (podle ráže, prachové náplně a délky hlavně) většinou neklesají pod nějakých 600 - 800 atmosfér.
    -------------
    Jinými slovy - odběr plynů z hlavně ubere horní strop 5% počáteční rychlosti střely, než kdyby odběr plynů nebyl.

    [ 17019 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

    (c) 2001-2011 Lopuch.cz   
    Kontakt