Včera tu bylo zmíněno, že bych sem mohla dát nezaujatý pohled na nějakou kontroverzní záležitost týkající se náboženství.
Nevím, jestli to, co mě napadlo je právě kontroverzní, ale jistě je to zajímavé.
Říkala jsem si, Že pro začátek bych sem mohla napsat třeba pár řádek o hnutí Falun Gong. Netuším, kdo kolik toho ví, o téhle skupině a tak sem napíšu ty nejzákladnější věci a potom to třeba můžeme rozvinout.
Falun Gong založil v roce 1992 Li Hongzhi v Čínské lidové republice. Byla to jednaz mnoha qigongových skupin, které v té době zažívaly opravdu velkou popularitu. (Qigong navazuje na tradici čínského lékařství a čínské filosofie, pracuje s pojmem energie qi, ale z důvodů komunistického režimu v ČLR bylo tohle učení očištěno od čehokoliv co by mohlo připomínat náboženství a stalo se z toho cvičení, jež bylo praktikováno především s cílem vylepšit si zdravotní stav.)
Falun Gong byl tedy velmi oblíben a také podporován vládou. Jenomže Falun Gong se rozrůstal a rozrůstal. Těžko se dá odhadnout, kolik měl v té době členů. Materiály hnutí uvádějí, že více než komunistická strana. No, ale jistě to bylo velké množství lidí a to právě začalo čínskou vládu znepokojovat. Už od roku 1996 se snažila proti Falun Gongu působit v médiích a prostřednictvím článků produkovaných ústavy vědeckého ateismu. Jenomže to se postupně přestávalo líbit praktikujícím Falun gongu a tak v dubnu 1999 uspořádali v Pekingu demonstraci zahrnující přibližně 10000 protestujících. To vládu a především tehdejšího tajemníka Čínské komunistické strany dost vyděsilo.
Asi se především zalekli toho, že tak velké množství lidí se dokáže zorganizovat a shromáždit se, aniž by se toho účastnila komunistická strana. Jiang Zemin (tehdejší tajemník strany a prezident) se bál toho, že z tohodle dobře organizovaného hnutí by mohlo vzejít nějaké spiknutí proti němu (asi i proto, že ve Falun Gongu bylo hodně tehdejších členů strany). Taky mu vadilo, že tak obrovské množství číňanů řídí někdo jiný než jenom komunistická strana.
Takže následovali rozsáhlé represe, zatýkání, pronásledování, uvězňování v pracovních táborech, atd.
To trvá dodnes. Někdy s větší a někdy menší intenzitou.
Praktikující Falun Gongu mimo Čínu proti tomuto stavu neustále protestují nejrůznějšími způsoby - demonstrace, hledání podpory u politiků, natáčení filmů, atd.
|