"Tebe třeba nikdy nezarazilo, že Tiger I je hodnocen jako odolnější tank, než Panther a přitom má čelní pancéř věže o 10 mm tenčí?"
Ne, takhle jednoduše jsem je nikdy neporovnával. On je to u těch tanků vždycky problém. Když pomineme odolnost vany, která je málo vidět a navíc je často skrytá, je lepší Tiger či Panther proti T-34/85 na 500m? U Panthera si neškrtne u korby, ale má nemalou šanci na průraz věže. U Tigera si u věže neškrtne, ale má nemalou šanci na průraz korby. Prostě ideál je úplně hull-down Tiger v obranné pozici, který po likvidaci 3 T-34 třemi zásahy začne svou sympatickou HE ability ničit nabíhavší ruskou infantérii. Tak :)
Jinak k obsahu tvé otázky. Tiger je hodnocen jako odolnější kvůli lepšímu pancíři na boku a zádi. Na čele je to prašť jak uhoď. Vanu mají oba odolnou stejně, korbu má Panther lepší, Tiger zase věž.
U panthera i PzIV se bavím o probití trupu. Což je podobné jako probití věže u T-34/85. U starších verzí se posouvá zničitelnost ještě dále, ale o tom náš příběh nepojednává.
Kdyby byl Panther schopen zabít T-34/85 kamkoli max na 1km, tak by ho PzIV nebyl schopen zničit ani z bezprostřední blízkosti :-) Protože jak jsem říkal, Panther toho na 1000m probije více, než PzIV na 100m.
Poměr mezi výkony KwK42 a KwK40/L48 je dán. To, co prostřelí KwK40 na několik metrů, KwK42 překoná na vzdálenost o kilometr větší. Počítejme to do těch 2000m, dál to nemá smysl. Takže zbývá jen stanovit, na jakou vzdálenost může KwK40 probít trup libovolné T-34 (což se přibližně rovná odolnosti věže 85mm verze.) a rázem dostaneme o kilometr větší vzdálenost, na jakou tento job může dokončit Panther. V této fázi už je to jednoduchá matematika.
Kvalita oceli nedělá takový rozdíl, pokud nebereme extrémy jako odfláknutý německý pancíř, který se objevoval na konci války. Rusové měli tradičně tvrdší ocel. Což sice mohlo zvýšit odolnost proti probití, na druhou stranu byl pancíř křehčí a internal armor flaking zraňovalo i zabíjelo na vzdálenosti a proti soupeřům, kteří by si jinak neškrtli. |