Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Modrá je dobrá
zelená je lepší

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Archiv klubu Religionistika [ŽP: 8 týdnů] (kategorie Věda a Technika - V ODPADU) moderuje Šéf Lopuchu.
Vítejte v klubu religionistickém neboli na místě, kde se dozvíte (snad vše), co byste rádi věděli o čemkoliv, co souvisí s náboženstvími. Jenom pár slov o tom, jaká je má představa o charakteru diskuzí, které by se tu měli odvíjet. Například se můžete ptát na nejrůznější záležitosti ohledně náboženství, na literaturu o náboženských tradicích a hnutích a nebo na internetové odkazy, na kterých byste se dozvěděli vše, co Vás právě zajímá. Taky budu moc ráda, když sem budete házet právě tu zajímavou literaturu, kterou jste přečetli a kde byla nějaká zmínka o náboženství a nebo když se s námi podělíte o všemožné zajímavosti z tohodle oboru. Pokud ale chcete nějak diskutovat o správnosti, pravdivosti a nebo nesmyslnosti náboženství, tak to musíte do klubu Náboženství a my, protože tohle nespadá do zájmů religionistiky a tedy ani do tohodle klubu. A proč jsem si přála založení klubu Religionistika? Z vlastní zkušenosti vím, že lidé se o náboženství hodně zajímají, přestože se v něm osobně neangažují a nebo nejsou jeho odpůrci. Prostě je jenom třeba zajímá, co je to za lidi, co chodí po městech a zpívají divné písně a nebo proč se hinduisté koupou v Ganze, která je tak špinavá. A proto jsem založila tenhle klub. Aby si zde lidé mohli vyměňovat informace o tom, co ví a nebo by chtěli vědět o náboženstvích. Takže se tu nebudou probírat žádná těžce metodologická témata, ale hlavním cílem tohodle klubu je dostat religionistiku a hovory o náboženstvích z akademické půdy mezi lidi.
By Sajuri
  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help
   
[ 1019 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
ormstunga ormstunga had (opak)vejcožrout 25.3.2007 09:09  157
Sajurimno, to nevim, kde se to da sehnat, ja zadné časáky neodebírám,nemám peníze. :-( ale Religio jsem jednou viděla v Knihkupectví NLN, to ale bylo jestě v melantrichove, ja ani nevim, kde ted sidlej.
sajuri 25.3.2007 07:34  156
Jelena a vlastně pro všechny, kteří by se rádi dočetli něco zajímavého o náboženstvích: Mám tu pár časopiseckých tipů:
No, ono vlastně v ČR ani není možné moc těch tipů na časopisy, které by nějak nezaujatě pojednávaly o náboženstvích, dávat.
Ale přece jenom...
Tak můj úplně nejoblíbenější časopis je Nový Orient. Ten se tedy nevěnuje jenom náboženstvím, ale všemu, co souvisí s oblastmi, kterým je zvykem říkat Orient (politika, literatura, uění, náboženství, společnost, atd.). Vydává ho Orientální ústav Akademie věd. Takže do něj přispívají odborníci na daná témata (afrikanisté, arabisté, islamologové, religionisté, sinologové, japanisté, atd.). Na tom časopise je nejúžasnější to, že přestože v něm jsou vědecké články, jsou psané tak, že jim může rozumět kdokoliv. Jsou to články na zajímavá témata a psané čtivou formou.
Nový orient je čtvrdletník. Dá se buďto předplatit a nebo koupit ve vybraných knihkupectvích (např. Akademia). Ale vzhledem k tomu, že se nedá koupit kdekoliv, je lepší si jej předplatit a máte jej každéhočtvrt roku ve schránce. (Na ten den se vždycky tři měsíce těším.)
Další časopis, u kterého se už tedy občas musím vztekat, je Dingir. Vydává jej Společnost pro studium sekt a nových náboženských směrů. A podle toho je to také občas poznat. Ale to bych tu raději nerozváděla. Dingir se zaměřuje na současnou náboženskou situaci, takže je tam možné se dočíst jak o nových náboženských hnutích, tak i o současném křesťanství nebo islámu. Opět je psaný tak, že si jej může přečíst každý a ne jenom religionista/ka.
A potom už je to horší. Je tu Religio: revue pro religionistiku. Vydává ho Česká společnost pro religionistiku. Vychází dvakrát ročně. Religio je výborné v tom smyslu, že v něm vycházejí opravdu kvalitní články psané jak českými, tak (občas) i zahraničními odborníky. Jenom mně na Religiu trochu mrzí, že si jej opravdu může přečíst zase jenom religionista/ka. Ale to už je asi úděl vědeckého časopisu. Jinak je Religio výborné a také se na něj vždycky těším.
A potom ještě na Ústavu religionistiky FF MU vychází Sacra. To je vlastně taková menší sestřička Religia. Je to časopis, který vydávají a přispívají do něj studenti/ky religionistiky. Ale to neubírá na jeho kvalitě. Jeden článek lepší než druhý.
Kde a jak se dá sehnat Religio a Sacra nevím. já je kupuji (jenom Religio, Sacra je zdarma) přímo na u nás na katedře. Ormstunga, nevíš, jestli se dají sehnat u Vás? Nebo na dalších místech v Praze?
Víte ještě někdo o zajímavém časopise, kde se vyskytují dobré články o náboženstvích?
sajuri 25.3.2007 07:08  155
Jelena: Jestli Tě zaujal Eliade, tak můžu doporučit Pojednání o dějinách náboženství. Je to takové shrnutí Dějin náboženského myšlení v jednom svazku. Dobře se to čte a člověk se tam dozví spoustu zajímavostí. Ormstunga má pravdu, že v Eliadovi jsou nějaké chyby. Ale to jsou spíš takové metodologické záležitosti, jejichž pomlouváním a hledáním se baví religionisté/ky ve volných chvílích. Ale to Eliadovi neubírá na čtivosti a zajímavosti.
Mimochodem, Eliade psal také prózu. Například kniha povídek, která se jmenuje Tajemství doktora Honigbergera.
ormstunga ormstunga had (opak)vejcožrout 24.3.2007 22:30  154
Jelenato je fajn, ono se to dost prolíná. já zjištuju, že ke svému oboru potřebuju i třeba zeměpis, historii, a taky i biologii. např. některé názvy kytek jsou pojmenované po bozích. :-)
k těm germánům. no myslela jsem celkově. z německé oblasti toho ani moc není, ale taky se spíš orientuju na skandinávii a Island. ti taky patří mezi germány. taky je fakt, že z německé oblasti tu není moc věcí přeložených. snad jen píseň o Nibelunzích. ale ta už je taky v tomhle podání dost pozdní. jinak akorát něco málo má převyprávěno tuším Vízdalová v knize Soumrak a prsten.
jelena Jelena Přednášky nyní ve Viničné - Pátečníci a mnohem víc! 24.3.2007 22:18  153
ormstunga [152]: studuju biologii - ale ono tam je těch mýtů někdy taky docela dost :D
o germánských mýtech já až tak moc přehled nemám - resp. ne o takových těch vyloženě německých. Trochu se orientuju ve skandinávské a islandské oblasti - ale ráda si doplním znalosti :) Ta srovnávací mytologie může být zajímavá, píšu si, po Zíbrtovi se též podívám, Díky :)
ormstunga ormstunga had (opak)vejcožrout 24.3.2007 22:13  152
Jelenajestli můžu doporučit, tak výborná kniha je srovnávací mythologie od Jaana Puhvela. NLN, 1997. Eliade není špatnej, ale je fakt, že tam má spoustu chyb. ale pro přehled bude dobrej. na takové ty přežitky pohanství do křestanství je taky dobrej Čeněk Zíbrt. starší věci, ale má tam hodně popsaný lidový zvyky. mně osobně se dost líbí. jinak, kdybys chtěla něco o germánském náboženství, mám spousti typů. ty nestuduješ religionistiku? podle tvých příspěcků mi to tak přislo. :-)))
jelena Jelena Přednášky nyní ve Viničné - Pátečníci a mnohem víc! 24.3.2007 22:01  151
Sajuri [150]: no mě tak obecně zajímají srovnání různých náboženství a především jejich původ a společné znaky, prolínání s mytologií... Začala jsem číst Eliadeho Dějiny náboženského myšlení, ale nějak furt nemám čas dočíst ani ten první díl (resp. ne v době, kdy na něj narážím v knihovně; čas mám zásadně tehdy, kdy je rozpůjčovanej). Ale něco na ten způsob by se mi docela líbilo. No a potom prolínání pohanských prvků se křesťanstvím, křesťanské tradice, do nichž byly zakomponovány pohanské zvyky (třeba přenášení nevěsty přes práh) a podobně :) Ale vpodstatě čtu vše, co je aspoň trochu zajímavé, takže jsem to myslela i tak, že když tady začneš s nějakými dalšími tématy, budu vždy ráda i za nějakou související knihu :)
sajuri 24.3.2007 20:36  150
Jelena: když mi upřesníš, jaké téma máš konkrétně na mysli a co by Tě zajímalo, moc ráda něco doporučím (tedy pokud budu vědět).
jelena Jelena Přednášky nyní ve Viničné - Pátečníci a mnohem víc! 24.3.2007 20:34  149
díky :) kdyžtak ta žádost o zdroje platí i pro ostatní témata & angličtina není problém, v nejhorším i francouzština :)
sajuri 24.3.2007 20:17  148
Jelena: No právě, s tím je problém. Nenašla jsem v brněnských knihovnách žádnou knížku, která by se Falun Gongem zabývala. V češtině (nebo aspoň v českém překladu) nebylo napsáno nic. Tím si jsem téměř na 100% jistá. Možná je někde mimo Brno zašantročená nějaká anglická knížka, ale já na ni nenarazila.
Pokud jde o knížky psané zakladatelem Falun Gongu Li Hongzhim, tak ty se dají sehnat na internetu . Asi dvě takové klíčové knížky pojednávající o nauce hnutí jsou Qigong kola zákona a Otáčení kola zákona od Li Hongzhiho. Možná je najdeš i v knihovně. Ale určitě jsou zde. Tam taky najdeš spoustu dalších textů.
Jeden článek je taky ve sborníku (a já si teď nemůžu přesně vzpomenout na jeho název), který se jmenuje nějak jako Politická a náboženská moc v Asii. Ten článek se jmenuje Ohrožení mandátu nebes a napsal jej Pavel Šindelář.
Dál se občas o Falun Gongu píše v novinách a nebo v nejrůznějších časopisech, ale to raději ani nedoporučuji číst.
Pokud si vzpomenu ještě na nějakou další literaturu, tak dám určitě vědět.
jelena Jelena Přednášky nyní ve Viničné - Pátečníci a mnohem víc! 24.3.2007 19:26  147
mohla bych poprosit příležitostně taky o nějaké knižní zdroje? Hodně čtu, tak abych věděla, po čem se v knihovně a v knihkupectví poohlížet. Díky :)
sajuri 24.3.2007 14:39  146
Takže, ty předešlé odkazy už jsou pěkně na homepage (ještě, že já tu mám tu Teke), kam postupně budou přibývat další odkazy, které tu budou zmíněny a nebudou se hodit přímo do záhlaví. Tam jsou totiž odkazy všeobecné a odkazy na stránky nejrůznějších náboženských skupin budou na homepage.
sajuri 24.3.2007 11:23  145
Pokoušela jsem se sem dát odkazy na Falun Gong, aby byly tak pěkně, jak se mi to podařilo v záhlaví, ale ne a ne se to povést, tak se omlouvám, že to co bude následovat, vypadá, jak vypadá.
Falun Gong v České republice - http://www.falungong.cz/
Falun gong na Slovensku - http://www.falungong.sk/
Falun Gong v Evropě - http://www.clearharmony.net/
Falun Gong ve světě - http://www.clearwisdom.net/emh/index.html
Na těhle stránkách také najdete odkazy na další stránky Falun gongu.
A tady ještě nějaké odkazy o Falun Gongu nezaujatě:
Explaining of the Crackdown of Falun Gong - http://website.leidenuniv.nl/~haarbjter/aalderink/index.html
Statement of Professor David Ownby -
http://www.cecc.gov/pages/roundtables/052305/Ownby.php
Falun Gong - http://website.leidenuniv.nl/~haarbjter/falun.htm
Falun Gong: An Evil Cult? - http://www.bbc.co.uk/dna/h2g2/A2922644
bubla Bubla 24.3.2007 11:10  144
Zajímavé. Děkuji.
sajuri 24.3.2007 09:41  143
Včera tu bylo zmíněno, že bych sem mohla dát nezaujatý pohled na nějakou kontroverzní záležitost týkající se náboženství.
Nevím, jestli to, co mě napadlo je právě kontroverzní, ale jistě je to zajímavé.
Říkala jsem si, Že pro začátek bych sem mohla napsat třeba pár řádek o hnutí Falun Gong. Netuším, kdo kolik toho ví, o téhle skupině a tak sem napíšu ty nejzákladnější věci a potom to třeba můžeme rozvinout.
Falun Gong založil v roce 1992 Li Hongzhi v Čínské lidové republice. Byla to jednaz mnoha qigongových skupin, které v té době zažívaly opravdu velkou popularitu. (Qigong navazuje na tradici čínského lékařství a čínské filosofie, pracuje s pojmem energie qi, ale z důvodů komunistického režimu v ČLR bylo tohle učení očištěno od čehokoliv co by mohlo připomínat náboženství a stalo se z toho cvičení, jež bylo praktikováno především s cílem vylepšit si zdravotní stav.)
Falun Gong byl tedy velmi oblíben a také podporován vládou. Jenomže Falun Gong se rozrůstal a rozrůstal. Těžko se dá odhadnout, kolik měl v té době členů. Materiály hnutí uvádějí, že více než komunistická strana. No, ale jistě to bylo velké množství lidí a to právě začalo čínskou vládu znepokojovat. Už od roku 1996 se snažila proti Falun Gongu působit v médiích a prostřednictvím článků produkovaných ústavy vědeckého ateismu. Jenomže to se postupně přestávalo líbit praktikujícím Falun gongu a tak v dubnu 1999 uspořádali v Pekingu demonstraci zahrnující přibližně 10000 protestujících. To vládu a především tehdejšího tajemníka Čínské komunistické strany dost vyděsilo.
Asi se především zalekli toho, že tak velké množství lidí se dokáže zorganizovat a shromáždit se, aniž by se toho účastnila komunistická strana. Jiang Zemin (tehdejší tajemník strany a prezident) se bál toho, že z tohodle dobře organizovaného hnutí by mohlo vzejít nějaké spiknutí proti němu (asi i proto, že ve Falun Gongu bylo hodně tehdejších členů strany). Taky mu vadilo, že tak obrovské množství číňanů řídí někdo jiný než jenom komunistická strana.
Takže následovali rozsáhlé represe, zatýkání, pronásledování, uvězňování v pracovních táborech, atd.
To trvá dodnes. Někdy s větší a někdy menší intenzitou.
Praktikující Falun Gongu mimo Čínu proti tomuto stavu neustále protestují nejrůznějšími způsoby - demonstrace, hledání podpory u politiků, natáčení filmů, atd.

[ 1019 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt