Dokument je vynikající, ale...Dokument jsem si nenechal ujít. Jen by mě zajímalo, jestli vůbec Luftwaffe měla vůbec šanci.
Velká Británie ostrov, Velká Británie, přední námořní velmoc...
Ona obranná taktika má mnoho výhod. Za prvé jasný cíl, sestřílet co nejvíce nepřátelských letadel nad svým (respektive blízko svého) území. Za druhé, blízkost letišť a tudíž operační výhodu. Za třetí, možnost pozemního (respektive námořního) sledování, Britové tuto výhodu notně až ultimativně rozšířili o radar. Za čtvrté, možnosti záchrany techniky i pilotů na území pod svoji kontrolou. Za páté přítomnost protiletadlových zbraní. Atd.
Dokument bohužel glorifikuje. Jsem na to citlivý. Aspoň si to myslím. Uváděli v něm že Velká Británie disponovala jen 600 stíhačkami oproti 2 700 německých letadel. Toto tvrzení je ale velmi zavádějící. Kolika stíhačkami disponovalo Německo a jakou dobu mohli na rozdíl od britských stíhaček operovat nad Británií? Nehledě na použití radaru. Z dokumentu to nakonec a naštěstí vyplývá, ale nebylo to však sděleno přímo a pochybuji, že to bude řečeno i v dalších dvou dílech. Sděleno toto: Luftwaffe na to od samého počátku neměla. A to i přes zkušenost posádek.
Sice zde nastiňují možnou cestu pro Luftwaffe a to ve zničení radarových stanic, avšak po šesti hodinách pokrytí Britové obnovili, pokud jsem to z dokumentu správně pochopil, a tedy to znovu ukazuje na jakousi tendenci dramatizovat, v tomto případě přeceňovat úlohu radarů na možné porážce Velké Británie.
Věřím však, že kdyby se Německo po dobytí Francie soustředilo výhradně na boj s Velkou Británií a to i v roce 1941, mělo by šanci, otázkou však zůstává jestli by německý průmyslový komplex dokázal výrazně předčít ten britský za podpory USA v úsilí nashromáždit prostředky na zdolání letecké obrany Velké Británie za uvedených výhod pro obránce. To se týká i lidských zdrojů.
Dokument je vynikající, a že glorifikuje je normální. V bitvě o Británii šlo o mnohé, ale mělo v roce 1940 Německo vůbec šanci? |