Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Náš Lopuch Vám
vytře zrak

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Archiv klubu Katedra Cimrmanologie [ŽP: 12 týdnů] (kategorie Humor) moderují Šéf Lopuchu, Scalex.

Katedra se zabývá zkoumáním odkazu Járy da Cimrmana a objevováním jeho dosud nepovšimnutých stop v naší historii i současnosti.
Vědecké úkoly mohou být zadávány kterýmkoli studentem katedry, zpravidla ne častěji než jednou týdně. Do titulku zadání uveďte pořadové číslo úkolu. Pokud vkládáte referát týkající se staršího zadání, než je právě aktuální, zadejte do titulku odkaz na jeho číslo, např. Re: XXII.
Příspěvky nesouvisející s předmětem výzkumu (off topic) budou po několika dnech smazány.
Tento klub si v lednu 2014 oblíbilo 27 uživatelů. Starší referáty jsou uloženy v archivu.
Příbuzné kluby: Hlášky J.Cimrmana, Cimrmanův řetěz, Kvíz hlášek z Cimrmana
Příbuzné katedry: Inicium Jiné právo. .
  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help

Nemáte právo psát do tohoto klubu. Práva vám může přidělit moderátor klubu. Požádejte ho v soukromé poště.

[ 397 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
petromila 8.9.2006 19:34  569
Cimrman se ke svým zkušenostem z egyptologie ještě jednou vrátil..a to na konci svýho tzv. Modrýho období...
(které začalo v prosinci třiadvacátýho roku,kdy Járovi někdo v zemljance ukrad kamna...)
Tehdy za ním přišli nějací komisaři,že prej umřel kdosi významnej...a že je třeba nějak toho chlapíka uchovat drobet dýl...
On jim na to kývnul...jenže...nesprávným překladem zápisků z Domu mrtvých se dopustil osudovýho zanedbání.I když z těla nechal odstranit fšecko rychlezkázný,včetně mozkovejch tkání,mumie se nechovala tak,jak předpokládal.
Cimrman usuzoval,že k zhoršování stavu dochází proto,že mumie není v pyramidě,proto požádal,aby byla pyramida postavena.
Nedostatkem financí a zaostalostí stavebních dělníků vznikla úplně jiná budova,a devastace mumie pokračovala dál.
Připomínám zde hypotézu,že se mumie zcela rozpadla zrovna v tý době,co Jára da Cimrman zemřel.Zděšení opatrovníci státní mumie,kteří si Mistra Cimrmana nesmírně vážili,přišli v nejvyšším zoufalství na geniální myšlenku:Podle Jardových zápisků nabalzamovali samotnýho Cimrmana.
Jenže si ty špatný zápisky taky špatně přeložili...a tím paradoxně použili SPRÁVNEJ postup při balzamování.
Tím se bohudík tělo Járy Cimrmana uchovalo až do naší doby.
Bohužel,považováno za někoho jiného.
kuki 8.9.2006 07:39  568
Tento projekt ovšem ztroskotal na nedostatečném přívodu vzduchu nozdrami zmíněné kašírované lidské hlavy. Zkrátka sousedův pes se udusil a chcípnul.
Obyvatelé okolních vsí reagovali dosti vlažně i na Cimrmanův pokus o balzamování psa. Po zhlédnutí této procedury ztratili zájem o starověký Egypt definitivně (ani si netroufám citovat výrok chalupníka Vondráka, zaznamenaný v liptákovské kronice).
V této fázi končí i Cimrmanovo egyptologické období a nadále se věnuje pouze hudbě, fyzice, účetnictví (včetně podvojného), malířství, chovu amerického orla bělohlavého a porodnictví.
vitsoft 7.9.2006 19:36  566
Ve svém egyptologickém období udržoval mladý Cimrman čilou korespondenci se Sirem Williamem Petrie, se kterým ho pojily stejné zájmy, i když sám Jára v Egyptě nikdy nebyl. Jak později Petrie v jednom interview přiznal, k objevu hrobky krále Amenemhata, netradičně umístěné mimo osu pyramidy, jej dovedla právě poznámka Járy Cimrmana, v níž si stěžoval na asymetrické umístění kadibudky na hnojišti u jeho liptákovské chalupy.

Pro popularizaci kulturního dědictví starověku se Cimrman dokonce pokoušel vybudovat na své zahradě malé egyptárium, kde rozestavěl několik pyramidových stanů. Největší Chufevovu pyramidu simuloval přetažením obrovských trojúhelníkových pláten přes stodolu. Pro oživení nevelkého zájmu liptákovského obyvatelstva si nasazoval psí hlavu a naopak ze sousedova psa se snažil nasazením kašírované lidské hlavy vytvořit živou sfingu.
simka86 7.9.2006 12:32  565
astronomie,samozřejmě.
simka86 7.9.2006 12:31  564
Re: XLVAle já si právě myslím, že jeho rozluštění hieroglyfů, pánové, bylo naopak jako jediné správné.Díky novým poznatkům z odhaleného písma, mohl využít své znalosti v oblasti matematiky-astrologie. Vždyť pouze ostych ze slávy a skromnost, jemu tak vlastní, mu zabraňovaly v tom, aby uvřejnil svůj objev = nové souhvězdí Středního vozu.

Nabyté poznatky z Egypta potom zveřejňoval pouze zákazníkům proslulého Cimrmanova informačního šapitó.Není tedy pravdou, že toto šapitó bylo uzavřeno kvůli napadení virů, nýbrž z důvodu napadení ostatních filozofů a matematiků, a to ze strachu, aby se Cimrman neproslavil více než oni.
kventyn 5.9.2006 13:00  563
Rád bych uvedl předchozí příspěvek na pravou míru, kolega mi doufám promine.
Ono selské stavení je nepřesná formulace vyvozená z Cimrmanových zkoumání. Fara nebyla stavení selské, ale řekněme vesnické a mělo jednoznačně duchovní význam.
Cimrman, jak je všeobecně známo byl bezvěrec a spokojil se se zjištěním učiněným rozborem písma, že se v Egyptě nacházely budovy sloužící náboženským účelům na než pak navázali křesťané.

Už méně se ví, že Cimrman ve snaze proniknout do uzavřené skupiny egyptologů, začínal u nich jako pomocná síla, kterou hojně využívali pro měření délek v pouštním prostředí. Cimrman zde využil svůj velmi přesný krok získaný za jeho dentisticko- železničářské praxe.
suffy 5.9.2006 10:54  562
Re: XLVNež se dostaneme k Cimrmanovým skutečným objevům v říši egyptské, je třeba předeslat, že v počátcích se jako egyptolog zelenáč dopouštěl nejednoho přehmatu při luštění egyptského obrázkového písma a oba přehmaty ho svedly z té správné cesty, aby se na ní pak oklikou opět vrátil.
O co šlo: Cimrman pod prvním silným dojmem, že se pouští do výzkumu kultury postavené na otrokářském řádu, jal se i otrocky překládat obrázkové písmo. Základní pojmy pak zpočátku naprosto mylně etymologicky vysvětlil.
Pojem "Faraon" považoval za egyptské selské stavení patřící jiné osobě a marně hledal v egyptštině výtaz pro stavení vlastní.
Obdobně pojem "pyramida" z počátku chápal jako součást narozeninových oslav egyptských žen, kdy je oslavenkyni darován Pyr, kterému Cimrman jednoznačně přiřkl falický význam.
vitsoft 3.9.2006 22:54  561
XLV.Jak zasáhl Jára Cimrman do egyptologie?

XLV.
w_o_o_d_y 1.9.2006 17:16  560
Re XLIVAle co vás nemá. Nejde ani o monstrozní vrtačku ani o žebrík ani o rybářský prut na kapry větších rozměrů. Tohle je přece slavný Cimrmanův teleskopický dalekohled. Princip byl následující. Nemusíte stavět obrovské observatoře. Jeho teleskopohled jak jej familiérně přezdíval se dá převážet na kterékoliv vhodné místo odkud bude podle speciálních propočtů nejlépe viditelný pozorovaný objekt... Tato přvratná myšlenka ztroskotala na dvou věcech. Na všech vyhodnocených místech už observatoře stály. A za druhé. Cimrman nemohl na konstrukci umístit teleskop páč nezískal od Galileiových vydridušských potomků právo k použití Galileiových čoček...
suffy 31.8.2006 14:31  559
Re XLIVPředchozí popsaná použití tohoto zařízení jsou samozřejmě správná, ale jsou až následná. Úplně na začátku stála prostá myšlenka nahradit klasický žebřík nepojízdný, žebříkem pojízdným. Cimrmanovi se nečekaně podařilo přeskočit jednu vývojovou etapu (krátký žebřík) a rovnou se ambiciozně pustil do konstrukce pojízdného žebříku dlouhého.
petromila 20.8.2006 21:10  558
Re XLIVDovoluji si Vás upozornit,že se mejlíte fšichni,neb se jedná o Cimrmanův Mobilní svěrač pravejch úhlů - CMSPÚ,
hojně využívanej ve stavebnictví.Pravej úhel byl v průběhu věků ve stavebnictví vždy velmi oblíbenej a vyhledávanej.
Často fšak byl zaměňovanej za velmi podobnej úhel levej,což mnohdy mělo pro stavbu fatální následky...
Cimrmanův vynález těmto záměnám zamezil.
Bohužel krádeže olovnic z CMSPÚ zase zamezily rozšíření Cimrmanova vynálezu...


vitsoft 20.8.2006 15:50  557
Kvůli ochraně před pytláky majitelé často obehnali své rybníky vysokým plotem. Cimrman sympatizoval s hladovějícím venkovským lidem více než s hamižnými statkáři, a proto zkonstruoval tento převozný rybářský prut určený pro lov za vysokým plotem.
scalex Scalex 19.8.2006 09:05  556
Re? XLIVAle jděte! Na obrázku je přeci slavná cimrmanova pojízdná zubní vrtačka M6. Momentálně je na ní nasazem nástavec na vytahování obzvlášť dlouhých nervů.
sarin Sarin 19.8.2006 08:03  555
Pozdějí se pojízdne schody využívali v hasičském sboru, to máte pravdu, milý kolego. Ovšem jejích původní funkce byla daleko vzlétnější...teda ono tá funkce byla spíš uzemňujíci, nebo spíš upoutávající.
Pracovní název tohoto modelu byl PS-O1. Bylo to zařízení vyrobeno na zakázku a to na objednávku hraběte von Zeppelina. Tomu při dálkových letech na jeho balónech z gumopříze vadila mezipřistání. Bylo to dosti zdlouhavé. Po vystoupení cestujících v některé stanici, bylo dosti pracné dostat létajíci balón spatky na oblohu. Cestujíci jež pokračovali dále dosti reptali a tak hrabě přizval Cimrmana na pomoc.
Jára přišel s tímhle bezvadným nápadem pojízdných schodů. Na konci olovnice byl háček k zajištění balónu. Vše pro bezpečnost cestujícich.
Bohužel, konkrétně tento prototyp se neosvědčil. Když se podívate lépe, jak se to rameno zužuje a je zakončeno téměř špičatým hrotem, musí vám být zřejme, co náš mistr při svých plánech a nákresech opomenul...
Stávalo se totižto, že mnohdy při upevňovaní PS-01 k balónu, jich již nebylo zapotřebí. Teď už nezjistíme jestli byli na vině piloti, jak se snažil Cimrman přesvědčit hraběte, nebo opravdu malinký zanedbatelný nedostatek tohoto zařízení.
johny_g Johny_G - Relaxační terapie pro lopušáky ZDARMA! 19.8.2006 01:12  554
Re XLIVJedná se o pojízdný hasičský žebřík, který dopomohl Cimrmanovi a jeho žákům při podpírání haličské školy smrkovými kmeny. Jistě jste si všimli velmi dlouhé olovnice, která z žebříku "visí". Není bez zajímavosti, že právě díky takové olovnici na stejném modelu žebříku si učitel Čeněk Janda povšiml, že stromy rostou svisle. Tento jeho poznatek vedl k objevení nesmírného talentu malíře Žíly.

[ 397 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt