Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Když diskuse,
tak s Lopuchem

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Archiv klubu Katedra Cimrmanologie [ŽP: 12 týdnů] (kategorie Humor) moderují Šéf Lopuchu, Scalex.

Katedra se zabývá zkoumáním odkazu Járy da Cimrmana a objevováním jeho dosud nepovšimnutých stop v naší historii i současnosti.
Vědecké úkoly mohou být zadávány kterýmkoli studentem katedry, zpravidla ne častěji než jednou týdně. Do titulku zadání uveďte pořadové číslo úkolu. Pokud vkládáte referát týkající se staršího zadání, než je právě aktuální, zadejte do titulku odkaz na jeho číslo, např. Re: XXII.
Příspěvky nesouvisející s předmětem výzkumu (off topic) budou po několika dnech smazány.
Tento klub si v lednu 2014 oblíbilo 27 uživatelů. Starší referáty jsou uloženy v archivu.
Příbuzné kluby: Hlášky J.Cimrmana, Cimrmanův řetěz, Kvíz hlášek z Cimrmana
Příbuzné katedry: Inicium Jiné právo. .
  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help

Nemáte právo psát do tohoto klubu. Práva vám může přidělit moderátor klubu. Požádejte ho v soukromé poště.

[ 397 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
davy davy tudy ne, přátelé! 14.10.2007 13:29  664
re: LVIIICimrman chřipku přirovnával k nepřátelskému vojsku - též je nutno vyčkat, až sama odtáhne. Sám několikrát tuto nemoc několikrát prodělal (včetně asijské mutace) a věděl, že radikální léčba k ničemu nevede. Spíš se snažil nemocných usnadnit jejich úděl.
K vynálezu tzv. rotačního nadhlavníku (viz Vitsoftův obrázek) jej inspirovala páska vyjíždějící z telegrafního přístroje ve vechtrovně Přemysla Hájka. Obrázek znázorňuje letní variantu, zimní měla být doplněna ušankou. Nevýhodou bylo, že pacient zpravidla neprošel dveřmi, a z těchto důvodů nebyla zahájena sériová výroba. Prototyp dodnes slouží na toaletě zastávky Středoplky, ale to už je jiné téma.
sarin Sarin 14.10.2007 10:44  663
Re: LVIII Kolega MACA sa trošilinku mýli.
Áno je všeobecne známe, že mistr pristupoval i k takýmto drastickým liečebným postupom, ktoré ak mal pacient obrovské šťastie, aj prežil, ale metódu klin klínom navrhoval Cimrman používať až v krajnom prípade, keď už bolo jasné, že všetky dostupné a známe prostriedky zlýhali. Tejto ešte predchádzal takzvaný šrapnel. V prípade potreby ho bolo vhodné kombinovať s metódou nepriamej vyhrážky. To si sadol k pacientovi a vírusom najprv láskavo dohováral, ak to nepomáhalo, pritvrdil a začal zvyšovať hlas, ba občas použil aj tvrdšie slová.
maca MACA 14.10.2007 07:48  662
Re: LVIIICo se týká léčení chřipky, používal tu metodu, že nasadil pacientovi virus ještě silnější, který byl schopen virus chřipky zneškodnit. V tomto případě chřipky se osvědčily neštovice a mor. Na obyčejný kašel zabíral kašel černý. Na průjmová onemocnění pak zabíral břišní tyfus.
nostalgickamys 12.10.2007 20:26  661
Léčba chřipky?I tak možné: ...teď bych ovšem musel umět vložit do téhle zprávy obrázek, což koukám, že neumím... :-( davy - jste opravdu pozorný čtenář Cimrmanových her! Nejmenoval se ten Frištencký Varel? :-) Ale ve skutečnosti se sem Cimrman dostal zcela jinak - je o tom celá knížka Jiřího Šebánka Za Cimrmanem až do hrobu (nakl.Paseka, tuším, že rok 2004).
vitsoft 12.10.2007 17:26  660
LVIII.LVIII.
O úspěšném Cimrmanově zjednodušení bylinného léčitelství při léčbě banálních chorob jako je zácpa, frigidita, impotence, jsme se mohli dozvědět díky výzkumné činnosti vědců z DJC v semináři u hry Němý Bobeš.
Mnohé z nás však sužují ještě i další nemoci, zejména virového původu.
Jak léčil Jára Cimrman chřipku?
davy davy tudy ne, přátelé! 12.10.2007 16:52  659
OTJinak předpokládám, že se Jára Cimrman zastavil v Šemánovicích během výletu na Kokořín, o němž se ústy V. Frištenského pochvalně zmiňuje v Dobytí severního pólu.
nostalgickamys 12.10.2007 02:30  658
Je tu veselo, koukámŽe sem vlezu a stanu se někomu hned strýcem, to jsem, pravda, nečekal, ale třeba se z toho něco vyvrbí - zatím nevím co je čirá recese anebo co je něco jiného. Inu - starší člověk, co můžete ode mně čekat. :-))) Navíc marodím chřipkou, tak zo už jsem ze všeho úplně zblblej. I z počítače jako takového. Raději se rozloučím a popřeju Vám veselé cimrmanovské dovádění. :-)))
petromila 7.10.2007 18:01  655
OT pro Nostalgickýho myšeDobrej den, strejčku, to je dost, že ses tady vokázal. Vítám Tě, a choď za náma častějc. Helé, to mi neřikéj, žes o žádný kachní neteři doposaváde nevěděl. To já totiž vím, žes nevěděl. A ani nemoh. Naši si mě vymysleli na počest 60.výročí narození Tvýho bráchy.
Prej že by chtěli taky vobohatit českou kulturu, jako se to povidlo Vašim rodičům, no... Taxi vypočítali nejvhodnější datum k pokusu, a já se pak měl narodit 1.10. 1991...jako chlapeček. Ale cimrmanovský úsilí mejch rodičů dopadlo takhle: rodilo se dřív, páč máma
v tý pokusný době už byla pár dní v jiným stavu...a z chlapečka nemám ani kousíček...Ale jelikož už jsem narozená, ať už na počest či pro vostudu, je jasný, že Ty seš tím pádem můj počestnej nebo zvostuzovací skoro strejček. Doufám, že svou funglnágl novou neteř
a všechny mý spolužáky...i pana docenta Cimrmanologie pozveš na ten slavnej festival...až bude. Tak ať žijou Salónní Šebánkovice!!!
nostalgickamys 30.9.2007 15:08  654
ŠebánkoviceTeď jste mě pobavil! Víte, že v Šemánovicích uvažujeme o festivalu s názvem "Salónní Šebánkovice"? No, uvidíme co z toho nápadu napřesrok vznikne...
vitsoft 30.9.2007 13:51  653
ad LVII.Tvrzení prof. Davyho o bolestivosti samodoje není zcela přesné, Cimrman jako velký milovník zvířat by nikdy nedopustil, aby skot během aplikace jeho dojicího aparátu nějak trpěl. Jak se ukázalo při praktických pokusech, jemné pohyby masírující strukavice způsobovaly dobytčeti nesnesitelné lechtání, jehož důsledkem byla nadměrná veselost dojeného kusu, která i přes fixační armaturu způsobovala nekontrolovatelné pohyby hovězího zadku a měla tudíž negativní dopad na celkovou dojivost.
I když měl Cimrmanův vynález prokazatelně pozitivní vliv na psychický stav hovězího dobytka, kvůli nízké efektivitě je dnes mléko z veselých krav poměrně vzácné a používá se jen ojediněle, do vybraných druhů taveného sýra.

Budiž tato pětiminutová vzpomínka na otce zakladatele základním kamenem kampaně za přejmenování podkokořínských Šemánovic na Šebánkovice.
nostalgickamys 30.9.2007 11:33  652
tu je milo!Napadlo mě, toho, kdo má rád též Salón Cimrman a Jiřího Šebánka, navést na http://www.semanovice.cz/index.asp?a=14
Jinak se tu mějte pěkně, t.j.jako dosud! :-)
davy davy tudy ne, přátelé! 24.9.2007 18:52  651
re LVII.Tzv. samodoj nebyl ve skutečnosti nikdy vyzkoušen na hovězím dobytku. Cimrmanův přítel dr. Hugo Myslík jej nejdříve aplikoval u ovcí, ale později byl nucen přerušit tuto činnost ze zdravotních důvodů (anaserpentní spinóza). Sám Cimrman se krav bál od té doby, kdy se neúspěšně pokusil o manuální dojení a byl potupně pokopán. Cimrman sám o této události raději nikdy nehovořil, ale zmiňuje se o ní dr. Myslík ve své knížce pamětí. Cimrmanologové se rozhodli uchovat Mistrovi čistý štít a jeho nehodu přisoudili dr. Svěrákovi ve scénáři filmu Na samotě u lesa.
Není divu, že Cimrmanovo bádání vedlo jiným směrem - dojení muselo být bezkontantní a tudíž bezbolestné. Proto se snažil sestrojit dálkový ovladač. To se mu sice nepodařilo, ale myšlenka dálkového ovládání se později ujala v jiných oborech.
(Naopak musím vyvrátit názor, že se Cimrman bál koní. Fámu o alergii na koně šířil sám Cimrman zcela záměrně mezi šachovými velmistry, když vynalezl tzv. dvojitý šach a potřeboval, aby soupeř podcenil jeho schopnost táhnout koněm, což je při dvojitém šachu nejdůležitější figura.)
vitsoft 20.9.2007 22:35  650
LVII.LVII
Cimrmanovy zásahy do zemědělské velkovýroby byly sice převratné, ale měly také své mouchy.

Jistě jsou mezi námi odborníci i na tuto problematiku, kteří rádi poskytnou obšírnější vysvětlení.
vitsoft 1.9.2007 12:55  648
ad LVI.Cimrman proti Mendělejově periodické tabulce prvků výhrady vpodstatě neměl, pouze jí vyčítal její plochost. Podívejte se do přírody, říkal. V ní se volné prvky takřka nevyskytují, naopak zde převládají druhky, ba i truhky (moderní chemie dnes dává přednost výrazu sloučeniny).
Veden snahou o zdokonalení tabulky k ní Cimrman přidal další rozměr a vyrobil prototyp Cimrmanovy periodické kostky druhků s otočnými valenčními řadami políček. Každá skupina prvků byla na stěnách Cimrmanovy kostky obarvena různou pastelkou. Jejich vzájemným natáčením měl být žák schopen nastavit libovolnou chemickou substanci.
Cimrmanův nápad v jeho době zapadl, teprve po osmdesáti letech se ho ujal maďarský profesor Ernõ Rubik a ve zjednodušené podobě jej využil komerčně, aniž by, jak už to tak bývá, po pravdě přiznal inspiraci největším Čechem.
davy davy tudy ne, přátelé! 7.8.2007 09:02  647
OTK té nule: Před lety proběhla tiskem zpráva, že Cimrman objevil tzv. nuločísla, která jsou dělitelná nulou beze zbytku. Je jich prý asi pět a jejich hodnota je ze strategických důvodů utajena.

Ve svém minulém příspěvku jsem opomněl důležitou věc: Cimrman si byl vědom svého nízkého paměťového koeficientu a raději nekomunikoval s lidmi, kteří měli složitější jména (např. Dmitrij Ivanovič Mendělejev nebo Sisoj Psojič Ryspoloženskij). Doporučoval jim přejmenování. Někteří jej poslechli (např. nějaký Džugašvilli), jiní tvrdohlavě setrvávali na svých komplikovaných jménech.

[ 397 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt