Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Což takhle
dát si Lopuch?

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Archiv klubu Katedra Cimrmanologie [ŽP: 12 týdnů] (kategorie Humor) moderují Šéf Lopuchu, Scalex.

Katedra se zabývá zkoumáním odkazu Járy da Cimrmana a objevováním jeho dosud nepovšimnutých stop v naší historii i současnosti.
Vědecké úkoly mohou být zadávány kterýmkoli studentem katedry, zpravidla ne častěji než jednou týdně. Do titulku zadání uveďte pořadové číslo úkolu. Pokud vkládáte referát týkající se staršího zadání, než je právě aktuální, zadejte do titulku odkaz na jeho číslo, např. Re: XXII.
Příspěvky nesouvisející s předmětem výzkumu (off topic) budou po několika dnech smazány.
Tento klub si v lednu 2014 oblíbilo 27 uživatelů. Starší referáty jsou uloženy v archivu.
Příbuzné kluby: Hlášky J.Cimrmana, Cimrmanův řetěz, Kvíz hlášek z Cimrmana
Příbuzné katedry: Inicium Jiné právo. .
  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help

Nemáte právo psát do tohoto klubu. Práva vám může přidělit moderátor klubu. Požádejte ho v soukromé poště.

[ 397 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
vitsoft 1.7.2008 21:52  699
Snadnost a efektivita nového vynálezu, bouracího jeřábu s koulí, jehož model učitel Cimrman po večerech sám postavil, mě skutečně ohromila., můžeme se dočíst v poznámkách školního inspektora Zajceva (na snímku sedící mezi studenty posledního ročníku lvovské stavební průmyslovky).

Zatímco haličské školní osnovy se v teorii zaměřovaly hlavně na nudné konstrukční výpočty a v praktické části na pracné budování modelů budov z dětských stavebnic, Cimrman podchytil iniciativu svých žáků a zavedl nepovinný předmět Demolice.
maca MACA 23.5.2008 09:39  698
Re:LXIIRekl bych, ze je to skola pro postovni dorucovatele, kteri k dorucovani zasilek vyuzivali delostrelectvo.
Cast z tehdejsi vyuky se samozrejmne pouziva i v dnesnich osnovach.
bohumiljuza bohumiljuza Music Is The Best ! 21.5.2008 15:55  697
To vypadá jako škola pro slepé odstřelovače.
vitsoft 20.5.2008 22:49  696
LXII.Cimrmanův přínos na poli pedagogickém sice nedosáhl věhlasu učitele národů Jana Amose Komenského, nicméně jeho invence ve využívání názorných pomůcek v učebním procesu si zaslouží hlubšího vědeckého prozkoumání.

LXII.
davy davy tudy ne, přátelé! 19.5.2008 16:35  695
Re: LXI.Jedná se o ilustraci k Cimrmanovu elastickému zeměpisu, konkrétně k obci Kozojedy.
Cimrman sám byl dlouho ekologickým barbarem. To je smutná pravda, kterou by asi bylo lepší nevědět. Ani klasikové cimrmanologie nás neinformovali o tom, že Cimrmanova oblíbená říčka Vlčava se od březnického zámku níže jmenuje Skalice od té doby, co ji Cimrman během svého plodného březnického období zamořil síranem měďnatým.
Teprve během svého letu vzducholodí Karel si Cimrman naplno uvědomil krásy naší vlasti a od té doby se choval k životnímu prostředí podstatně šetrněji. Viz jeho ekologická doprava do dolu Marcela.
vitsoft 10.4.2008 19:15  692
Doc. Scalex má pravdu, že vinou člověka příroda dostala zase jednou na frak. Měl by si však pořídil lepší brýle, neboť fotografie nebyla pořízena v Kušlově, nýbrž v Albuquerque, tedy nikoli v Pojizeří, ale v Coloradu. Zavalena nebyla usedlost rolníka Mrázka, ale pole farmáře Williama Hickoka, a to nikoli liškami, nýbrž buvoly. Jeho přítel Bufallo Bill (na snímku pózuje nad lebkou bizoního alfa-samce) totiž poradil Hickokovi, že se nepřátelských Indiánů sužujících bílé osadníky nejsnáze zbaví, pokud v okolí farmy vybije všechny bizony, hlavní to zdroj obživy Indiánů.
Jára Cimrman byl při své návštěvě Nového světa zděšen tímto necitlivým zásahem do ekosystému Divokého západu. Ve snaze alespoň nějak zužitkovat nashromážděný kostní materiál doporučil Hickokovi, aby jej prodal tehdy začínající firmě Fritze Henkela jako základní surovinu k výrobě klihu. Hickok nakonec svůj ranč neudržel, dnes je na jeho místě indiánská rezervace, zato firmě Henkel náš Jára Cimrman pomohl ke světovému sukcesu.
scalex Scalex 13.3.2008 23:30  691
Re: LXI.Nevím, kde vzal kolega vitsoft, že má tato fotografie něco společného s ochranou přírody. Kdyby se podíval na rubovou stranu, našel by tam nápis "Kušlov, červenec 1911". Tato fotografie totiž vyobrazuje usedlost rolníka Mrázka, zcela zavalenou utrhlým pruhem lišek.

Jinak byl ale Cimrman samozřejmě ekolog tělem i duší. Například stromky sázel kudy chodil. Ne všichni pro to měli pochopení, naprosto propadl například jeho projekt "Za sport zelenější", kdy vysázel stromky uprostřed běžecké dráhy. Nikdo tehdy nechápal Cimrmanovu revoluční myšlenku. Stromky by zlepšily vzduch na běžecké dráze a zároveň by sloužily jako přirozené překážky. Tím, jak by časem rostly, by motivovaly sportovníky k lepším a lepším výkonům. Myšlenka časem zapadla a dnes máme na stadionech papundeklové ohavnosti vyrobené V Číně z ropy, které neprodukují kyslík a nerostou.
tadu 13.3.2008 21:56  690
Téměř nijak. Zastával názor, že by se s lidmi měla příroda vyrovnat sama. Jediný jeho recyklační pokus bylo, když haldy lebek(viz foto) skotu vybitého při nákaze slintavky a kulhavky, využil jako krmítek pro ptáky. Očnice sloužily jako vstupní otvor a rohy jako přirozené odpočivadlo pro zpěvné ptactvo. Po čase se však "budky" zvané mile "kosťenky" začaly odstraňovat, neboť les, kde na kažném třetím stomě visela kravská lebka, podle dobového tisku "..lekal žactvo i ženy a způsobil tři srdečních zastavení vážených občanů v pěti dnech..."
vitsoft 13.3.2008 00:09  689
LXI.LXI.
Jak zasahoval Jára Cimrman do ochrany přírody?
tadu 4.3.2008 22:04  688
Nutno zmínit drahý Vitsofte, že to byl jeden z Cimrmanových neúspěchů. Obyčejné kuřáky z křečovitého zacpávání dírek, aby jim neutíkal kouř, bolely prsty a v koncertních síních byli solisté na dýmku neoblíbení kvůli kouři a zápachu, který způsobovali.
vitsoft 29.2.2008 21:48  687
V době Cimrmanova příchodu do Pojizeří již zde dýmkařské řemeslo zažívalo svůj rozkvět. Tkalci i sedláci si za zimních večerů přivydělávali ruční výrobou fajfek především z domácích dřevin, ale i hliněnek se zvlášť dlouhou troubelí. To přivedlo Cimrmana na myšlenku využít tyto dýmky zároveň jako hudební nástroj. Stačilo vyříznout v horním konci troubele zobcový otvor, vyvrtat několik tónových otvorů a kuřák tak měl získat z jednoho nacpání tabákem dvojí užitek: pochutnal si na voňavém kouři a zároveň rozvíjel svou muzikálnost.

Na snímku jsou Cimrmanovi sousedé Macháček a Padevět, ještě před úpravou.
kuki 13.2.2008 17:18  685
Jo, jo, nejdříve omezit a pak přestat úplně.
davy davy tudy ne, přátelé! 8.2.2008 21:56  684
Re LX.Cimrman prošel kuřáckou epizodou v poměrně mladém věku, ale kvůli zdravotním problémům se na kouření doslova a do písmene vykašlal. Stal se zapřisáhlým nekuřákem, což je dobře vidět na jeho elastickém zeměpisu - nalákal kuřáky na obrovské tabákové plantáže mezi Kouřimí a Šluknovem, načež kuřáci zde sice nic takového nenalezli, ale díky krásám naší vlasti na svůj zlozvyk zcela zapomněli. Ve druhém, přepracovaném vydání Cimrman na popud ing. Holého dokonce rozšířil toto území až k moravskému Hulínu.
Známým faktem je, že Cimrman vyráběl tzv. odvykací dýmky-brňavky. Byly to umělecké skvosty, ale nedalo se z nich dlouhodobě kouřit, neboť kuřáka začala po cca 2 minutách brnět ruka. Cimrmanova snaha se bohužel minula účinkem, naopak prudce vzrostl počet kuřáků cigaret.
petromila 1.2.2008 17:58  683
Stejně kladnej jako k J.V.Sládkovi, pokud to ofšem není pan Macháček. :-))
vitsoft 31.1.2008 19:28  682
LX.Jaký byl Cimrmanův vztah ke kouření dýmky?

LX

[ 397 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt