Troaž se někdy v životě potkáš s knihou, při bližším ohledání (neboj, nemusíš ji číst!) zjistíš, že ty česky vydané byly vytištěny v Česku.
Mluvil jsem o knihách pro děti (ano, kontroloval jsem to teď, je tam napsáno jasně "dětské knížky") a ještě bych to mohl specifikovat na knížky pro nejmenší (např. verneovek se to asi netýká). A kupodivu jsou vydané i česky, nejsou v činštině (i když, čas od času to tak vypadá).
Ty se opakovaně ve své reakci sám zbytečně mateš tím, že u každého příkladu rozvineš představu, kde se tak zachovají všichni. Tak to ale není, každý vždy dělá něco jiného. Zaráží mě, že sis toho nikdy nevšiml.
Dovolil bych si vzpomenout na film "Kulový blesk" (na ten princip). Jiný příklad by byl "Jak dědeček měnil až vyměnil", to je taková ukázka toho, jak všichni vydělali ... ovšem až na toho dědečka.
Já nevím jak ty, ale já, abych si našetřil na auto, budu v takové situaci chodit uklízet víc lidem.
To jsem čekal. Na druhou stranu je zapotřebí se zamyslet nad tím, jestli bys nepotřeboval služby více lidí. A pokud ne, jestli ti budou všichni schopní zaplatit. Služby jsou, zkrátka, takový kolotoč, samy o sobě se ne, že neuživí, ale nevyrobí nic navíc, neemitují, z globálního hlediska, žádné peníze, to umí jen výroba. Potřebují "dotaci" zvenčí, jesti je mi rozuměno (ale tak nějak předpokládám, že mi rozuměno nebude*).
*Například budu mít šikovného penězoměnce (vexláka, směnárníka), ten si svými obchody dokáže vydělat velmi slušně. Ale jen za předpokladu, že a) vůbec nějaké peníze budou existovat; b) nebude jednotná měna (např. € - sjednocení desítek měn asi nepotěšilo hodně směnárníků, kteří mohli dost vydělávat na výměně SK za AUT). Směnárník jako takový ale nerozmnoží žádné hodnoty. Objem hodnot jako takových zůstává po jeho transakci stejný, pokud se ovšem nějaké nezničí.
Že se lidem pracovat nechce, je přesně ten důvod, proč se průmysl přesouvá do Číny - tam nemají tolik možností nepracovat.
Ha, ha. Na to ať zareaguje někdo jiný.
Čemu říkáš "cizorodý prvek"?
Něco, co nějak naruší stabilitu a to násilně. Může to být cokoliv, třeba i válka nebo nekalá konkurence, špatná rozhodnutí vlády, nedobrá práce bankovního sektoru. Nějaké vynálezy a technická zlepšení to ale samozřejmě nejsou.
P.S.: 1000 slepic v ČR sezobe zhruba totéž co 1000 slepic v Polsku a snese zhruba stejně vajec, zemědělec v Polsku toho sežere zhruba stejně jako zemědělec u nás a navíc živí víc dětí, jak ten náš, daně, řekněme, budou zhruba stejné, ale nějakým zázrakem, i se započtením dovozu, jsou polská vajíčka levnější. Možná by bylo dobré zjistit proč. Tím, že by Polák choval 100× víc slepic (a tím ušetřil na dopravě) to asi nebude, výše daní to snad nedokáže tak radikálně ovlivnit (no, nevím kolik Poláci odvádějí na zdravotním a důchodovém, pokud nic, tak to jistý vliv nepochybně mít bude), zbývají nám vstupy. Nemáme třeba příliš drahou naftu, neúčtuje nám ČEZ moc peněz za elektriku? Krmí slepice tak jak je třeba, nebo jim přilepšují něčím levným, třeba krmením s dioxinem? Docela by mne některé věci zajímaly. |