26.3.
26. března 1943: Beringovo moře - americká eskadra 2 křižníků a 4 torpédoborců (pod velením admirála McMorrise) naráží na japonskou eskadru 4 křižníků a 5 torpédoborců (pod velením admirála Hosogayae) u Komandorských ostrovů. Začíná tradiční palebné střetnutí a každá strana má vážně poškozen křižník. Hosogaya se rozhoduje v této chvíli střetnutí zastavit, ačkoli se začíná projevovat jeho jasná převaha.
26. března 1944: Karolíny - japonské hlídky opět spatřují velké americké námořní síly směřující k ostrovu Palau. Ti se rozhodují rozptýlit své válečné lodě.
26. března 1945: Ostrovy Rjúkjú (Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (Nansei-šotó) - americké námořní síly (TF58 a TF52) pokračují v náletech na Okinawu. Americký taktický svaz Task Force 54 (admirál Deyo), s 10 bitevními loděmi, 10 křižníky a 33 torpédoborci, zahajuje hlavní ostřelování Okinawy. Americká 77. pěší divize (generál Bruce) se vyloďuje na ostrově Kerama Retto a překonává malou japonskou posádku. Britská Tichomořská flotila (admirál Rawlings), rovněž označovaná jako Task Force 57, se 4 flotilovými letadlovými loděmi, 2 bitevními loděmi, 5 křižníky a 11 torpédoborci, útočí na letiště a další cíle na souostroví Sakašima Gunto. Na tyto spojenecké lodě útočí japonské ponorky neúspěšně.; Filipíny - kolem 14 000 mužů, pod velením generála Arnolda a převelených z jednotek divize Americal (23. pěší divize), se vyloďují přímo na jihu města Cebu na ostrově Cebu. Admirál Berkey velí podpůrné ostřelovací (bombardovací) skupině.; Vulkánové ostrovy - Iwodžima, několik stovek Japonských vojáků, kteří zůstali na ostrově, rozbíhá poslední sebevražedný útok. Jsou zcela zničeni jednotkami americké 5. divize námořní pěchoty, které byl uložen úkol "zredukovat" poslední ohniska odporu. Kolem 200 vojáků z původní japonské posádky o 20 700 mužích zůstává naživu jako váleční zajatci amerického 5. výsadkového sboru. Americké ztráty činí téměř 6 000 mrtvých a 17 200 zraněných.
|