26.04.
26. dubna 1942: Filipíny - Japonci ve své invazi dostávají na Mindanao posily k boji proti filipínskému odporu.
26. dubna 1942: Mandžusko - uhelným dolem Honkeiko (Pen-si-chu) na severovýchodě Číny otřásá exploze, která způsobuje smrt rekordního počtu 1549 horníků, většinou nuceně nasazených čínských zajatců. Za nejtragičtější důlní katastrofu v dějinách je odpovědné nešťastné rozhodnutí japonského vedení dolu, které kvůli potížím na elektrickém rozvodu přikazuje za plného provozu zastavit ventilátory. To způsobí jak explozi neodvětrávaných důlních plynů, tak i udušení stovek přeživších na nedostatek kyslíku a otravu oxidem uhelnatým.
26. dubna 1943: Washington - jsou schváleny nové plány ohledně operací na Šalomounových ostrovech (kódové označení "Cartwheel" - česky přemet stranou, tzv. hvězda). Síly oblasti jižního Tichomoří pod velením admirála Halseyho budou pokračovat ve svém postupu přes ostrov Nová Georgie a ostrov Bougainville. Síly oblasti jihozápadního Tichomoří MacArthura budou pokračovat ve svém postupu severozápadním směrem podél pobřeží Nové Guineje dokud se on a Halsey nespojí k izolování japonských základen v Rabaulu a Kaviengu.
26. dubna 1943: Aleuty - americká peruť pod velením admirála McMorrise bombarduje přístav v japonském držení na ostrově Attu.
26. dubna 1943: Indický oceán - v Mosambickém průlivu se setkávají německá ponorka U-180 a japonská ponorka I-29. Z německého plavidla na japonské přestupuje lídr indického hnutí za nezávislost, Subhas Chandra Bose. Jedná se o jediný případ druhé světové války, kdy dochází k předání civilní osoby mezi ponorkami patřícími dvěma různým námořnictvům.
26. dubna 1944: Nová Guinea - dochází k propojení amerických předmostí v zátoce Tanahmerah a Humboldtově zátoce. Australské síly, na východě, obsazují Alexishafen, západně od Madangu.
26. dubna 1945: Ostrovy Rjúkjú (Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (Nansei-šotó) - Okinawa, americký 24. sbor útočí na Japonci bráněný strmý sráz Maeda (na linii Šuri). Americké tanky dosahují svahu na opačné straně. Útok je doslova zmasakrován přesnou japonskou dělostřeleckou, minometnou a kulometnou palbou. Přeživším je vydán rozkaz k okamžitému ústupu, nicméně jediný, kdo jej ignoruje, je neozbrojený medik a známý odpírač vojenské služby se zbraní, desátník Desmond Doss. Ten, ač několikrát raněný, po dobu 5 hodin v palbě snáší z vrchu a spouší na lanech 75 zraněných. Sám se ze šrámů z bitvy o Okinawu bude léčit ještě dlouhá léta po válce a za příkladnou službu obdrží nejvyšší americké vyznamenání, Medaili cti. V roce 2016 o něm bude natočen film Zrození hrdiny.
26. dubna 1945: Barma - obrněné jednotky britské 14. armády, ve svém tažení na jih z města Meiktila do Rangúnu, obsazují město Toungoo.
26. dubna 1945: Filipíny - probíhají další americká vylodění na ostrově Negros, v tuto dobu jednotkami divize Americal na jihozápadě ostrova. Předtím než narazí na japonský odpor, postoupí tyto jednotky rychle směrem do vnitrozemí.
26. dubna 1946: Japonsko - po americkém náletu na Nagasaki pomáhá místní radiolog Takaši Nagai dnem i nocí s diagnostikou množství zraněných pomocí svého rentgenového zařízení. Vzhledem k ve válce nedostatkovému filmu nemůže pořizovat snímky a je nucen se vystavovat účinkům záření při přímém pozorování, což mu způsobí leukémii. V srpnu téhož roku se stane svědkem svržení atomové bomby na Nagasaki a o svých otřesných zážitcích napíše knihu Zvony Nagasaki (r. 1969 vyjde i v češtině).
|