Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Když diskuse,
tak s Lopuchem

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub 2. světová válka [ŽP: 12 týdnů] (kategorie Politika) moderuje Hartmann.
Archiv
Domovská stránka aktualizována 28.7.2019 17:46
Nejrozsáhlejší konflikt v dějinách lidstva. Mohl proběhnout a dopadnout jinak? Jak k němu vlastně lidstvo došlo?

Bonus klubu od Alfiho - Seznam dokumentárních PDF(20.1.24) ZDE.
Seznam nikde nešířit!!! Je to pouze pro členy tohoto klubu!!! Pokud něco sháníte, pište mi do pošty.


CHRONOLOGIE DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY - WWII CHRONOLOGY - v tomto klubu ve starších příspěvcích
CHRONOLOGIE PRVNÍ SVĚTOVÉ VÁLKY - WWI CHRONOLOGY - právě probíhá

CHRONOLOGIE DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY (PACIFIK) - WWII CHRONOLOGY (PACIFIC) - právě probíhá včetně odborné a jazykové korektury za účasti členů tohoto klubu, prosíme o spolupráci všechny čtenáře a přispěvatele. Díky předem

  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help
 Titulek, text příspěvku  
Opište pozpátku následující text bez prostředního znaku: oyjlupp
[ 8570 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 21.8.2024 04:58 - Klub 2. světová válka (05:58) 14681
21.08.
21. srpna 1942: Šalomounovy ostrovy - ostrov Guadalcanal, v brzkých ranních hodinách útočí sbor plukovníka Ičikiho o 1 000 mužích na americké pozice na řece Tenaru (ve skutečnosti se jedná o Aligator Creek, který je díky špatným mapám americkými vojáky zaměněn za blízkou paralelně tekoucí řeku Tenaru, jejíž jméno bitvě nakonec zůstane). Američané jsou předem varováni domorodým zvědem Jacobem Vouzou, naproti tomu Japonci jsou zcela zaskočeni počtem a připraveností amerických sil, které hrubě podcenili. Útok v několika vlnách selhává s velkými ztrátami a v následném protiútoku námořní pěchoty podporovaném několika lehkými tanky M3 je celý japonský sbor obklíčen a zničen. Příslušníkům námořní pěchoty doráží další dodávky zásob a posily.

21. srpna 1943: Nová Guinea - australské jednotky obsazují město Komiatum, 10 kilometrů jihozápadně od městečka Salamaua.

21. srpna 1945: Čína - sovětské jednotky mají obsazené téměř celé Mandžusko. Jednotky japonské Kuantungské armády se vzdávají rychlostí 100 000 vojáků za den. Rudá armáda nadále postupuje a obsazuje území.

21. srpna 1945: Tokio - Japonsko vyzývá piloty kamikaze, aby ukončili operace. Společné prohlášení japonského císařského hlavního štábu a vlády instruuje širokou japonskou veřejnost, aby se s klidem zabývala svými záležitostmi a podle oficiální tiskové agentury úřady zakázaly tzv. bratříčkování, když sdělují, že „nebudou probíhat žádné přímé kontakty mezi širokou veřejností a vyloděnými spojeneckými jednotkami“.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 20.8.2024 04:58 - Klub 2. světová válka (05:58) 14680
20.08.
20. srpna 1940: Mexiko - v Mexico City je na popud Stalina zavražděn agentem NKVD Lev Davidovič Trockij, významná postava říjnové revoluce, počátků sovětského Ruska a tvůrce Rudé armády. Jako odpůrce Stalina byl od února 1929 ve vyhnanství, během kterého byli orgány SSSR zabiti i jeho dva synové - jeden popraven v SSSR a druhý zavražděn ve francouzském exilu.

20. srpna 1942: Šalomounovy ostrovy - ostrov Guadalcanal, na Hendersonově letišti přistávají dvě perutě letectva USMC startující z americké eskortní letadlové lodě USS Long Island (ACV-1, později překlasifikována na CVE-1). Jejich 19 stíhaček F4F Wildcat a 12 střemhlavých bombardérů SBD Dauntless tímto pokládá základ tzv. Kaktusového letectva (Cactus Air Force, podle Cactus, amerického kódového označení pro Guadalcanal). Vojáky japonského sboru plukovníka Ičikiho je lapen domorodý zvěd Jacob Vouza. Přestože je hodiny mučen, neprozrazuje nic o amerických silách na ostrově, a proto je nakonec přivázaný ke stromu probodán bajonety. Přestože je takto zasažen do obou rukou, krku, ramene, obličeje a žaludku, po odchodu věznitelů se dokáže vyprostit a dojít džunglí k americkým jednotkám.

20. srpna 1943: Nová Guinea - spojenecké jednotky intenzivně bojují na hřebeni Babdubi, jihozápadně od městečka Salamaua.

20. srpna 1944: Nová Guinea - Američané oznamují, že japonský odpor na ostrově Biak je u konce. Japonci mají 4 700 zabitých vojáků a 220 jich je zajato. Americké ztráty jsou vyčísleny na 2 550 vojáků.

20. srpna 1944: Beringovo moře - americká Pobřežní stráž instaluje na pustém ostrově St. Matthew Island stanici radiového navigačního systému LORAN (LOng RAnge Navigation). Jako záložní zdroj potravy pro posádku stanice je na ostrov přivezeno a volně vypuštěno 29 sobů, kteří se po zrušení stanice s koncem války stanou, aniž by to bylo úmyslem, základem významného biologického experimentu. Kvůli absenci přirozených predátorů a velkému množství potravy, lišejníků, populace sobů poroste na 1350 kusů v roce 1957 a asi 6000 kusů v roce 1963. Následně však během několika měsíců vymře až na posledních 42 kusů neschopných reprodukce, s nimiž postupně zanikne. Tato událost se stane typickým studijním příkladem, kdy počáteční dostatek přírodních zdrojů bez redučních faktorů způsobuje exponenciální populační explozi, která však časem nevyhnutelně narazí na limity přírodních zdrojů a skončí masivním vymíráním. V tomto případě se sami sobi stanou strůjci svého zániku, když lišejníky díky jejich nadměrné spotřebě nebudou schopné narůstat a drtivá většina podvyživených zvířat nepřežije extrémy zimy mezi roky 1963/64.

20. srpna 1945: Čína - na severu se střetávají komunistické a nacionalistické jednotky. V Mandžusku obsazuje Rudá armáda Mukden a Charbin. Americký tým dobrovolníků zachraňuje nemalý počet vysoce postavených důstojníků, spojeneckých válečných zajatců, výsadkem ze vzduchu nad Mukdenem v Mandžusku krátce před tím, než dorazí sovětské jednotky. Mezi těmito válečnými zajatci je generálporučík Jonathan Wainwright, který velel poslednímu odporu na ostrově Corregidor na Filipínách v roce 1942, generálporučík Arthur Percival, velitel posádky Singapuru při její kapitulaci v roce 1942, a generální guvernér Holandské východní Indie, Alidius Warmoldus Lambertus Tjarda van Starkenborgh Stachouwer.

20. srpna 1945: Tokio - japonská delegace, která se setkala se spojeneckými představiteli v Manile, se vrací se spojeneckými podklady k okupaci a k podepsání kapitulace.

20. srpna 1945: Tichý oceán - Japonští vojáci vyvražďují všech zbylých 150 domorodých obyvatel fosfátového ostrova Ocean Island. Masakr přežívá jen jeden muž, Kabunare Koura. Australské jednotky přijíždějí převzít ostrov následující den.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 19.8.2024 04:58 - Klub 2. světová válka (05:58) 14679
19.08.
19. srpna 1940: USA - ve společnosti North American Aviation v Kalifornii se uskutečňuje první vzlet středního bombardéru B-25 Mitchell. Pojmenován je po generálovi amerického letectva Williamu "Billy" Mitchellovi, průkopníku amerického vojenského letectva.

19. srpna 1943: Kanada - v Citadele v Québecu probíhá první zasedání První Québecké konference pod krycím názvem Quadrant. Americký prezident Roosevelt, britský premiér Churchill a kanadský premiér King probírají strategii západních Spojenců. Shodují se na tom, že je nutné zintenzivnit ofenzivní akce proti Japonsku a urychlit atomový výzkum. Rooseveltem je odmítnut britský návrh invaze na Sumatru jako neodpovídající strategii obkličování Japonska. Churchill ustupuje, nicméně dává slib, že se Británie bude podílet na akcích v Pacifiku proti samotnému Japonsku s Američany.

19. srpna 1945: Filipíny - japonští vládní představitelé dorážejí do Manily, aby dovedli do konce kapitulaci zbývajících japonských jednotek, obdrželi instrukce plánů týkajících se obsazení Japonska a podepsali kapitulační dokumenty. Mezitím generál MacArthur nařizuje zastavení všech vyloďovacích operací.

19. srpna 1945: Čína - Čankajšek zakazuje japonským jednotkám, aby se vzdávaly rudým čínským jednotkám a požaduje od komunistických jednotek, aby nepostupovaly. Komunistické jednotky tento požadavek ignorují. Mezitím v Mandžusku sovětský 2. dálnovýchodní (dálněvýchodní) front obsazuje městskou prefekturu Cicikar v Mandžuské nížině. Obrněnci Zabajkalského frontu postupují směrem k tomuto městu ze západu, provádějící tak obchvat ohnisek japonského odporu. Sovětské jednotky se spojují s čínskými komunistickými jednotkami.

19. srpna 1945: Mandžusko - v obavách, že by přeběhlý sovětský vysoký důstojník NKVD Genrich Ljuškov mohl v případě zajetí posupující Rudou armádou předat Sovětům japonská vojenská tajemství, nechává japonská zpravodajská služba agenta zavraždit.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 18.8.2024 04:58 - Klub 2. světová válka (05:58) 14678
18.08.
18. srpna 1942: Šalomounovy ostrovy - Guadalcanal, u Taivu point se vyloďují japonské posily a oddíl 1 000 vojáků pod velením plukovníka Ičikiho začíná postupovat k americkým pozicím. Japonci jsou přesvědčeni, že je na tomto ostrově pouze 3 000 Američanů. Ve skutečnosti jich tu je 10 000 a na jejich letišti mohou nyní přistávat letadla.

18. srpna 1943: USA - ve společnosti Sikorsky Aircraft Corporation v Connecticutu se uskutečňuje první vzlet víceúčelového vrtulníku Sikorsky H-5.

18. srpna 1945: Čína - Rudou armádou je obsazena většina území Mandžuska. Obsadila město Charbin a přibližuje se na dosah městu Mukden a Čchang-čchun. V postupu z oblasti u Vladivostoku proniká do severní Koreje. Japonské jednotky pokračují v odporu navzdory císařskému nařízení kapitulovat.

18. srpna 1945: Nad Japonskem - v jednom ze dvou amerických bombardérů B-32 Dominator, které jsou při průzkumné misi napadena nad Tokiem 14 japonskými stíhačkami, je zabit fotograf a zraněni dva členové posádky. Seržant Anthony Marchione je posledním Američanem padlým v boji za druhé světové války.

18. srpna 1945: Pacifik - Subhas Chandra Bose, indický nacionalistický vůdce, je smrtelně zraněn ve věku 48 let. Jeho japonské letadlo havarovalo na ostrově Formosa (dnešní Tchaj-wan) na své cestě do Tokia.

18. srpna 1945: Filipíny - mise britského admirála lorda Louise Mountbattena a maršála Čankajška doráží do Manily na jednání s japonskými emisary ohledně kapitulace.

18. srpna 1945: Sovětský svaz - moskevský rozhlas vysílá zprávu Čankajška Stalinovi, ve které se konstatuje: „Blízké přátelství mezi našimi národy neposlouží pouze jako trvalý základ míru ve východní Asii, ale bude důležitým faktorem ve vytváření nových poměrů na celém světě.“
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 17.8.2024 04:58 - Klub 2. světová válka (05:58) 14677
17.08.
17. srpna 1940: Velká Británie - jako první americký letec druhé světové války zabitý v boji podléhá svým zraněním Billy Fiske, který jako stíhač sloužil v řadách 601. stíhací pertutě RAF. Před válkou byl olympijským sportovcem, kdy se svým týmem jako pilot na bobové dráze vybojoval dvě zlaté olympijské medaile v roce 1928 a 1932.

17. srpna 1941: Tokio - vláda Spojených států předkládá Japoncům oficiální varování v souladu s postoji dohodnutými v zátoce Placentia. Tón textu tohoto varování byl zmírněn v porovnání s vypracovaným původním textem odsouhlaseným Brity a Holanďany, ti svůj postoj nyní neprezentují, aby nebudili zdání, že nesouhlasí s americkým postojem. V této době není sděleno rozhodnutí ohledně navrhovaného setkání mezi Rooseveltem a Konojem.

17. srpna 1942: Gilbertovy ostrovy - přepadová jednotka americké námořní pěchoty, ve které slouží i James Roosevelt, nejstarší syn amerického prezidenta, útočí po vylodění z ponorek USS Argonaut (SM-1) a USS Nautilus (SS-168) na základnu hydroplánů na ostrově Makin. Účelem nájezdu je získat zpravodajské informace a odvést japonskou pozornost od Guadalcanalu, ani jedno se však nedaří splnit a akce naopak vede k pozdějšímu opevnění Gilbertových ostrovů Japonci a americkým ztrátám při jejich dobývání. Ještě za války bude o této akci natočen válečný film Gung Ho!, s velietem útoku Evansem Carlsonem jako odborným poradcem.

17. srpna 1943: Šalomounovy ostrovy - nepočetné japonské posily doráží na ostrov Vella Lavella. Probíhá nerozhodný boj mezi americkými torpédoborci a japonským transportním svazem.

17. srpna 1943: Aleuty - Američané po postupu ostrovem Kiska pronikají až k hlavnímu japonskému táboru. Stále netuší, že na ostrově není jediný Japonec, a během tragických incidentů, kdy v mlze se pohybující stíny zaměňují vlastní vojáky za nepřátele, je ve vzájemných střetech 25 mužů zabito a 31 zraněno. Krátce po půlnoci je námořní minou těžce poškozen torpédoborec USS Abner Read (DD-526).

17. srpna 1944: Nová Guinea - nedaleko městečka Aitape, americké jednotky roztahují svoji linii ve všeobecném postupu proti nevelkému japonskému odporu. Ostrov Numfoor, poslední velký japonský sbor je americkými jednotkami vtažen do boje a zničen.

17. srpna 1945: Londýn - vláda oznamuje program sociálních reforem s důrazem na státní zdravotnictví. Ministerstvo války uvádí, že 38 000 vojáků a odhadem 112 000 britských civilistů je Japonci drženo v zajetí.

17. srpna 1945: Londýn - prvně vychází alegorický satirizující román George Orwella Farma zvířat se svým zjevným podobenstvím se stalinskou degenerací Sovětského svazu. Přestože byl napsán již v letech 1943-44, jeho vydání bylo doposud odmítáno, jelikož byl kritikou válečného spojence.

17. srpna 1945: Tokio - v hotelu Nara vydává filipínský prezident José P. Laurel exekutivní prohlášení, kterým vyhlašuje oficiální zrušení svého režimu. Navzdory tomu, že byl prezidentem Japonci kontrolovaného loutkového okupačního státního útvaru (byl i jako hlava státu účastníkem Velké východoasijské konference), bude historií spíš než jako kolaborant hodnocen jako obratný právník a politik, který v nastalé situaci lavíroval a dělal, co se dělat dalo. Ostatně jeho kariéra na nejvyšších postech Filipín bude po válce pokračovat.

17. srpna 1945: Holandská východní Indie (okupovaná) - za částečné japonské podpory vyhlašují nacionalisté, vedení Sukarnem, nezávislost na Holandsku a koloniální vládě a rovněž vyhlašují zformování "prozatímní vlády Indonéské republiky". Po šest týdnů nedorazí žádné britské jednotky, aby Japonce vytlačily.

17. srpna 1945: Čína - v Mandžusku boje pokračují, ale Sovětské vrchní velitelství oznamuje, že japonské jednotky se na několika místech začínají vzdávat.

17. srpna 1945: Argentina - v přístavu Mer la Plata se vzdává poslední německá ponorka, U-977 nadporučíka Schäffera.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 16.8.2024 04:58 - Klub 2. světová válka (05:58) 14676
16.08.
16. srpna 1942: Nová Guinea - Japoncům dorážejí další posily do bojů proti Australanům na Kokodské stezce u vesnice Buna.

16. srpna 1943: Nová Guinea - japonská letiště kolem Wewaku jsou napadena letadly americké 5. letecké armády ze základen v Austrálii.

16. srpna 1945: Tokio - císař vydává v 16:00 (místního času) císařský dekret nařizující všem japonským jednotkám zastavit palbu. Vláda podává demisi. Generál princ Higašikuni se stává novým premiérem Japonska a sestavuje nový kabinet. Nařizuje Císařské armádě, aby se řídila výzvou císaře a složila své zbraně. Naruhiko Higašikuni je strýcem japonského císaře Hirohita a jediným členem císařské rodiny, který kdy stane v čele vlády, byť na pouhých 54 dní.

16. srpna 1945: Čína - sovětský velitel, maršál Vasilevskij, vyzývá japonskou Kuantungskou armádu v Mandžusku, aby k 20. srpnu kapitulovala. Z japonského hlavního štábu nepřichází žádná odpověď, ale od 19:00 se mnoho japonských jednotek začíná vzdávat.

16. srpna 1945: Japonsko, Ašida - Takidžiró Óniši, japonský admirál známý jako "otec kamikaze", páchá rituální sebevraždu (seppuku). Jeho agónie trvá při plném vědomí 17 hodin. V dopise na rozloučenou se omlouvá pilotům, které poslal na smrt, a zároveň vyzývá Japonce, aby po válce vytvořili nové demilitarizované Japonsko a pracovali na budování míru mezi národy světa.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 15.8.2024 04:58 - Klub 2. světová válka (05:58) 14675
15.08.
15. srpna 1942: Šalomounovy ostrovy - ostrov Guadalcanal, příslušníci námořní pěchoty připravují letiště a opevňují jeho obvod. Po moři jim doráží menší množství zásob.

15. srpna 1943: Nová Guinea - japonská letadla napadají spojeneckou leteckou základnu ve Tsili Tsili.

15. srpna 1943: Aleuty - začíná invaze na ostrov Kiska. Tři americké bitevní lodě, USS Pennsylvania (BB-38), USS Idaho (BB-42) a USS Tennessee (BB-43), poskytují podporu vylodění 34 000 amerických a kanadských vojáků. Japonci evakuovali ostrov na konci července, ale Američanům se tuto skutečnost nepodařilo zjistit.

15. srpna 1943: Šalomounovy ostrovy - jednotky americké 25. divize (General McLure) obsazují Vella Lavella. Vyloďuje se kolem 4 500 vojáků. Admirál Wilkinson, velící taktickému svazu Task Force 31, poskytuje námořní podporu.

15. srpna 1945: Nad Japonskem - americký taktický svaz Task Force 38 zahajuje masivní vzdušné údery na Tokijskou oblast, střetávajíc se s velkým počtem japonských stíhaček, ale tato letadla jsou po oznámení obdržení kapitulace odvolána. Mezitím viceadmirál Ugaki, velící operacím kamikaze, vede poslední misi, ale 7 střemhlavých bombardérů je u Tokia sestřeleno dříve, než se jim daří dosáhnout Okinawy.

15. srpna 1945: Japonsko - nahraná zpráva císaře Hirohita je japonskému lidu odvysílána v rozhlase. Mnoho z Japonců zpočátku není schopno přijmout, co se stalo. Striktní vládní kontrola zabránila civilistům, aby byli seznámeni s plným rozsahem bezmocnosti japonské situace. Tento den je označován jako "VJ Day", Den vítězství nad Japonskem.

15. srpna 1945: Čína - Čankajšek označuje japonskou kapitulaci v rozhlasovém vysílání těmito slovy: "Naše víra ve spravedlnost po dobu těch temných a zoufalých dnů osmi dlouhých let úsilí byla odměněna". Pro Číňany začala válka proti Japonsku 7. července 1937. Mezitím Ču Te, vrchní velitel čínské komunistické armády, upozorňuje Spojence, že komunisté očekávají podíl z japonské kapitulace a poválečného vypořádání.

15. srpna 1945: Austrálie - obyvatelé se dozvídají o japonské kapitulaci v zaměstnáních. Oslavy pokračují po celou noc.

15. srpna 1945: Moskva - nacionalistická vláda Číny a SSSR podepisují dohodu o přátelství. Mandžusko, které Japonci nazývali Mandžukuo (česky také Mančukuo), bude navráceno pod čínskou správu během tří měsíců od ukončení ozbrojených střetů. Tato dohoda vylučuje čínské komunisty a je vnímána jako taktické vítězství nacionalistů nad jejich komunistickým rivalem. Na oplátku za znovunabytí Mandžuska uznává čínská vláda sovětskou svrchovanost nad přístavním městem Port Arthur, které se má stát společnou námořní základnou a svobodným přístavem Dairen.

15. srpna 1945: Británie - tento den - Den vítězství nad Japonskem (VJ Day) - je vyhlášen státním svátkem. Zpráva o kapitulaci je odvysílána kolem půlnoci a většina lidí se o této události dozvídá až v době, kdy vstávají nebo se objevují v práci. Král zahajuje činnost prvního nového parlamentu od počátku války a v 9 hodin večer v rozhlasovém vysílání promlouvá k národu.

15. srpna 1945: Spojené státy - oslavy znamenají ukončení 2. světové války - VJ Day. Dva dny volna jsou vyhlášeny pro všechny federální zaměstnance. V New Yorku vzdává primátor La Guardia v rozhlasovém vysílání hold Franklinu Delanu Rooseveltovi, zesnulému prezidentovi. Z přídělového systému je vyřazen benzín a konzervované zboží.

15. srpna 1945: Francie - francouzský válečný soud vynáší po třítýdenním procesu svůj ortel nad hlavou vichystického státu, maršálem Phillipem Pétainem. Jeho vina byla nesporná, nicméně bylo nutno vzít v potaz, nakolik byly maršálovy činy v letech 1940-44 vynuceny okolnostmi. Proto soud sice odsuzuje Pétaina k smrti, zároveň ale de Gaullovi doporučuje udělit devětaosmdesátiletému starci milost. Prozatímní hlava státu tak (i s přihlédnutím k věku odsouzence a jeho zásluhám za první světové války) učiní a změní trest na doživotní vězení, které si Phillipe Pétain odpyká na ostrově Yeu při pobřeží Biskajského zálivu, kde roku 1951 zemře.

15. srpna 1945: Francie - generál Leclerc, který dosud velel 2. obrněné divizi, jež osvobodila Paříž, je jmenován na místo velitele CEFEO (Francouzský expediční sbor na Dálném východě). Celý sbor i jeho velení však v této době dlí ještě v Evropě, a tak nemůže reagovat na japonskou kapitulaci a rychle obnovit kontrolu nad Indočínou. Mocenské vakuum do příjezdu expedičního sboru až na přelomu září a října vyplňuje národněosvobozenecké hnutí Viet Minh.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 14.8.2024 04:58 - Klub 2. světová válka (05:58) 14674
14.08.
14. srpna 1932: Spojené státy - poručík Takeiči Niši vyhrává na letních olympijských hrách v Los Angeles na koni Uranus zlatou medaili v individuální jízdě přes překážky. V roce 1945 bude jako velitel tankové jednotky v bitvě o Iwodžimu zabit v akci při obraně ostrova proti americkým jednotkám.

14. srpna 1937: Čína - Čínské vojenské letectvo bombarduje japonskou vlajkovou loď Izumo kotvící v Šanghaji na řece Chuang-pchu-ťiang a podporující japonské pozemní jednotky. To bude později známo jako "Černá sobota", neboť část bomb dopadne na Šangajskou Mezinárodní čtvrť s výsledkem 4000 mrtvých nebo zraněných civilistů. Většina mrtvých umírá v uprchlíky přeplněném zábavním středisku Great World (bude postaveno znovu podle původní podoby v roce 1981). Mezitím čínská 4. letecká skupina vyzbrojená stíhačkami Curtiss Hawk III ze základny Henan pod vedením kapitána Kao Čih-hanga sestřeluje šest japonských bombardérů Mitsubishi G3M1 bez vlastních ztrát a dosahuje tak první vítězné letecké bitvy čínského letectva nad japonskými vzdušnými silami. Primát náleží i bombardérům G3M, které touto misí provádějí první japonský nálet přes moře, neboť jejich základna se nachází v Taipei na Formose (Tchaj-wanu).

14. srpna 1940: Spojené státy - Sir Henry Tizard vede britskou vědeckou misi do Spojených států, která s sebou převáží podrobnosti všech britských nejmodernějších objevů v několika životně důležitých oblastech. Jsou to poznatky týkající se proudových motorů, výbušnin, dělostřeleckých otočných věží a především o malém zařízení nazývaném magnetron. Tato součástka je nezbytná pro vývoj modernějších typů radarů, včetně verzí později používaných v přibližovacích zapalovačích a typů pracujících na centimetrových vlnových délkách, které budou nepostradatelné na moři v ponorkové válce. Američané budou později z historického hlediska posuzovat dodání tohoto souboru poznatků jako "nejcennější zásilku, která kdy dorazila k našim břehům".

14. srpna 1945: Tokio - vláda se setkává s císařem Hirohitem. Císař prohlašuje, že válka by měla být ukončena. Nahrává rozhlasové poselství japonskému lidu, kde hovoří o tom, že japonský lid musí "strpět nestrpitelné". Během noci, počínaje v době kolem 23. hodiny, se skupina armádních důstojníků velící více jak 1 000 vojákům pokouší ukrást tuto nahrávku a zabránit tak jejímu odvysílání, to se jim však nedaří, protože jsou přemoženi ochranou císařského paláce. Vůdce tohoto puče, který zabil velitele císařské gardy, páchá po tomto neúspěchu sebevraždu. Japonské rozhodnutí kapitulovat je sděleno Spojencům.

14. srpna 1945: Nad Japonskem - v posledním náletu války, během noci ze 14. na 15. srpna, provádějí americké bombardéry B-29 Superfortress úder na města Kumagaja a Isezaki severozápadně od Tokia a ropnou rafinerii Akita-Aradi. Osobní velení poslednímu strategickému náletu proti Japonsku je svěřeno generálovi Franku A. Armstrongovi, který velel strategickým vzdušným silám v Evropě a osobně vedl první americký strategický nálet z Anglie v srpnu 1942. Jeho osobou bude inspirována hlavní postava v románu a filmu Twelve O´Clock High (Přímo nad hlavou), kde ji ztvárí herec Gegory Peck. Rovněž během této noci dosahuje posádka noční stíhačky Northop P-61 Black Widow s přezdívkou "Lady in the Dark" zničením japonského stíhacího letounu Nakajima Ki-44 "Tojo" posledního spojeneckého sestřelu Druhé světové války.

14. srpna 1945: Japonsko - sovětské jednotky pokračují v obsazování jižní poloviny ostrova Sachalin a Kurilských ostrovů.

14. srpna 1945: Čína - sovětské jednotky rozdrtily japonskou Kuantungskou armádu a pronikají od 160 do 400 kilometrů do nitra Mandžuska, kde obsazují řadu měst.

14. srpna 1945: Washington - americká Rada pro válečnou výrobu (The American War Production Board) ruší všechny restrikce týkající se výroby automobilů v USA. Mezitím je generál Douglas MacArthur jmenován nejvyšším spojeneckým velitelem, aby přijal japonskou kapitulaci. Je nařízeno neprodlené přerušení nepřátelských aktivit a Japonsku je nařízeno okamžitě ukončit boje všech svých jednotek na všech frontách.

14. srpna 1945: Japonské moře - americká ponorka USS Torsk (SS-423) potápí u ostrova Honšú dva japonské kaibókany (lodě pobřežní obrany). Ve druhém případě se jedná o poslední nepřátelské plavidlo potopené americkým námořnictvem ve druhé světové válce. Ponorka Torsk se později stane muzejním exponátem v přístavu Batlimore.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 13.8.2024 04:58 - Klub 2. světová válka (05:58) 14673
13.8.
13. srpna 1937: Čína - nedaleko Šanghaje se vyloďuje 10 000 japonských vojáků a začíná bitva o město trvající 92 dní.

13. srpna 1941: Čína - během posledního týdne Japonci provádějí celkem 40 náletů na město Čchung-čching.

13. srpna 1942: Japonsko - je schválen zákon o nepřátelských letcích, který stanovuje, že spojenečtí příslušníci leteckého personálu, kteří bombardovali nevojenské cíle v Pacifiku, budou souzeni. Prvními souzenými budou američtí letci zajatí během Doolittlova náletu. V praxi nebude při těchto tribunálech uznáváno právo na obranu a nebude se hledět na nedostatek důkazů.

13. srpna 1942: Barma - 153. indický výsadkový prapor je se zásobami vysazen uprostřed džungle u Fort Hertz. Den předtím letecký průzkum překvapivě zjistil, že výspa je obsazena britskými vojáky, kteří sem ustoupili během jarní japonské ofenzívy, avšak postrádali prostředky pro spojení a sílu k dalšímu pochodu. Mezi nimi je kapitán Arthur Thompson, který bude po válce znám pod literárním pseudonymem Francis Clifford. Jeho první romány se budou odehrávat v Jihovýchodní Asii a psány budou na základě jeho vlastních zkušeností z druhé světové války na tomto bojišti. V detektivních a thrillerových románech bude též čerpat ze své pozdější služby v SOE (Special Operations Executive, zvláštní sekce britské zpravodajské služby MI6). V Česku vyjdou tyto romány: Krutá spravedlnost, Čas je zrádná past, Třetí strana mince a Zpoždění.

13. srpna 1943: Nad ostrovem Borneo - americká 5. letecká armáda útočí 380 letadly ze základen v Austrálii na ropná pole v Balikpapanu.

13. srpna 1945: Washington - japonské kapitulační dokumenty odsouhlasené prezidentem Trumanem jsou zaslány generálovi MacArthurovi.

13. srpna 1945: Japonsko - v domácích vodách sestřeluje posádka japonské ponorky I-504 americký bombardér B-25 Mitchell. Jedná se o bizarní událost, neboť posledního sestřelu spojeneckého letounu plavidlem Osy celé druhé světové války dosahuje italská obsluha, která na tomto plavidle slouží v řadách již třetího poraženého námořnictva. Jedná se totiž původně o italskou ponorku Torelli, kterou po kapitulaci Itálie zařadila i s částí posádky do svého stavu Kriegsmarine a následně ji po kapitulaci Německa předala Japoncům.

13. srpna 1945: Korea - americký pilot nadporučík Oscar F. Perdomo se ve své stíhačce P-47N stává posledním leteckým esem druhé světové války, když nad korejským poloostrovem během pěti minut sestřeluje čtyři japonské stíhačky Ki-84 a jeden průzkumný letoun.

13. srpna 1945: Nad Japonskem - kolem 1 600 amerických letadel přelétá nad Tokiem a dalšími japonskými velkými městy a shazují milióny letáků vysvětlující situaci, které bylo dosaženo jednáními o kapitulaci, a poměry v Japonsku. Většina japonských "jestřábů" (příznivců agresivní válečné politiky) stále odmítá uznat porážku. Japonský podporučík Saburo Sakai, jednooký stíhač, stíhací eso (s 64 vítězstvími) sestřeluje během noci (13. - 14. srpna) nedaleko Tokia bombardér B-29.

13. srpna 1945: Japonsko - tokijský rozhlas oznamuje, že Japonsko bude kapitulovat.

13. srpna 1946: Británie - v Londýně umírá ve věku 79 let Herbert George Wells, anglický spisovatel, který je společně s francouzským spisovatelem Julesem Vernem nazýván zakladatelem sci-fi. Proslavil se například románem Válka světů (The War of the Worlds, 1898) nebo předpovědí vynálezu tanku, který popsal v povídce Obrněnci (The Land Ironclads, 1903) a na jehož vývoj měl dokonce přímý vliv. Druhá světová válka byla pro Wellse velikou osobní ranou, neboť se splnily všechny jeho nejčernější předpovědi (tanky, letecká bombardování, setření hranic mezi bojovými liniemi a zázemím, obrovské ztráty mezi civilisty, neúcta k životu jednotlivce, absolutní diktatury).
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 12.8.2024 04:58 - Klub 2. světová válka (05:58) 14672
12.08.
12. srpna 1941: Washington - Po značné debatě Sněmovna reprezentantů schvaluje rozšíření periody branné povinnosti z jednoho roku na třicet měsíců (a obdobně je navýšena služba v Národní gardě). Zákon je schválen v poměru hlasů 203 ku 202, takže by bylo nesprávné předpokládat, že v této době silně převažuje americké politické mínění ve prospěch agresivnější mezinárodní politiky.

12. srpna 1941: Newfoundland - Churchill a Roosevelt ukončují své setkání v zátoce Placentia. Je odsouhlaseno, že bude Japoncům posláno silné varování a je zřejmé, že Amerika téměř jistě vstoupí do války, pokud Japonsko napadne Brity nebo Holanďany ovládaná území na Dálném východě nebo v Malajsku. Rovněž je poslána zpráva Stalinovi, ve které je navrženo setkání v Moskvě. Setkání v Newfoundlandu je většinou spojováno s dohodou později nazývanou jako Atlantická charta. Jde o prohlášení principiálně určující politiku Británie a Spojených států a nesoucí poselství, že všechny země mají právo na uspořádání svobodných voleb a na nezávislost co se týče zahraničního tlaku. Tato konference rovněž dala britským a americkým štábům příležitost se navzájem poznat a spolupracovat.

12. srpna 1942: Nové Hebridy - velký počet amerických jednotek je vyloděn na ostrově Espiritu Santo (v překladu Duch svatý), aby vybudovaly zásobovací základnu pro tažení na Guadalcanalu.

12. srpna 1942: Nová Guinea - silný japonský sbor se vyloďuje ve vesnici Buna. V reakci na to postupují k této vesnici australské jednotky.

12. srpna 1942: Spojené státy - na Michiganském jezeře vstupuje do služby cvičná letadlová loď USS Wolverine (IX-64), přestavěný kolesový parník původně přepravující cestující na Velkých jezerech. Společně se svou sesterskou lodí USS Sable (IX-81) poslouží do konce války k výcviku 17.000 námořních pilotů a dalšího leteckého personálu.

12. srpna 1945: Čína - sovětský 1. Dálněvýchodní (nebo i Dálnovýchodní) front pokračuje v ofenzivních operacích i v obtížném horském a lesnatém terénu. Dobyta jsou města Mučang a Kunčung.

12. srpna 1945: Korea - Rudá armáda postupující z oblasti kolem Vladivostoku proniká ze severu na Korejský poloostrov. Vyloďující se části sovětské Tichomořské floty obsazují na severu přístavy Juki a Rašin.

12. srpna 1945: Čína - Čchung-čching, čínsko-americký hlavní štáb odvolává operace proti městům Fort Bayard, Hong Kong a Canton, ve světle blízké kapitulace Japonska.

12. srpna 1945: Nad Japonskem - bombardéry B-29 Superfortress pokračují v útocích na své cíle.

12. srpna 1945: Ostrovy Rjúkjú (ostrovy Nansei) - u ostrova Okinawa je japonským torpédovým bombardérem poškozena americká bitevní loď USS Pennsylvania (BB-38). Jeden z posledních úspěšných leteckých torpédových útoků války je proveden na den přesně 30 let od prvního úspěšného bojového použití leteckého torpéda 12. srpna 1915. Mezitím americký torpédoborec USS Thomas F. Nickel (DE-587) a vyloďovací plavidlo USS Oak Hill (LSD-7) čelí bez úhony neúspěšnému útoku japonské ponorky.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 11.8.2024 04:58 - Klub 2. světová válka (05:58) 14671
11.08.
11. srpna 1941: Newfoundland - Churchill a Roosevelt pokračují v jednáních v zátoce Placentia. Oba jsou doprovázeni svými vojenskými štáby. Diskuse se týkají situace v Evropě a na Dálném východě.

11. srpna 1942: Nová Guinea - Japonci obsazují z rukou Australanů Deniki na Kokodské stezce. Australské jednotky jsou donuceny k 8 km ústupu směrem k přechodu Templeton nedaleko vrcholu této stezky.

11. srpna 1942: Spojené státy - do amerických kin je uveden nový film Wake Island ztvárňující obranné boje americké námořní pěchoty před japonskými invazními silami v prosinci 1941. Film bude později nominován na Oskara za nejlepší hraný film.

11. srpna 1943: Centrální Pacifik - americké síly obsazují odhlehlý opuštěný Bakerův ostrov v rámci příprav na tažení proti Gilbertovým a Marshallovým ostrovům. Ihned se začíná s budováním letiště pro bombardéry B-24 a stíhačky P-40.

11. srpna 1944: Mariánské ostrovy - po skončení organizovaného odporu svých jednotek na ostrově Guam páchá japonský generál Hidejoši Obata na svém velitelství v Mount Mataguac rituální sebevraždu.

11. srpna 1945: Washington - americký ministr zahraničí, James Byrnes, reaguje na japonskou nabídku kapitulace s tím, že odmítá jakýkoli kompromis co se týče požadavku na bezpodmínečnou kapitulaci. Poznamenává, že spojenecká představa bezpodmínečné kapitulace je taková, že císař bude "podléhat" nejvyššímu velení spojeneckých sil a forma příští vlády bude odrazem "vůle japonského lidu".

11. srpna 1945: Filipíny - ostrov Mindanao, americké operace na "vyčištění" oblasti jsou dokončeny.

11. srpna 1945: Manila - generál MacArthur prohlašuje, že použití atomové bomby bylo zbytečné, jelikož by Japonci stejně kapitulovali.

11. srpna 1945: Japonsko - sovětský 2. Dálněvýchodní (či také Dálnovýchodní) front a Tichomořská flota zahajuje okupování jižní části ostrova Sachalin.
hartmann Hartmann Černý ďábel Ukrajiny - Panzer General developer 10.8.2024 09:43  14670
10. srpna 1942: Bismarckovo souostroví - americká ponorka USS S-44 (SS-155) torpéduje japonský těžký křižník Kako

Byl to největší úspěch amerických ponorek střídy S. Tato plavidla byla zařazena do služby na počátku 20. let a kvůli krátkým torpédometům se na nich nedala použít nová torpéda Mark 14, díky čemuž mohla používat jen stará torpéda Mark 10 a netýkaly se jich tak problémy se spolehlivostí nového typu.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 10.8.2024 04:58 - Klub 2. světová válka (05:58) 14669
10.08.
10. srpna 1941: Newfoundland - Churchill a Roosevelt pokračují v jednáních v zátoce Placentia. Oba jsou doprovázeni svými vojenskými štáby. Diskuse se týkají situace v Evropě a na Dálném východě.

10. srpna 1942: Bismarckovo souostroví - americká ponorka USS S-44 (SS-155) torpéduje japonský těžký křižník Kako z 6. divize křižníků, která se vrací z bitvy u ostrova Savo na základnu v Kaviengu (ostrov Nové Irsko). Navzdory tomu, že se křižník po zásahu třemi torpédy potápí za pouhých 7 minut, zahyne pouze 34 námořníků z více než šesti set členů posádky.

10. srpna 1944: Mariany - ostrov Guam, americké jednotky zajišťují ostrov. Nevýznamné skupiny Japonců pokračují v odporu. Americké ztráty činí 7 000 včetně 1 300 zabitých vojáků. Je zajato pouze 100 japonských vojáků z posádky, kterou odhadem tvořilo 10 000 mužů.

10. srpna 1944: Nizozemská východní Indie - americké bombardéry B-29 startující z Cejlonu zaminovávají přístupy k rafinériím Palembang. Délkou 6 000 km se jedná o jednu z nejdelších misí tohoto druhu.

10. srpna 1944: Barma - týden po dobytí japonské základy Myitkyina je oficiálně rozpuštěna 5307. zásobovací jednotka známá jako "Merrillovi záškodníci". Po měsících partyzánské činnosti v džungli hluboko za japonskými liniemi a závěrečném boji o Myitkyinu zůstává bojeschopných jen 130 mužů z původních 2997. Velitel Hunter je celkovým zacházením se svou jednotkou znechucen natolik, že ji označuje za "nejzuboženější, nejzneužívanější, nejhrdinštější a nejvíce nedoceněnou jednotkou celé války".

10. srpna 1945: Tokio - vláda Japonska oznamuje, že Spojencům zaslala zprávu, kde přijímá podmínky Postupimské deklarace a kde uvádí, že "nepřichází v úvahu jakýkoliv požadavek, který by ohrožoval privilegia císaře jako svrchovaného panovníka".

10. srpna 1945: Mongolsko - Ulánbátar, mongolská vláda vyhlašuje Japonsku válku, více než 24 hodin poté, co mongolská vojska po boku Sovětů překročila hranice Japonci okupované Číny.

10. srpna 1945: Nad Japonskem - americké letectvo útočí na strategické cíle na Honšú. V úsilí zničit japonské letectvo se přesouvají americké a britské letadlové lodě k severní části Honšú a jejich letadla útočí v řadě po sobě následujících vln. Celkem Spojenci ztrácejí 34 letadla, zatímco je hlášena ztráta 397 a poškození 320 japonských letadel. Zcela zničeno je letiště Iwaki, spěšně budované od začátku roku 1945 pro protiinvazní speciální útočný sbor (kamikaze). V 70. letech bude celé toto místo zastavěno jadernou elektrárnou Fukušima I, která se neblaze proslaví vážnou havárií v roce 2011.

10. srpna 1945: Čína - od vyhlášení války Japonsku postoupila Rudá armáda 192 km do nitra státu Mandžukuo (česky také Mančukuo).

10. srpna 1945: Filipíny - na ostrově Mindanao je americkými bombardéry B-25 zničeno velitelství 100. japonské divize. Útok je mimořádně úspěšný a likviduje velitelské struktury zbývajících japonských sil na ostrově, které již následně nejsou schopné organizovaného odporu. Nálet osobně a naprosto přesně navádí japonský poručík Minoru Wada, bývalý zpravodajský důstojník, který byl dříve na ostrově zajat. S odhodláním pomoci zkrátit válku a zachránit tak co nejvíce životů obou válčících stran nabídl po svém zajetí Američanům maximální spolupráci.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 9.8.2024 04:58 - Klub 2. světová válka (05:58) 14668
09.08.
9. srpna 1941: Newfoundland - Churchill a Roosevelt zahajují jednání v zátoce Placentia. Oba jsou doprovázeni svými vojenskými štáby. Diskuse se týkají situace v Evropě a na Dálném východě.

9. srpna 1942: Šalomounovy ostrovy - pod rouškou noční tmy vplouvá do průlivu Savo (Savo Sound), mezi ostrovy Savo a Guadalcanal, japonské uskupení křižníků pod velením admirála Mikawy. Hlídkující americké a australské křižníky pod velením admirála Crutchleye mají však pro boj v noci jak malé zkušenosti, tak nedostatečné vybavení, proto ve střetu známém jako bitva u ostrova Savo utrpí největší pořážku v dějinách US Navy, kdy ztrácí čtyři křižníky a nepotápí žádnou japonskou loď. Průliv Savo je později přejmenován na Průliv se železným dnem (Ironbottom Sound), pro množství potopených lodí spočívajících na jeho dně. Americké nákladní lodě vykládající zásoby jednotkám vyloděným na Guadalcanalu u Lunžského výběžku nejsou napadeny (Japonci se ještě v noci snaží dostat z dosahu letadel amerických letadlových lodí, o kterých netuší, že je Američané odveleli), nicméně je jim nařízeno stažení kvůli hrozbě napadení, a tak je americká 1. divize námořní pěchoty opuštěna s nedostatkem těžkého vybavení a pouze s polovinou vyložených zásob.

9. srpna 1945: Čína - na severu sovětské jednotky zahajují 10 minut po půlnoci ofenzívu proti japonské armádě okupující Mandžusko, s loutkovým státem Mandžukuo (česky také Mančukuo). Sověti pro tuto operaci shromáždili 1 500 000 vojáků ve třech armádních skupinách: 1. Dálněvýchodní front, 2. Dálněvýchodní front a Zabajkalský front. Tyto armádní skupiny jsou vybaveny 3 900 letadly, 5 500 tanky a 26 000 děly. O 1 000 000 mužů tak převyšují počtem špatně vybavenou japonskou Kuantungskou armádu (Jamada), která má nedostatek obrněnců, dělostřelectva a letectva. Japonská obrana je rychle přemožena. Mezitím jsou shozeni čínští parašutisté na železniční trať Kanton-Hankou.

9. srpna 1945: Nad Japonskem - druhá atomová bomba (přezdívaná "Fat Man") je shozena, díky oblačnosti nad primárním cílem, městem Kokura, na přístav Nagasaki ze speciálně upraveného bombardéru B-29 pojmenovaném "Bock´s Car" a pilotovaném majorem Charlesem Sweeneyem. Jde o bombu s jednotkou plutoniového štěpení podobné té, která byla testována v Alamagordo, v Novém Mexiku. Bomba váží kolem 4,5 tuny a její exploze odpovídá výbuchu kolem 20 000 tun TNT. Při tomto útoku dohromady nakonec umírá kolem 40 000 Japonců a 60 000 je jich zraněno.

9. srpna 1945: Tokio - japonský premiér Suzuki konstatuje, že vstup SSSR do války "činí pokračování ve válce nemožným". K půlnoci svolává císař Hirohito Nejvyšší radu a pokouší se přimět armádní čelní představitele, aby přijali navrhovanou kapitulaci. Kolem 03:00 toto setkání končí, aniž by bylo cokoli rozhodnuto, krom toho, že zaznívaly opatrné návrhy na možnost vyjednávat mír prostřednictvím Švédska a Švýcarska.

9. srpna 1945: Japonsko - americké a britské bitevní lodě ostřelují město Kamaiši, soustředí se na ocelářské zpracovatelské závody.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 8.8.2024 04:58 - Klub 2. světová válka (05:58) 14667
08.08.
8. srpna 1941: Čína - japonské letecké síly zahajují týden náletů na město Čchung-čching. Do 13. srpna je provedeno celkem 40 náletů.

8. srpna 1942: Šalomounovy ostrovy - vyloděním zbytku první vlny amerických jednotek pokračuje invaze na Guadalcanal. V rychlém postupu do vnitrozemí Američané obsazují netknuté rozestavěné japonské letiště a přejmenovávají ho na Henderson Field (Hendersonovo letiště, podle velitele perutě bombardérů námořní pěchoty Lofton R. Hendersona, který zahynul ve svém SBD v bitvě u Midway). Mise na ostrovy Tulagi a Gavutu jsou dokončeny a tyto ostrovy obsazeny. Kvůli japonským leteckým a ponorkovým útokům se admirál Fletcher rozhoduje stáhnout své letadlové lodě, nechávajíc křižníky a transportní lodě nedaleko ostrova bez vzdušného krytí. Tato akce je vážnou chybou.

8. srpna 1942: Indie - policejní orgány Britské Indie zatýkají desetitisíce představitelů Indického národního kongresu a držet je budou až do roku 1945.

8. srpna 1943: Šalomounovy ostrovy - boje na Nové Georgii pokračují. Americké jednotky se pokoušejí zabránit dalším japonským evakuacím na ostrov Kolombangara.

8. srpna 1944: Mariany - ostrov Guam, americké jednotky porážejí odpor na hoře Santa Rosa. Zbytek japonské posádky je donucen k ústupu na severní konec ostrova.

8. srpna 1944: Čína - město Cheng-jang, důležitý železniční uzel s největší americkou leteckou základnou v jihovýchodní Číně, padá do rukou Japonců. Vzdávající se čínský 10. sbor o 17.000 mužích aglomeraci bránil proti šestinásobné přesile v nejdelší bitvě o město v celé čínsko-japonské válce a způsobil nepříteli větší ztráty než byla velikost jeho samého.

8. srpna 1945: Moskva - Sovětský svaz vyhlašuje od půlnoci (9. srpna) válku Japonsku, odvolávaje se na to, že Japonsko nedokázalo pozitivně reagovat na Postupimskou deklaraci. Komisař Molotov konstatuje, že SSSR vyhlásilo válku, protože Japonsko je jedinou velkou mocností bránící míru. Poukazuje na to, že bylo v zájmu Sovětského svazu zkrátit dobu války a přinést světu mír, a proto Sovětský svaz souhlasil se spojeneckým požadavkem vzneseným na Postupimské konferenci, aby se Sovětský svaz zapojil do války proti Japonsku. Mimoto Molotov konstatuje, že byli Sověti požádáni, aby dělali Japoncům prostředníka, ale tento návrh ztratil všechna opodstatnění, když Japonci odmítli podstoupit bezpodmínečnou kapitulaci.

8. srpna 1945: Tokio - Japonská válečná rada souhlasí, pozdě v noci, že by měla přijmout Postupimskou deklaraci, pokud bude zachována monarchie. Některé námitky z armády jsou zamítnuty samotným císařem.

8. srpna 1945: Washington - prezident Truman v rozhlasovém projevu hrozí Japonsku destrukcí atomovými bombami. Během dne Truman rovněž podepisuje Chartu Spojených národů, čímž se USA stává první zemí, která ratifikuje svůj původní podpis.

8. srpna 1945: Filipínské moře - přeživší z těžkého křižníku USS Indianapolis (CA-35) jsou zachráněni. Z 1 196 naloděných mužů posádky této lodi jich přežívá pouze 316.

[ 8570 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt