Ravil SatonTímto problémem jsem se docela vážně zabýval přede třemi týdny.
Z hlediska otáček má gramofon tři druhy problémů, které jsou dány metodou regulace otáček motoru. Prvním je rychlost, která může být o nějakou desetinku procenta odlišná od nominální. Může být a prakticky vždycky je. Druhým problémem jsou rychlé vibrace neboli flutter. Třetím je pomalé kolísání, kterému se říká wow. Ten třetí je slyšet nejvíc i při malých hodnotách zkreslení a zní právě jako ty falešné občasné pasáže.
Wow má každý gramofon v rozsahu desetin procenta, také záleží na metodice měření a vyhodnocování. Jde právě o ten způsob regulace otáček elektrického motorku, který pohání talíř s deskou. Motor dostává opakované impulsy o tom, jak rychle se má otáčet, není tedy poháněn spojitě. V podstatě neustále zrychluje (dostal impuls) a zpomaluje (dojíždí k dalšímu impulsu). Rozsah a četnost zrychlování a zpomalování závisí na metodě regulace, proto u levnějších gramofonů to může být více patrné. Ale u dobře seřízeného gramofonu by se tento jev měl pohybovat pod rozlišitelností lidským uchem.
Další příčinou může být mechanická závada na uložení talíře. Nedostatek oleje, mechanická nečistota, při otáčení se může talíř mírně zadírat, atd.
No, a pak je tu deska. Její zvlnění, excentričnost, elipsovitost, nedobře vylisovaná drážka, to všechno může vyvolávat efekt falešných tónů.
V praxi jsem se při poslechu na současné sestavě setkal s falešnými tóny jen vzácně. Vždy po provedení porovnání s digitálním záznamem téhož titulu se ukázalo, že to je i na něm, tedy zdrojový záznam to obsahuje také. Dříve na levnějších strojích a horších deskách jsem párkrát zažil, že to dělala deska. Takže doporučuji zkusit ten digitál a pak se uvidí/uslyší. |