Tak ano, měl.
No hurá! Konečně jsme zblížili pozice. :-)
Třeba se do nich taky jednou strefíme ...
Metodu pokus-omyl si může dovolit příroda (případně Bůh), vědec přece musí postupovat vědecky, ne? Má možnost zkoumat historii, číst DNA, myslet(!!) a uvažovat(!!) a tak, tohle příroda nemá k dispozici. :-) Jde tedy spíš neskončit na tom, že "náhoda". Nehledě k tomu, že někteří vědci uvažují o tom, že život na Zemi vznikl vícekrát, když mezitím byl párkrát zlikvidován planetotvornými procesy + že vznikl na Marsu ev. na některém měsíci Jupitera, z čehož by plynulo, potvrdí-li se to nějak, že vznik života jako takového zase až tak zcela náhodný asi nebude a dávalo by to vyšší šance ufonům, byť mezi baktérií a Einsteinem je dost velký rozdíl.
ale na druhou stranu vzhledem k podmínkám, do nichž by ono nechtěné dítě mělo přijít (chudoba, sirotčinec, otec-tyran, matka-prostitutka... - proč je asi nechtěné, žejo?)
Hele, ale uvědomuješ si, že to je prachsprostá výmluva, že? Miliardy dětí se narodily do chudoby a miliardy dospělých v ní zemřeli (a přesto se měli rádi a měli rádi své děti). Na druhou stranu dítě, které vyrůstalo v přebytku, z toho nejednou vyrostl rozmazlený fracek, takže bohatství (či naprostý dostatek) samo o sobě není nic, ale to chudé dítě to má horší (Eritrea, dítě narozené v koncentráku).
Dokonce i otec-tyran není zrovna ideální příklad. Co třeba takový Jan Lucemburský, otec Karla I, císaře Karla IV.? Matku i s dítětem nechal uvěznit atd.
Ovšem jinak bych řekl, že jsi zastánkyní předurčenosti a to od tebe tedy není ani moc pěkné, ani moc vědecké.
Mimochodem, lidské embryo je člověk. Můžeš s tím sice nesouhlasit, ale nemáš jak doložit opak. Anebo bys tedy mohla přijít s tvrzením, že novorozeně není člověk nebo že trupík není člověk. Člověk třeba nebyl Mengele, jenže to je zcela jiný příběh a význam slov.
Ono je ve skutečnosti úplně jedno, jaká evoluční pohádka nakonec vysvětlí kterej konkrétní znak.
To je nevědecký přístup. A to je právě to, co se mi nelíbí.
Jde o principy. A ty máme správně.
To říkali v minulých staletích taky. A neukázalo se to vždy jako oprávněné tvrzení.
Ten odkaz funguje jak? Nerad bych klikal úplně na všechno. Jsou tam různé roky ale stejné dny a dost mne to mate. (A taky mi není tak úplně jasné jestli si rozumíme v tom na co se ptám.)
Jsou věci, které očekáváme. A pak jsou věci, které jsou velmi nepravděpodobné a vyžadují důkazy. Hejkal, jezinky, bůh...
No vidíš. A když chcu po tobě důkazy některých tvých nepravděpodobných evolučních pohádek, tak se kroutíš jako had. ;-)
Mně by třeba zajímaly ty záklopky a délka krku u žiraf. A jestli měli podobné záklopky i jiní dlouhokrcí tvorové, např. dinosauři, u některých by se rozhodně asi šikly. (A ne, plameňák je nemá, asi nemá potřebně dlouhý krk.) |