- Tomáš Akvinskej tvrdil, že embryo se stává člověkem u ženy 40 dní po početí a u muže dokonce snad 80 dní od početí, tj. těsně po početí máš chuchvalec a nikoli člověka i podle Akvinskýho. Nekecám, dohledej si to v literatuře. A samozřejmě nebyl jedinej, kdo si v tý době myslel něco na tenhle způsob, to že lidskej život začíná početím, je moderní výmysl.
- To právě není pravda. Když provedeš výzkum správně, zjistíš, že společnost, která se chová nějakým způsobem diskriminačně, je na tom hůře, než společnost, která se tak nechová. Ostatně občané Říše byli obvykle všechno jenom ne happy. V ostrém kontrastu k tomu je demokratická společnost, v níž má každá žena stejné možnosti antikoncepce a přístupu k potratům. Takové společnosti se bude dařit o poznání lépe. Pokud vezmeme jako hlavní hodnotu well-being občanů země, je možné vědecky dokázat, že společnost, v níž bude právě takové nastavení, na tom bude lépe než společnost, v níž tomu tak nebude, i kdyby všechny ostatní proměnné byly stejné.
- můžeš mi vysvětlit, jakej je rozdíl mezi klíčením a dělením embrya? Protože já tam přes veškeré svoje biologické znalosti žádnej kvalitativní rozdíl nevidím. Jo, vlastně jo. Strom je už od toho klíčku samostatně žijícím organismem, zatímco budoucí mimino bude ještě dlouho obligátním parazitem své matky. Pokud máme žábu definovanou jako adultní stadium určitého druhu obojživelníků, zabitím pulce rozhodně nezabijeme žábu. Protože pulec prostě není adultní stadium daného obojživelníka. Zabijeme maximálně něco, co mělo původně potenciál stát se žábou. To je blbý, pokud jde o ohroženej druh, protože likvidace pulců daného druhu je pochopitelně ekvivalentní s likvidací daného druhu. Ale vyplývá z toho, že je pulec žába? Pochopitelně nikoli. Pokud zlikvidujeme všechna potenciální hnízdiště nějakého ptáka, a tento se tedy nebude mít kde množit, taky to bude ekvivalentní s likvidací druhu, a to aniž bychom zlikvidovali jediné jeho vejce. Jistě ale nebudeme tvrdit, že hnízdiště je vlastně pták. Btw. - naopak pokud postřílíme všechny dospělé ptáky, kteří už se několikrát úspěšně rozmnožili, druh pravděpodobně nezlikvidujeme. Činy je nutno posuzovat z více různých hledisek. Zatímco chráněné druhy chceme co nejvíc namnožit, a tak nebudeme schvalovat likvidaci jejich vajec, mláďat, hnízdišť ani mladých jedinců, ale když omylem někdo picne relativně starýho ptáka, tak se z toho neposerem. Oproti tomu u člověka není třeba pracovat na namnožení druhu (spíš naopak), ale ceníme si hotového lidského života. Proto není problém odstranit nadbytečné embryo, ale je problém picnout relativně starýho ptáka. Ani v jednom z uvedených případů ovšem vejce (či dokonce hnízdiště!) není pták, pulec není žába a embryo není člověk - věci můžeme klidně dále nazývat pravými jmény, i když se k ochraně každé z nich budeme stavět odlišně.
- elektřinou. |