Desdichado [20672]: protože imunitní systém není dokonalej.
ne, ani tvoje výhra v loterii není zázrak. Je to jen vysoce nepravděpodobná událost, která se občas někomu přihodí. Narození dítěte s nějakou hnusnou de novo vzniklou genetickou mutací, která dítě do pár let spolehlivě zabije, je taky nepravděpodobná událost, která se občas někomu konkrétnímu přihodí. To taky nazýváš zázrakem?
Dobrá sci-fi fyzikální zákony nijak zásadně neporušuje. O tom, co se děje ve špatných sci-fi, existujou celé knihy a webové servery a je docela sranda ty chyby odhalovat a vysvětlovat. A vlastně nejde jenom o sci-fi, například chyby ve filmech fanoušci odhalují s chutí a třeba takovej autobus ve Vinetouovi je docela pověstnej :)
Nemáme kompletní DNA. To je největší překážka. Možná se nám s postupujícími znalostmi a technologiemi podaří zpětně rekonstruovat (a z části domyslet, protože něco už bude zcela ztraceno) DNA z pozdějších (či dokonce současných) druhů - potomků těch původních, ale nejeví se mi moc pravděpodobné, že bychom ze slepice jednou vytáhli brontosaura (resp. zaplnili mezery v genomu, kterej se nám útržkovitě dochoval). A i když se nám povede nějaké vyhynulé druhy znovu vytvořit (ostatně s recentně vymřelými se to snad už i daří), půjde o stejné druhy geneticky, ale asi ne ekologicky (těžko jim zprostředkujeme výchovu rodiči jejich druhu, takže budou mít nejspíš pozměněnou etologii atd.). Každopádně podobné snahy jsou nesmírně zábavné a zajímavé z vědeckého hlediska a rovněž vysoce užitečné z praktického hlediska, protože hledání fíglů, jak napravit silně poškozený genom třeba dinosaurů nám může poskytnout náhled na to, jak napravit třeba genetické poškození lidskejch mláďat - často totiž při takovýhle práci dostáváš nápady, který by tě při standardních metodách práce se současným genomem vůbec nenapadly. Takže ne, trilobiti nám tu asi hned tak běhat nebudou, ale výzkum tímto směrem plně podporuju a hrozně se těším, co z něj všechno vypadne za fígle a zlepšováky :) |