Písnička pro dnešní denJindřich Máslo (11. dubna 1875 Čistá u Horek – 22. června 1964 tamtéž) byl český hudební pedagog a skladatel.
S tak blbým příjmením se na YT nemůže uchytit.
Harry Macourek, rodným jménem Karel Macourek (11. dubna 1923 Banská Hodruša – 13. ledna 1992 Praha) byl český dirigent, hudební dramaturg, sbormistr a hudební skladatel slovenského původu.
Jednalo se o velmi všestranného hudebníka, který se během svého života věnoval různým hudebním žánrům i stylům, počínaje populární hudbou, přes jazz až po hudbu scénickou, filmovou i vážnou.
Marta Kubišová - Svlíkám lásku (1969) - to je málo známá písnička
Marta Kubišová - Když nastanou deště (1966)
Inkognito kvartet - Nejhezčí muž (1965)
Poklad hraběte Chamaré - úvodní sekvence - věřili byste tomu, že to režíroval Troška?
Ledové květy
Děti zítřků (1980) - filmová hudba
Děti zítřků (1980) - úvodní titulky (mně to teda neřeklo nic, ale kvalitní obsazení to má)
Poštovský panáček - úvodní titulky (specielně na přání Zidaneho) - to taky režíroval Troška!
Spadla z oblakov - áno, aj tá! Mimochodem, viděl to vlastně Zidane?
Harry Macourek String Orchestra - Moonlight Strings - co z toho ovšem složil Macourek mi není jasné.
Raketová píseň - to je nad plán. To je tak ... že jsem to zkrátka nemohl vynechat
Zdeněk Rytíř (11. dubna 1944 Tábor – 2. října 2013 Praha) byl český textař, hudební skladatel, multiinstrumentalista, zpěvák, herec a moderátor, jedna z předních osobností české country a populární hudby.
Po maturitě na gymnáziu studoval angličtinu a japonštinu (!!) na Karlově univerzitě, studium ale z osobních důvodů nedokončil.
Michal Tučný a Zdeněk Rytíř - Dvojníci
Michal Tučný a Zdeněk Rytíř - Děláme co můžem
Michal Tučný a Zdeněk Rytíř - Jak to doopravdy bylo s Babinským
V létě 1837
Michal Tučný - Kosmickej vandr
Michal Tučný a Zdeněk Rytíř - Chtěl bych být medvídkem
Zdeněk Rytíř ◎ Nejslavnější hity proslulého českého textaře (2004)
Doplnění k 8. dubnu (protože su trošku napřed):
Jiří Čart (8. dubna 1708 – po roce 1778?) - Sonáta pro sólové housle s basem a cembalem (1753)
A některý resty na počátku:
Václav Vlastimil Hausmann (2. ledna 1850 Police nad Metují – 11. dubna 1903 Česká Třebová) byl český hudební skladatel a publicista.
Golgota - text: Karel Václav Rais (to ovšem v lednu ještě nebylo ani zahraný)
Sláva Eman Nováček, vlastním jménem Blahoslav Emanuel Nováček, (2. leden 1911 Praha – 27. března 1979 Praha) byl český hudební skladatel a kapelník, je autorem hudby k mnoha filmům.
Oldřich Nový - Jen pro ten dnešní den na desce
Oldřich Nový - Jen pro ten dnešní den ve filmu Kritián (netřeba představovati)
Inka Zemánková a Lišáci - Slunečnice ve filmu Hotel Modrá hvězda
A Wonder Should Come
Alice Farkašová - Jen jeden den (1952)
Ljuba Hermanová - Škoda že nejste kouzelníkem
Oldřich Nový - Dívko v modrém
Lída Baarová - Růže nad mojí mříží
Václav Emanuel Horák, uváděn také jako Wenzel Emanuel Horak (1. ledna 1800 Lobeč – 3. září 1871 Praha) byl český varhaník, hudební skladatel a pedagog.
Řada jeho skladeb vyšla tiskem a doznala mimořádné obliby i mimo hranice Čech. Dodnes se hrají nejen v kostelích, ale i v koncertních síních.
Veni Creator Spiritus - což dokládá tato nahrávka z catedral de Murcia
Pastoralmesse: "Kyrie-Gloria-Credo" - a tato z Gratacasolo
Messe Neunte in D - to je ovšem Nový Bydžov
Emanuel Chvála (1. ledna 1851 Praha – 28. října 1924 tamtéž) byl český hudební kritik a skladatel.
Song without words
Příliš křesťanské jméno ...
Jindřich Souček (1. ledna 1863 Zámrsk – 16. listopadu 1940 Chrudim) byl český technik, hudební skladatel a sbormistr.
Jednou z nejznámějších skladeb autora je parodická zpěvohra Provdaná nevěsta (1891), k níž napsal libreto Oldřich Sýkora-Chrudimský (1861–1945). Děj navazuje na Smetanovu Prodanou nevěstu a odehrává se v sídle venkovského klubu cyklistů. Jeník a Mařenka jsou manželé, ale Vašek, který je pokladníkem klubu, Mařenku stále miluje. Chce ukrást pokladnu klubu, aby mohl s Mařenkou utéct, ale pokladna je zcela prázdná. Jízdenky do vlaku mu koupí sám Jeník a je rád, že se Mařenky zbavil.
Žel Bohu, nenalezeno!
Viktor Ullmann (1. ledna 1898 Těšín Rakousko-Uhersko – 17. října 1944 koncentrační tábor Osvětim) byl česko-rakouský hudební skladatel, klavírista a dirigent.
Oba rodiče Viktora Ullmanna pocházeli ze židovských rodin, nicméně ke katolictví konvertovali již před Viktorovým narozením. Jeho otec, Maximilian Ullmann, tak mohl nastoupit profesní dráhu důstojníka z povolání. V první světové válce dosáhl hodnosti plukovníka a byl povýšen do šlechtického stavu.
Bezprostředně po maturitě se dobrovolně přihlásil do armády. Po narukování se dostal na italskou frontu, kde se v roli dělostřeleckého pozorovatele zúčastnil bitvy v údolí řeky Soči.
Ještě před nástupem nacismu se neúspěšně snažil získat československé občanství (asi měl rakouské) a vystěhovalecký pas. Podařilo se mu alespoň zachránit dvě ze čtyř dětí zařazením do transportu sira Wintona do Anglie. 8. září 1942 byl s třetí manželkou a zbylými dětmi deportován do Terezína, kde se zapojil do ilegálního uměleckého života. Nepřestávaje věřit v to lepší v lidech a přes hlad a velké problémy v běžném životě terezínského ghetta, se staral o bohatý hudební život a vytvořil zde také podstatnou část své tvorby. Napsal zde například operu Císař Atlantidy aneb Odepření smrti (Der Kaiser von Atlantis).
16. října 1944 byl Ullmann společně se skladateli Pavlem Haasem, Hansem Krásou a dalšími hudebníky v tzv. uměleckém transportu převezen do Osvětimi-Březinky a krátce po svém příjezdu zavražděn v plynové komoře.
Der Kaiser von Atlantis (1943) Libreto v němčině napsal Peter Kien. Oba autoři zahynuli ještě za války v Osvětimi. Nacisté uvedení opery v Terezíně, připravované v roce 1944, nedovolili, neboť ji vyhodnotili jako satiru na Hitlera. Premiéru měla až roku 1975 v Nizozemské opeře (De Nederlandse Opera) v Amsterdamu. Rukopis opery zachránil Emil Utitz, profesor německé univerzity v Praze, který pracoval v terezínské knihovně. Utitz rukopis předal Ullmannovu příteli a spisovateli Hansi Güntheru Adlerovi, který ho předal antroposofickému centru Goetheanum v Dornachu ve Švýcarsku, neboť Ullmann byl vyznavačem a sympatizantem antroposofie Rudolfa Steinera. Zlomem se stalo, když rukopis získala Paul Sacher Stiftung v Basileji, kde ho objevil dirigent Kerry Woodward. Ten se dokonce pokoušel kontaktovat mrtvého Ullmanna za pomoci spiritistického média, aby vyzvěděl, jak správně složité dílo inscenovat. Nakonec ho s úpravami inscenoval v Amsterdamu a od té doby jde o jednu z nejhranějších českých oper na světových jevištích.
Slawische Rhapsodie op.23 (1940)
Streichquartett Nr. 3
Jan Schneeweis (1. ledna 1904 Holešov – 24. prosince 1995 Osov) byl český klavírista, hudební skladatel, sbormistr, sběratel lidových písní a spisovatel.
nenalezeno nic
Wohnout - Nevěsta - novinka - to musíte vidět!
|