Písnička pro dnešní denJán Šimrák (Johannes Schimrack, Schimbrack, Schimrag, Schimbracky, Šimbracký etc.) byl slovenský skladatel z 1. poloviny 17. století (1600 Spišské Podhradie - 1657). Již v době svého působení ve Spišském Podhradí se stal uznávaným komponistou a dobové prameny ho chválí i jako vynikajícího organistu. Koncem 17. století, po rekatolizaci, však jeho dílo upadlo v zapomnění a oživily ho až moderní muzikologické výzkumy. Mezi 54 skladeb, které se zachovaly do dnešní doby, patří především rozsáhlejší vícehlasá díla pro osmi, dvanácti až dvacetihlasá vokální nebo vokálně instrumentální tělesa.
Missa Super omnes gentes
Magnificat Deutsch (1641) (jo, sice si toho tehdy nikdo nevšiml, ale tato skladba tu byla už 12. 8. 2023 č. 18691 ... a víc jich zatím na YT nemá)
Frico Kafenda (2. listopadu 1883, Mošovce – 3. září 1963, Bratislava) byl slovenský hudební skladatel a pedagog. Mezi jeho žáky ve hře na klavír patřil i slovenský hudební skladatel Eugen Suchoň.
Po studiích působil v Německu jako dirigent, nicméně po první světové válce se vrátil na Slovensko. Pokusil se napsat slovenskou národní operu, ale kvůli propuknuvší druhé světové válce zůstalo jeho dílo nedokončeno. Narukoval a padl do ruského zajetí, kde skicoval budoucí Smyčcové kvarteto G dur, které je zobrazením jeho osobních zážitků ze zajateckého života.
Možno se na frontě setkal s majorom Terazkym! Ale vzhledem k jeho věku a k tomu, že to kvarteto napsal v roce 1916, to vypadá, že popis je poněkud zmatečný a v ruském zajetí byl za té první války. Německá tetička to formuluje naprosto precizně - prostě místo "druhé" má být "první".
Klavírní suita ve starém slohu (1904)
Smyčcový kvartet G dur (1916)
Tři písně na slova Jána Smreka - I. Listy (1955)
Stanislav Mjartan (tenor) - Hajušky
Večerná pieseň (ovšem bez zpěvu) |