Písnička pro dnešní denPetr Pokorný (16. listopadu 1932 Praha – 4. února 2008 tamtéž) byl český klavírista, hudební skladatel, pedagog, publicista a biolog. Jeho matkou byla malířka Ludmila Pokorná.
Drei Klavierstücke op. 67 (1999-2001)
sem vložte popisek
Lešek Wronka (* 16. listopadu 1960 Český Těšín) je česko-polský hudební producent, skladatel, textař, režisér a scenárista.
Vystudoval DAMU ve Vratislavi.
Ten den bude líp Mária Chomjaková je celkem zajímavý zjev
Za mało w nas kłamstw
Dokud jsme spolu
Kochałaś na niby
Ewa Farna - W niespelnieniu
Triolky - Strašidla - no tak, je to pro děcka. ;-)
Skupina Ballabile - Píseň na kůži
Věra Špinarová – Vzduchoprázdno
Věra Špinarová – Travis
Karel Gott - Pokaždé (Zavolám tě zpátky)
Kryštof Karel Gayer, psán také Gaier nebo Geyer, (~1668 – 16. listopadu 1734 Praha/?/) byl český hudební skladatel.
Bývá často zaměňován s jiným českým hudebním skladatelem Janem Nepomukem (Ondřejem, Josefem, Jakubem) Gaeyrem, (* 18. května 1746, Andělská Hora u Karlových Varů). V literatuře se vyskytuje i jméno Jan Kryštof Gayer, zpravidla je tím míněn Kryštof Karel Gayer.
V roce 1705 se stal ředitelem kůru v katedrále sv. Víta na pražském hradě. Byl proslulý svou přísností a tvrdým vyžadováním kázně na kůru. Kromě své hudební činnosti pracoval i jako německý registrátor apelačního soudu v Praze.
Od počátku 18. století shromažďoval sbírku skladeb italských autorů. Podařilo se mu získat velkou sbírku hudebnin přímo z Itálie. Přivedl tak do Prahy i nové směry chrámové hudby.
Kryštof Karel Gayer je představitelem vrcholného českého baroka. Byl skladatelem výhradně chrámové hudby. Jeho dílo bylo známé i mimo Prahu. Některé jeho skladby byly nalezeny na kůrech v Žatci, ve Slaném a v oseckém klášteře. Requiem Kryštofa Gayera zřejmě znal i Christoph Willibald Gluck, neboť téma z Dies Irae použil v předehře k opeře Ifigenie v Aulidě.
Requiem
Syn Kryštofa Gayera, Vojtěch Gayer, se rovněž věnoval hudbě. Byl gambistou svatovítské katedrály a po smrti svého otce se ucházel o místo ředitele kůru. Ve Strahovském klášteře se dochovalo jeho moteto Pleno choro. |