Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Modrá je dobrá
zelená je lepší

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub Zbrane [ŽP: 24 týdnů] (kategorie Věda a Technika) moderují Al, El_Diablo, ocs, themajkl.
Archiv
Domovská stránka aktualizována 2.12.2019 04:02
Omlouvám se ale bohužel jsem musel zakázat psaní anonymům, protože nám tu nějaký sabotér vložil "hack" kvůli kterému nešlo přispívat nikomu. Nevím jestli to pomůže, ale snad nad tímto darebákem budeme mít větší kontrolu.
Srdečně zveme do tohoto klubu všechny, kteří se zajímají o zbraně, střelbu a všechno, co s tím souvisí a chtějí si o tom všem v přátelské atmosféře povídat, poradit druhým, nebo se naopak chtěji zeptat na radu.

Kdo chce vystupovat anonymně (tj. bez registrace na Lopuchu), musí si vymyslet nějaké jméno nebo přezdívku a psát ho do každého svého anonymního příspěvku.

Každého přece musíme v diskusi nějak oslovovat, aby bylo jasné, kdo na koho reaguje. Kdybychom měli odpovídat několika bezejmenným anonymům najednou, byla by diskuse značně nepřehledná. Takže, kdo neuvede jméno či přezdívku, ten jako by nebyl.

Jak psát klikatelné odkazy:
 <a href="http://adresa stránky(URL)">Název stránky</a>


Úložiště obrázků:
  • 1iq.cz Bezplatné úložiště obrázků a rychlé sdílení printscreenu.
  • Bezplatné úložiště obrázků imgway.cz
  • Bezplatné úložiště obrázků imgbox.com



  •  Výslovně zakázány jsou pouze urážky (je jedno koho), nesmyslné hádky a extrémně vulgární příspěvky.

    Video Alova prototypového samopalu
    Early Automatic Pistol Cartridges - What, When & Why?
    Cowboys



    Cvičně zprovozněna homepage ... :
      Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
    autor: 
    text: 
    vyplnit a 
    Help

    Nemáte právo psát do tohoto klubu.

    [ 17020 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
    sven Sven ukaž člověku smrt a smíří se s horečkou 12.3.2019 20:10  29169
    Většina středověkých kuší měla délku lučiště 60-80 cm, a těch 80 cm už byla dost velká kuše. Krátké lučiště = krátký nátah ( ve srovnání se 2 metry anglického luku ). Také se domnívám, že svoji roli sehrály manipulační důvody a v neposlední řadě tehdejší materiály lučišť kuší - dřevo, ocel - nevím nic o kompozitech na kuších - takže byli limitováni i modulem pružnosti těchto materiálů - proto tak krátký nátah ( 20 -30 cm cca ).
    ocs ocs sine ira et studio - OCSite 12.3.2019 20:03  29168
    Anonym@29164: Ubrat se dá vždy: no, z přehnané navážky po nešťastném výstřelu... ale pravda, psal jste, že zrovna při přebíjení počítáte :)

    @29165: on to tu už někde myslím Sven psal, ale ano, extrémně silné lučiště byly v podstatě slepou cestou, protože šipce dokáží na krátké dráze předat jen zanedbatelný zlomek naakumulované energie. Většina se jí vyplýtvá na deformace šipky a na vlastní rozhýbání ramen kuše, a šipka získá vůči té extrémní síle nátahu relativně zcela směšnou rychlost. V Ecce cituji na str. 18

    Stephen V. Grancsay porovnal účinnost anglického dlouhého luku s napínací silou něco málo přes 30 kg (68 liber) a klasické kuše s napínací silou více než desetinásobnou – cca 335 kilogramů (740 liber). Použil lehké šipky, dvakrát lehčí, než šíp užitý pro luk: šíp vážil přibližně 70 gramů (2.5 unce), šipka pětatřicet (1.25 unce). A rozdíl v rychlosti? Nečekaně skoro žádný: šíp z luku vyletěl rychlostí 40.75 m/s, zatímco šipka z kuše měla rychlost 42.28 m/s.

    sven Sven ukaž člověku smrt a smíří se s horečkou 12.3.2019 19:39  29167
    A taková perlička ke stabilizaci šípu: Některé indiánské kmeny v Sev. Americe používaly místo peří svazek rostlinných vláken - odpadá tím částečně starost se založením šípu do tětivy a funguje to stejně - sám jsem si to odzkoušel. Taky se dá udělat aerodynamická brzda na šípu - tedy spíše na šipce pro kuši - zářezy, nebo vytvarováním na jejím konci, místo koženého nebo péřového dvojkřidélka.
    sven Sven ukaž člověku smrt a smíří se s horečkou 12.3.2019 19:28  29166
    Ty extrémní napínací síly u středověkých kuší kompenzovaly krátkou délku nátahu. Viz vzorec - počáteční rychlost je přímo úměrná síle i délce nátahu - čím vyšší síla, čím vyšší délka nátahu, tím vyšší rychlost. ( a delší a tenčí šíp bude mít nižší aerodyn. odpor - ale do toho se už nechci pouštět, když mi kolegium tak umylo hlavu... ☺ ☺ ☺ )
    anonym 12.3.2019 19:20  29165
    Samozřejmě vím, že šipka (plitka) do kuše je něco jiného než šíp do luku. Je to jeden z důvodů, proč je možno u kuše použít násobky sil toho, co lze dosáhnout z luku. Protože krátká tlustá šipka má daleko větší tuhost a nevibruje. Nebo ne tolik. Překvapuje mne, proč moderní šípy do kuší - protože do moderních kuší to jsou spíš šípy než šipky - se více neispirují v historii. Jsou to válce a jsou dlouhé. To mají "plachtit" jako dlouhé šípy do luku? A napínací síly moderních kuší také nejsou buhvíjaké. Třeba mi někdo vysvětlí, že ty extrémně silné lučiště byly v podstatě slepou cestou, že delší lehčí šíp z kuše se slabším lučištěm dosáhne lepšího výkonu.
    anonym 12.3.2019 19:13  29164
    Já ale matematicky neschopný jsem, a protože to vím, v reálu prakticky nepočítám (tedy s vyjímkou přebíjení) a radši konám. Když je to možné, raději dvakrát řežu než jednou měřím. A od počátku dělám naddimenzovaně. Ubrat se dá vždy. Je to daleko více zábavné. Naštěstí nejsem konstruktér. Například zrovna socha mé kuše je tak naddimenzovaná, že si zaslouží již z estetických důvodů "zabrat" alespoň o 25%.
    sven Sven ukaž člověku smrt a smíří se s horečkou 12.3.2019 19:07  29163
    m ve vzorci je hmotnost šipky v kg.
    sven Sven ukaž člověku smrt a smíří se s horečkou 12.3.2019 18:45  29162
    anonympočáteční rychlost
    Těch prvních 5-10 centimetrů proto, že určitě dobře víte, že i když má luk / lučiště nějaké předpětí, tak ze začátku je síla nátahu o hodně nižší, než by odpovídalo lineárnímu nárustu.
    ☺ A z matematické neschopnosti Vás nepodezřívám.
    sven Sven ukaž člověku smrt a smíří se s horečkou 12.3.2019 18:40  29161
    Ze začátku vibruje, protože dřík má nějakou pružnost, cca po 5-10 metrech se srovná. Taky moc záleží na tom, ze které strany ruky se založí šíp a na způsobu držení tětivy - zda klasické anglické držení, nebo mongolské palcem, nebo ruské s obráceným hřbetem ruky.
    ocs ocs sine ira et studio - OCSite 12.3.2019 18:05  29160
    „Lukostřelecký paradox“ se pokud vím říká tomu, že ačkoli šíp založený v klasickém luku míří stranou, letí (víceméně) přímo.

    Pravda je, že s pružností šípu to skutečně souvisí. Naopak s destabilizací šipky bez křidélek či jiné aerodynamické brzdy, domnívám se, spíše nikoli (ale zde se mohu mýlit, to tak moc nastudované nemám).

    sven Sven ukaž člověku smrt a smíří se s horečkou 12.3.2019 17:44  29159
    A také odkazuji na Sven 29099 - kde mluvím o výkonu lučiště - který je rozhodující pro počáteční rychlost a tím i dostřel - není to jenom o maximální nátahové síle.
    sven Sven ukaž člověku smrt a smíří se s horečkou 12.3.2019 17:34  29158
    anonymPodle všeho jste zřejmě používal šípy pro luk, nikoliv šipky pro kuši, které jsou obecně kratší a silnější. Zřejmě proto docházelo k tomu, že se Vám ty šípy"předháněly" ( říká se tomu lukostřelecký paradox a je to o pružnosti šípu - mohou se taky i po pár metrech dráhy, nebo už přímo po vypuštění šípu "střihnout". Jinak se tato vlastnost s výhodou užívá při hodu atlatlem. Za podcenění aerodynamického odporu jsem se zde omluvil.
    -----------
    Z matematické neschopnosti jsem Vás nepodezříval, pouze jsem nechtěl svůj příspěvek zbytečně roztahovat, což jsem dokonce zdůraznil. Pokud jste přesto získal ten dojem, tak je mi líto.
    taipan taipan Pozor, kouše! - Nedráždit jedovaté hady! 12.3.2019 16:05 - Klub Politika a dění ve světě (12:22) 29157
    majklNějaký funkční problém?

    Myslím, že ne. Spíš jen vkus každého soudruha :)

    anonym 12.3.2019 15:58  29155
    Po vynuceném časovém odstupu s potěšením čtu, že ačkoli nejsem matematicky dostatečně schopný, mé pochybnosti o teoretickém dostřelu páně Svena kuše padly na úrodnou půdu. Zejména jsem vděčný za poznámku o tom, že aerodynamický odpor není zanedbatelný ani pro střely/šípy/šipky s rychlostí pod 100m/s. Pane Svene, pokud by při těchto a nižších rychlostech byl aerodynamický odpor zanedbatelným činitelem, jakým způsobem by jste hodlal dosáhnout stabilizace střely? Lze polemizovat o tom, zda je nutné stabilizovat šíp udělením rotace (a co jiného způsobí rotaci než aerodynamický odpor křidélek, která jsou odkloněna od podélné osy střely), či zda lze stabilizovat bez rotace již jen samotnou přítomností aerodynamické brzdy na zadní části šípu. Buď jak buď, stabilizovat tu střelu musíte. Ale jenom křidélka nestačí. Celé to musí být v rovnováze. Z jalových let si pamatuji neustálý hon za čím dál vyšším výkonem kuše, vylepšeného modelu z ABC, který těsně před destrukcí sochy kuše (oni moc dobře věděli, proč tam mají to "ozdobné" vybrání, já to věděl až po to prasklo...) kdy se mi podařilo dosáhnout napínací síly 52 kg, už nebylo možné střílet tehdy dostupné šípy, protože je nešlo ustabilizovat. Jejich zadek se snažil na počátku dráhy předhonit jejich hrot. Tedy z počátku letu. Po nějakých 20 metrech klesla jejich rychlost natolik, že dále pokračovaly standardně.
    themajkl themajkl All those moments will be lost in time - like tears in rain. 12.3.2019 12:23  29154
    J_J [29118]: Proč ne ten Philips? Kromě zvyku nebo vkusu každého soudruha? Nějaký funkční problém? Že se třeba jednoduššeji strhne, nebo tak něco?

    [ 17020 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

    (c) 2001-2011 Lopuch.cz   
    Kontakt