BDPtal ses v HK na prazdnou triolu, v jakych jednotkach se meri delka tonu, znacka pro ton dlouhy tri a ctvrt doby a zmacka pro ton dlouhy dve tretiny ze ctyr dob.
Několi lidí se ti snažilo až nezvykle důkladně (na běžné poměry diskuzáku) pomoct a vpodstatě všechno bylo zodpovězeno, tak nevím jako další pomoc si ještě slibuješ (nota bene, tady narazíš na stejné lidi jako v HK).
Takže, prázdná triola je prakticky blbost, jak bylo v HK řečeno.
Délka tónu se měří ve zlomcích taktu. Tj. např. nota zvaná osmina je (překvapivě) dlouhá jednu osminy délky taktu, tj. je jich do taktu 8.
Značka pro tón 3+1/4 doby bude zápisem několika not spojených ligaturou (lig. znamená, že ty noty pak při hře "splynou" dohromady).
Pokud "dobou" myslíme čtvrťovou notu (jsou 4 do 4/4 taktu), pak to bude půlová nota (dvě doby) plus čtvrťová nota (jedna doba) plus šestnáctinová nota (čtvrtina čtvrtinové noty tedy doby), tyto 3 noty budou spojeny tou ligaturou.
Z dotazů, cos přidal tady :
Tóny s posuvkami jsou prostě snížené nebo zvýšené (značkou tzv. "béčka" nebo "křížku"), většinou o půltón (i když exitují i dvojkřížky a dvojbé). Název takového tónů obecně přibírá příponu "es" u snížení, "is" i zvýšení. (Tj z C bude Ces nebo Cis. Jsou pak nepravidelnosti jako že Hes se říká Bé, ale to pomiňme).
Označení barvy tónu v not.zápisech netuším. Barva tónu je složení alikvot a to nevím, jak by se zapisovalo a hlavně jak by to ten hudebník z nástroje vyloudil ("zahraj mi A1 s trochu vyšším podílem třetí harmonické":))))
Jinak myslím, že docela kecáš o to "všude hledání". Když si zagooglíš "délka tónu v hudbě" a "posuvky v hudbě" dostaneš kvanta odkazů. A nemluvím o tom, že stačí skočit do nejbližších hudebnin nebo i antikvoše a každá základní učebnice o pár desítkách stránek je přesně to, co potřebuješ. |