DesdichadoEmil Hlobil
Nějak mi ta jeho hudba nejde poslouchat.
Kovaný bolševik nebo nácek, stejná pakáž. Celoživotní servilní propadnutí totalitě je věc mozkové paralýzy. Že Hlobil byl fanatik, co vybudoval kariéru na zavrženíhodném nelidském režimu, lze doložit například touto autentickou příhodou:
Studoval a psal jste ovšem i takzvanou vážnou hudbu, že?
Ano, nejdřív na konzervatoři, pak na HAMU. Mojí absolventskou skladbou na konzervatoři byla symfonická báseň Oravská balada. Prezentoval jsem ji před komisí, předsedou skladatelské třídy byl prof. Emil Hlobil, výborný pedagog, ale velký komunista. Podíval se na moji absolventskou práci, ani neotočil noty a řekl, že se musí přejmenovat. Oponoval jsem, že na Oravu léta jezdím a sbíral jsem tam i lidové písně, a že se kompozice nemůže jmenovat jinak. Hlobil ale trval na svém, říkal, že Orava je symbolem budování socialismu na Slovensku, a tudíž se o ní nemůžou psát balady. A bylo vymalováno. Taková byla doba.
Převzato z článku "Skladatel Luboš Sluka: V nouzi poznáš přítele", vyšlo v Operaplus 30.01.2021.
Hlobil vstoupil do KS a tak mohl zůstat dál bydlet v luxusní vile na Ořechovce. Stejně jako Emil Filla, sochař Břetislav Benda, básník Vilém Závada, Václav Špála, Otakar Španiel, malíř Bohuslav Holý a mnoho dalších, ti všichni si nerušeně užívali režimní protekce. Současně byly jejich kolegům a sousedům, kteří nepodepsali, jejich vily ukradeny a byli do nich nastěhováni další kolaboranti režimu.
zdroj
Netvrdím, že umělec nemůže být občas naivní, ale v případě Hlobila se jednalo o celoživotní vychcanost a bezohledný kariérizmus. Například Kamil Lhoták v roce 1945 do strany také vstoupil. A v roce 1947 z ní vystoupil, protože zjistil, co jsou bolševici zač.. Však mu za to bolševická prasata, až přišla k moci, následující léta patřičně mstila. Jen díky velikému talentu dostal později možnost aby se realizoval. |