AntonyOceňuju, že na příspěvky reaguješ, díky tomu je tenhle klub živý :) věnovat reakci pokaždé 100% pozornost prostě nejde. Jestli je téma pro místní osazenstvo zajímavé, chopí se ho někdo další a rozvine, třeba teď, třeba za čas. Nebo prostě zapadne pod sněhem.
Akorát by asi bylo užitečné ujistit se, že rozumíme stejně pojmu virtuální nástroj, míněno hudební nástroj, instrument. Protože tohle se používá čím dál častěji a taky jde o prostředek využívající AI - v podobném smyslu jako jazykový překladač. Umělá inteligence "domyslí" a vyplní význam věty, protože zná význam slov a gramatická pravidla. Zkušenosti s překladači máme asi všichni a víme, že ideální to není, živého překladatele se znalostí jazyka tento nástroj nenahradí plně, zvláště ne u uměleckého textu.
Teď píšu na základě svojí omezené znalosti, budu ráda, pokud mě někdo doplní. Virtuální hudební nástroje umí po zadání not "zahrát" kompletní sekvenci, aby na sebe tóny navazovaly. Samotný zvuk je často přirozený, někdo ho zahrál a uložil do databáze. (Docela by mě zajímalo, jak to chodilo dřív s "automatickým bubeníkem", "naprogramovanými klávesami" a podobně - myslím, že tam byl zvuk umělý.) Nebo existují aplikace, kterým člověk zanotuje něco hlasem a ony to převedou do jakéhokoli nástroje.
Vedle "virtual instruments" (neumím na klavír, zadávám do počítače noty a dostanu zvukovou stopu uměle sestavenou z akustických tónů, něco jako věta přeložená překladačem) už se nabízejí přímo "AI instruments", které slibují, že převedou jakýkoli audio soubor ve zvuk jakéhokoli nástroje.
Co to znamená pro hudbu a posluchače, to je k diskusi, každopádně tohle je jeden ze způsobů, jak se dnes a v hudbě využívá AI. Tím pravděpodobněji, čím menší počet lidí je pod výsledkem podepsaný. Toto mám na mysli, když píšu o používání virtuálních instrumentů. A je mi to podezřelé, ale to je teď vedlejší, jde o pojem a jeho význam. |