mistule [45449]: IMHO to má skutečně být 3 x 1,7 g = 5,1 g
Váha půlky lžičky je vždycky ošidná, ale vzhledem k tomu že lžičko soli má mít kolem 5 gramů a obě složky tohohle mají hustotu jedno větší a druhé menší než sůl, myslím, že je dost reálné, aby půl lžičky vážilo 1,7 g.
A kde je zbytek je jednoduché.
Tam totiž není samostatný hořčík, ani vápník ani fosfor.
Je tam citrát hořečnatý který má sumární vzorec C6H6MgO7 z čehož je patrné že na jednu molekulu hořčíku připadá spousta molekul uhlíku vodíku a kyslíku. Molekulová hmotnost citrátu hořečnatého je 214 kdežto hořčíku 24.
Takže v každých 214 gramech citrátu hořečnatého je jenom 24 gramů hořčíku jako takového.
Pak je tam fosforečnan vápenatý, pro nejž to platí podobně.
Vzhledem že to je směska, tak se nedá spočítat úplně jedoduše kolik je tam teda čeho (resp. možná dá, ale mě se to nechce), takže prostě zbytek jsou ty jiné molekuly. Ty nás ale v zásadě nezajímají, proto se tam píše vždycky příjem čístého Mg, Ca,...
Ovšem, to že sníme 800mg Mg neznamená, že se nám dostane do těla 800mg Mg. Protože různé látky mají různou schopnost být vstřebány (proto nás ten zbytek taky někdy zajímá).
Například citrát hořečnatý se vstřebává ze všech hořčíkových produktů poměrně nejlíp. Ovšem vápník s hořčíkem se vzájemně regulují. Takže pokud chcete hlavně vápník, tak tahle kombinace je možná OK.
Pokud ale chcete především doplnit hořčík, tak ho zásadně nejezte s žádným vápníkem (a ideálně vůbec s jídlem).
Tyhlety pitomosti o vybalancovaných poměrech nevím kde se vždycky vezmou, rozhodně nejsou vybalancované pro všechny prvky v něm. Nejhorší jsou ty multivitamínominerály, které nezřídky obsahují věci, které vzájemné vstřebávání blokují (například vápník blokuje vstřebávání železa).
(mimochodem, žádný trimagnesium citrát ani fosforečnan trojvápenatý v češtině nexistují, to je blbý překlad z angličtiny, je to citrát hořečnatý a fosforečnan vápenatý, česká systematické názvy zohledňují automaticky valenci prvků) |