Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Já Vánoce juchuchu
oslavím na Lopuchu!

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub Kája Mařík [ŽP: 8 týdnů] (kategorie Literatura) moderují muflonek, Anka.
Archiv
Domovská stránka aktualizována 28.7.2019 17:46

Pěkně vítám, to jsou k nám hosti. Tak se u nás posaďte, ať nám nevynesete spaní!


Řídících Márinka, I. díl, III. kapitola (Márinka u Šetlíků)

„Maminko, tak jsme chytli ježka. Véna ho nesl tetě, mají v černé kuchyni šváby,“ hlučně ohlašovala Márinka příčinu svého zpoždění.
Cíla myla nádobí, pan řídící už byl ve škole, paní řídící si brala žlutavou kongresovou zástěrku, vyšívanou květy kopretin.
„Maminko, ani se nehnul,“ trochu tišeji řekla Márinka.
„Hnul, nehnul,“ řekla paní řídící, „ale měl by se hýbat proutek na tvých zádech. Tohle je pořádek? V jednu se chodí k obědu? To bylo dnes naposled, Márinko! Oběd už ti asi vystydl. No, povídal tatínek, že už je nejvyšší čas, abys chodila do školy!“
Paní řídící jde do třídy, Cíla domývá nádobí a Márinka sedí nad talířem vychládající polévky a míchá. Pořád míchá.
„Jez, Márinko!“ pobízí ji Cíla.
„Já praženou nerada, Cílo. Je to samý škraloup.“
„No ovšem, když už dlouho stojí,“ podotýká Cíla.
„To asi měla teta Tonovic radost, když přinesl Véna ježka, viďte Cílo?“
„A to bych si nemyslila. Já bych spíš řekla, že paní berňová vyhodila Vénu i s ježkem.“
„Tak já už mám dost,“ hlásila Márinka odstrkujíc skoro plný talíř polévky. „Zaplať Pán Bůh! A to mám hlad!“
„No dám ti čočku,“ řekla Cíla.
„A za tu taky zaplať Pán Bůh! Helejte, Cílo, neříkala panímáma Šetlíkovic, abych tam přišla na slívy?“
„A říkala, to říkala.“
„Tak abych šla, Cílo, aby se panímáma neurazila.“
„Jen jdi, Márinko! A k večeři budeš mít, co’s nechala v poledne.“
Véna uháněl domů s ohromnou radostí. „Teti, nesu ježka na ty šváby v černé kuchyni!“ volal.
Paní berňová se zdvihla s lavičky: „A prach element, copak my máme u nás šváby? Hned se mi s tím někam kliď! A potom rovnou do školy! Neumíš-li přijít v poledne domů, nebudeš obědvat!“
Véna okouní u školy, zatím co Márinka už si pochutnává na slívách u Šetlíků. Cíla vidí Vénu s ježkem. „Véno, pojď sem! Teta tě vyhodila i s ježkem, viď? No, já to řekla hned. Ukaž, já ho zatím dám do komory! A heleď, tuhle je polévka, pospěš si! Márinka nejedla, a tuhle čočka. Honem, ať nedostaneš ve škole!“
Véna nedbá, že je polévka chladná. Chvatně ji dojídá a sní i talíř čočky. Skoro v běhu volá: „Tak zaplať Pán Bůh!“ a už otvírá dveře první třídy.
Pan řídící ptá se důrazně: „Copak, Véno, že tak pozdě?“
Véna se dívá panu řídícímu do očí a říká tiše: „Prosím, já dojídal po Márince polévku a talíř čočky. A toho ježka dala Cíla do komory.“ — — —

Ilustrační obrázek k anketě "Kde podle vás ležely literární samoty?"


Náš web o Kájovi: skolakkajamarik.cz Po stopách Káji Maříka (na Google Maps) Fotky z MaříConu 2008: Vinkler/Vlasta, Mirdule, Jitka, Ovi Ivoda Fotky z MaříConu 2007 

  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help
 Titulek, text příspěvku  
Opište pozpátku následující text bez prostředního znaku: yvmardo
[ 1089 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
anonym 16.11.2008 11:55  6282
píše Ovi

Ahojte všichni vespolek,

dostávám se konečně dle svého slibu k pokusu rozpovědět ty zbylé dotazy a připomínky, na které se ještě nedostalo - jedná se zhruba o poslední týden, a vzal bych to asi pokud možno chronologicky.

 

kvitko 6137, 8.11.2008 19:05
"Koukám na mapy.cz na historickou mapu a Babka je tam značená jako Bapka."

Staré mapy (např. ty katastrální z 19. století) byly zpracovávány úředníky, kteří znali zpravidla perfektně německy a jenom trochu česky, ale s českým pravopisem byli na štíru (ostatně ten se tenkrát teprve kodifikoval). Ta Bapka, to je sice de jure chybný, ale fonetický přepis místního českého názvu Babka. A všimněte si (mimo téma) i třeba tehdejšího psaní písmene českého "V". V němčině se čte jako "F" (fau), a proto se české "V" psalo jako "W", což se i německy vyslovuje jako české "V".

 

Goldie 6146, 10.11.2008 18:02
"Kaja ucil Zdenu lezt na stromu, snad v lipove aleji"
Zizalka 6233, 14.11.2008 19:10
"Víte někdo, kde je v Kájovi ta pasáž, že z aleje v Lipkách je to na samoty jen 10 minut cesty? O tu se hodně opíral pan učitel."

Ano, viz díl I., kapitola XXXV. KÁJA CHCE NA SVATOU HORU
"Asi deset minut od myslivny byla řada starých lip, a na nich se učila Zdeňa lézt na stromy."
A nejednalo se o lipovou alej pod Skalkou, jak se mylně domníval p. uč. Krása.

 

Tom2 6176, 13.11.2008 18:08
"Neměl Kytín a Lážov jen jednoho duchovního správce?? Nebo nezastupoval pan farář z Lážova nějaký čas pana faráře z Kytína?"

Obojí je možné (tuším minimálně od nástupu tehdy mladičkého císaře Františka Josefa I. patří do lážovské-mníšecké farnosti i Kytín), a to druhé hraničí s jistotou. Jednak platilo tehdy i dnes, že farnost zahrnuje (může zahrnovat) i více kostelů a je obhospodařována jedním farářem či administrátorem a případně i dalšími jemu podřízenými kněžími (kaplany), jednak je běžné (nedávný příklad i z naší farnosti), že v případě onemocnění si faráři navzájem vypomáhají a slouží v nutných případech mše sv. po nějakou dobu paralelně i ve vedlejší farnosti.

 

gormie 6213, 14.11.2008 17:56
"Děti pospíchaly k lesovně. Zastavily se u průseku na vršku. Lážov ležel pred nimi krásný, nezapomenutelný, s tmavou zelení kaštanových alejí skoro uprostřed."

To vyhovuje samotám v lokalitě A nebo B jihozápadně od Lážova, a ten vršek by mohl být právě kopec "Na Madlence". Naopak samoty situované v lokalitě C (nad Stříbrnou Lhotou) by ležely na jižním úbočí víceméně rovnoměrně se do velké výšky zvedajícího pohoří Brd (Hřebeny), a na tom úbočí tam nikde žádný vrchol, přes který nebo okolo kterého by mohly jít, není. Celý ten terén okolo případných samot v lokalitě C se dost prudce svažuje do údolí Lážov - Stříbrná Lhota - Kytín...

 

Goldie 6137, 14.11.2008 18:28
"Co se toho jižního umístění týče, zajímaly by mě dvě věci:
1- jak se to shoduje s popisy cesty na Lážovské nádraží (jestli je to nějak konkrétně zmíněno). Já jsem vždycky měla představu, že Lážovské nádraží je tak jako z ruky...ale to je možná jen můj dojem.
2- Jak jsem vypisovala ty indicie, tak u výletu na sv. Horu se říká, že maminka s Kájou museli jít do Lážova, nemohli si nadejít kratší cestou, kdyby samoty skutečně byly, tam jak uvádíte, tak by text zněl asi spíš něco jako: museli se vrátit do Lážova, nemohli jít přímo..."

ad 1)
Nejsem si myslím vědom ani jediné indicie v celém díle, která by mohla zpochybňovat kteroukoliv seriozně zvažovanou lokalitu lážovských samot (A, B nebo C) ve vztahu k poloze lážovského nádraží. Ano, lážovské nádražíčko je kousek bokem od Lážova, ale nesrovnatelně blíž než nádraží v Řevnicích, a hlavně i cesta k němu je víceméně po rovině (vhodné i pro staré lidi).

ad 2)
Do Lážova ke kostelu, odkud byla po odloužené mši sv. pouť vypravena, museli jít kvůli tomu, že maminka hajná šla "za ženu" k nosítkám sochy sv. Anny. Bylo by vzhledem k jéjí funkci v lážovském procesí společensky naprosto nepřijatelné, aby se vynořila odněkud z lesů a připojila se k procesí až po cestě.
A i tato zmínka v textu 1. dílu svědčí pro variantu A nebo B, a naopak vyvrací variantu C.
Proč?
Podívejte se na mapu - kdyby se lážovské samoty měly nacházet nad Stříbrnou Lhotou nebo ještě blíže k Lážovu (varianta C), pak by si těžko maminka s Kájou, i kdyby nakrásně chtěli, mohli nějak účinně zkracovat cestu (vybaveni provinatem a prádlem na dvoudenní putování), a to obejitím Lážova zleva po cestách necestách a vynořením se z lesního porostu nekde mezi Lážovem a Malou Sv. Horou. Prakticky nic by tím nezískaly. Jedině že by jako ptáci letěli nejkratší cestou kolmo na spojnici Lážov - Malá Sv. Hora - pouze vzdušnou čarou by něco málo ušetřili. Ale kdyby byly lážovské samoty umísteny v tom lesním trojúhelníku jihozápadně od Lážova (varianty A nebo , pak by se takováto možnost zkrátit si cestu půlhodinovou chůzí přímo na Malou Sv. Horu přímo nabízela a úspora času by to byla významná. Ze samot (A, B) na Malou Sv. Horu půl hodiny, ale musely ze známých důvodů nejdříve ze samot A, B do Lážova (půl hodiny) a pak s procesím hodinu z Lážova na Malou Sv. Horu. Takže nárůst ze 100% na 300%. Varianta A nebo B tedy opět dává největší smysl.

 

Vydra 6223, 14.11.2008 18:43
"Nádraží v MNíšku je doopravdy z ruky, proto se nedivim, že chodili na vlak do Řevnic, není to zase už o tolik dál."
Zizalka 6244, 14.11.2008 21:08
"Ovi, a co skutečnost, že z místa A i B by to bylo několikanásobně blíž k vlakové stanici Mníšek? Mně by připadalo skoro nepochopitelné, kdyby z těchto lokalit někdo chodil na vlak tu dálku přes kopec až do Řevnic."

V zájmu přesnosti - tak tomu zcela není. Lážovské nádraží je ve skutečnosti o dost blíž Lážovu (i samotám) než Řevnické na druhém (severním) okraji Hřebenů - je kratší na vzdálenost i časově při cestě pěšky, a taky výškové převýšení trasy k ní a tím pádem i náročnost na fyzickou kondici je u této pěší cesty zejména pro starší lidi mnohem menší.

Ale ty důvody, proč je v díle více frekventována (v souladu s využíváním i ve skutečnosti) ta severní plzeňská trať s nádražím v Řevnicich před dobříšskou lokálkou (v Dobříši má konečnou), jsou podle mne tři:

- Je historicky starší a obyvatelstvem všeobecně zaužívanější. Provoz na dobříšské lokálce byl zahájen tuším až koncem 19. století (píšu z hlavy, přesně bych se musel podívat do svých záznamů). Do té doby byla celá oblast zásobována z místních zdrojů a pak už jenom doplňkově formanskými povozy a speditéry.

- Samotná vlastní cesta plzeňskou větví byla kratší a mnohem rychlejší. Naproti tomu cesta dobříšskou lokálkou je delší, trvá zhruba 2x déle, je (byla) dražší a vedla i v Praze jinou (obecně méně výhodnou) trasou.

- Frekvence provozu na plzeňské dráze byla nesrovnatelně větší a tudíž pro cestující bylo její používání i operativnější. Lidově řečeno - každou chvíli tam něco jelo, oběma směry.

Zdraví Ovi

tom2 16.11.2008 11:41  6281
Vydra6280-OviZdravím Vás, pozorně sleduji Vaše dedukce, přiznám, že jsem se doposud přikláněl k Ovimu, to nádraží mne však trochu zviklalo.
Mohly tady však být jiné důvody proč chodili ze samot na nádraží do Řevnic- např. levnější jízdné, nebo častější spoje, cílové nádraží v Praze atd.... co Vy na to? To by snad mohli pamětníci vyřešit.
vydra 16.11.2008 09:48  6280
OviPořád Vás to nenapadlo :-) Tím, že jsem zkopírovala kus textu, tím se jasně naznačuje, že z lážovského nádraží k lokalitě A a B se nejde přes Lážov, ale k lokalitě C ano. A protože se v knize píše viz. kopie textu, tato varianta se přiklání lokalitě A a B. Nakonec nikde jsem netvrdila, že u lážovského nádraží je les!
Ale proč někdy chodili na vlk do Řevnic, pokud by z A a B měli blíž k lážovskému?
Proto si myslím, že paní W. si ty samoty občas přehazovala jednou sem a podruhé tam. JInak by nebyly možné dvojí lokalizace.
goldie 16.11.2008 06:11  6279
OviOpravdu??? To me teda nikdy nenapadlo. Tak to koukám, jak tele na nový vrata...hmmm...to by pak dávalo smysl, ale mě vždycky přišlo, že se mluví o Lážovském zámku. Musím si tu kapitolu znovu přečíst.
anonym 16.11.2008 03:14  6278
píše Ovi

Goldie 6276, ale to je nedorozumění - jednalo se přeceť :-) o dobříšského knížete pána a o jeho zámek na Dobříši (za totality ho pak okupovali socialističtí spisovatelé). Nikoliv o lážovský záme(če)k.
Takže opět i v tomto případě je varianta A nebo B v pohodě...

anonym 16.11.2008 03:05  6277
píše Ovi

Goldie 6274, přesně tak!

Díl III., kapitola XXII. DĚTI ČEKAJÍ NA PRAŽSKÉ PROCESÍ

"Po obědě děti bosy rozběhly se průseky na cestu k Malé svaté Hoře...".
Kdo chce, nechť si tu pasáž srovná při pohledu na mapu (třeba i na té zde vložené o pár stránek dál). To přesně sedí na variantu situování samot v lokalitě A či B, a je to rovněž v plném souladu i s tou zde již několikrát probíranou pasáží ve 2. díle - cesta dětí se starým hajným Škrábkem na Dobříš.
A prakticky to vylučuje lokalitu C - mrkněte se na mapě, jaká je to dálka, a hlavně co vše je mezi lokalitou C a Malou svatou Horou...

goldie 16.11.2008 03:02  6276
Kníže pánAle zase celá ta příhoda s kníže pánem a výletem na zámek nasvědčuje pro lokalitu C. Za prvé, děti potkávají knížete večer v lese cestou na samoty. Tak si myslím, že není moc pravděpodobné, že by šel kníže sám procházkou od zámku až za Lážov (do lokalit A nebo B), ještě snad na koni, ale pěšky? Naopak, kolem lokality C, která je blízko zámku, je to pravděpodobné.

Za druhé, při cestě kočárem na zámek a zpět se ani jednou nemluví i průjezdu Lážovem, který by byl více než pravděpodobný při umístění v lokalitách A nebo B. Samozřejmě to neznamená, že Lážovem nejeli, ale myslím, že podle stylu Manky W. by se jistě zmínila o kovářce, co se jí udivením kejvá i ten zbývající zub, nebo o Vojtovi Brabenců atd. Zároveň při odjezdu je jasně psáno, že děti mávaly svým hostitelům dokud kočár neuhnul do prava...od zámku do prava...to přesně ukazuje na lokalitu C. Jistě, že to je víc domýšlení se než nějaké přesné indicie, ale tenhle konkrétní text podle mě více ukazuje na lokalitu C než A a B.

To jsem z toho vážně už jelen.
goldie 16.11.2008 02:43  6275
RochotyJen ty Rochoty mi do toho ne a ne zapadnout. Při výletu s panem Karbulkou na Rochoty například...děti odchází na Rochoty po obědě. Kája provádí pana Karbulku po rochotském lese a ukazuje mu krásy kraje, a teprve k večeru (až když hajný chystal večeři) se děti samy vracely domů, pan Karbulka pak ještě asi o hodinu později. Dokonce Kája říká, že už na ty maliny není moc vidět (kvůli padajícímu soumraku), když se děti na cestu zpět chtějí posílit...a to je uprostřed léta...to aby z Rochot došly zpátky snad po půlnoci...to nedává smysl. Někdo nějaký nápad?
goldie 16.11.2008 02:39  6274
Taky nemyslím, že z textu vyplývá, že les byl blízko nádraží. Ostatní jim šli kus cesty naproti, takže na ně nečekali na nádraží, ale někde na cestě, pravděpodobně na kraji lesa, kde se děti přivítaly a pak hned alou do lesa.

Co se těch Čisovic týče, tak je to diskutabilní, to je pravda. Kája nemusel na samoty v lokalitách A a B přes Lážov, ale je pravda, že kdyby byly samoty v lokalitě C, tak by z Čisovic přes Lážovské náměstí taky šel obklikou. Takže konkrétního z toho asi nevyplývá nic.

Jinak musím doznat, ač zatrpkle :-), že čím víc tu lokalitu samot "studuju" v textu, tím víc se musím přiklánět k Oviho názoru. Např. v textu, kdy Kája se Zdeňou čekají na pražské procesí u Malé Sv. Hory, je celkem zřejmě psáno, jak si Kája stěžuje, že oni poběží v prachu silnice jen kousek od pěšiny, zatímco Lážovské děti poběží prachem celou cestu z Lážova až ke kapličce na Malé Sv. Hoře. Což by velice odpovídalo tomu, že se samoty nacházejí právě v lokalitách A nebo B. Jelikož, z lokality C na Malou Sv. Horu by děti pravděpodobně běžely taky přes Lážov. Nebo alespoň kousek lesem, kolem rybníků, po polích...ale v textu je zřejmě napsáno, že běžely lesní pěšinou až k silnici, na kterou se napojily kousek před Malou Sv. Horou.
anonym 16.11.2008 01:28  6273
píše Ovi

Ale popletla a přidala jste si to tam :-)

Z čeho prosím Vás z textu usuzujete, že "z něj [tedy z lážovského nádraží] hned do lesa" ??

V textu nic takového není, a není tomu tak ani ve skutečnosti - byl jsem tam několikrát, ale je to vidět i na všech mapách, že okolo lážovského nádraží žádné lesy nejsou...

vydra 16.11.2008 00:47  6272
OviOvi - to první jsem určitě nepopletla viz:
Ale i tam se dočkali. Na stanici v Čisovicích ukázal Kája radostně prstíkem na několik smrčků, rostoucích v zahradě: „To je jiné, než ty stromy kolem. Ty uběhnou okolo očí jako nic, ale tyhle pěkně stojí při domě, ani se nehnou. Já myslím, Zdeňo, až přiběhnem do našich lesů, že musíme každý strom obejmout a pozdravit. Nejdřív tatínka a maminku, a potom hned stromy.“
Konečně byli doma. Pan lesní, hajný s maminkou, Týna s novou Týnou a všichni psi šli jim kus cesty naproti.
Kája popadl nejdřív maminku, potom tatínka, Zdeňu chytl pan lesní do náruče, ale ne na dlouho. Kája už v běhu zavolal: „Zdeňo, honem poběž, než se zšeří!“
A děti tryskem rozběhly se do lesa a za nimi psi. Zčerstva ještě zuly botičky a punčochy, položily je na cestu, aby je ostatní viděli a sebrali. Jak se před nimi otevřela lesní cesta, vykřikl Kája hlasitě: „Drahé, zlaté lesy! Jak se nám po vás stýskalo!“
A to druhé - těžko říct, je to diskutabilní, počkáme na další reakce :-)
anonym 16.11.2008 00:32  6271
píše Ovi

Vydro, píšete: "Jinak když byl Kája za odměnu v Praze, jeli přes Čisovice a tedy vystupovali v Lážově na nádraží. A z něj hned do lesa."

Ale to "A z něj hned do lesa" není pravda. To jste si tam nesprávně přidala - věřím, že omylem a v rychlosti při sepisování stručného výtahu II. dílu.

 

Dále píšete (týká se to kapitoly 33 - vypadla Vám tam její identifikace), že "kdyby šel [Kája] od Čisovic, nemusel by k variantě A a B vůbec do Lážova přes náměstí".

No, při pouhém pohledu na mapu je tomu tak a máte pravdu - nemusel by. Technicky vzato by šlo jít Lážovem asi o 150 až 200 metrů jižněji (dívám se i na historickou mapu), postranními a tehdy jen částečně dlážděnými křivolakými uličkami mezi domky a zahradami, a nechat tak lážovské náměstí po pravé ruce. Jenže je potřeba vzít v úvahu reálnou situaci.

V praxi to totiž bylo tak, že Kája chodil s potulnými muzikanty po Lážově až do večera, autorka píše "do šera", a pak se s nimi domluvil, že je dovede do Čisovic. Až tam s nimi ale nakonec ani nedošel, rozloučil se s nimi u mlýna (pozn. - u Luckého mlýna, na půli cestě mezi Lážovem a Čisovicemi) se slovy "Tak, páni, rovnou a jste ve vsi. Dobrou noc!". Ale oni mu potom ještě zahráli na rozloučenou tenkrát tak oblíbenou píseň "Byl jednou jeden král". Mimochodem, i autorka ji měla velmi ráda, protože ji v díle opakovaně zmiňuje, a vždycky v kladném kontextu. Takže musela už být tma, když se Kája začal vracet domů. A bylo to v květnu, takže už bylo opravdu hodně pozdě, a venku už Kája nepotkal živou duši.

A teď se vžijme do situace sedmiletého kluka. Šel by v noci sám liduprázdnými, křivolakými a možná pro něj spíše neznámými uličkami (pravděpodobně je ani nemusel mít prolítány normálně za denního světla - podle obsahu díla to nebyl jeho "rajon") a riskoval by zakufrování a možná i nějaké fyzické nebezpečí (zlý člověk, volně pobíhající velký pes apod.)? Nebo by raději šel (běžel) klidnou, bezpečnou a pro něj důvěrně známou částí města?
Já osobně bych teda v noci běžel mnohem raději známou vyzkoušenou trasou, i když by byla, jak se zdá při pohledu na mapu, o pár set metrů delší. Vzhledem k celkové vzdálenosti mezi (Luckým) mlýnem a lážovskými samotami (odhaduji to na tři a půl až 4 km) by už ten rozdíl byl marginální. A dokonce i tu delší vzdálenost po známé trase by mohl nakonec urazit za stejný nebo i za kratší čas než kdyby zvolil sice papírově o málo kratší cestu, ale za cenu toho, že by ta zkratka vedla pro něho neznámou a v noci proto po všech stránkách mnohem rizikovější trasou.

Zdraví Ovi

vydra 15.11.2008 20:09  6270
II. díl stručný výtahKap.5
Kovářka otevřela dvířka a hnala se za ním. Ale kdepak byl Kájovi konec, než vyběhla do
poloviny vršku!

Kap. 7
Vzali to zčerstva nejkratší cestičkou k Lážovu, za roh školy k tetě Dvořákovic.

Kap.8
Kája se Zdeňou rozběhli se prve po kraji lesa. Lážov ležel před nimi jako na dlani. Rybníky se leskly, starý zámek stál jako na sloupečkách, štíhlá kostelní věž pokojně zhřívala se v prudkém slunci.

Kap. 10.
Kája se na ni podíval: „Vy nemáte ani ‚šimy‘ na hlavě, ani ‚kimóno‘ na nohou, vám to povíme.
Jděte touhle cestou až k pasece. Potom vpravo a potom už uvidíte hajnovnu.

Kap. 12.
Od hrušky k sosně u „velké louže“ byl dobrý kilometr. Kája vyrukoval se všemi špagáty.

Kap. 18.
Však cestu znal. Na rozcestí, tak půl hodiny cesty od samot, sáhl hajný zčerstva a ulekaně do pravé kapsy, … /podle mě rozcestí je ta křižovatka dále zmíněná/
Zabloudit nemůžeme. Tuhle máme před sebou silnici jako mlat, po té přijdeme na Dobříš jako nic. To bude paní Šprunglová koukat!“ A rozběhl se pěšinou k silnici.
Za chvíli tři páry bosých nožek uháněly silnicí. Zastavily se ještě třikrát, aby zašly do lesa na
jahody a maliny. Potom už se jim ukázalo nádraží, přešly koleje a kaštanovou alejí mířily
k Dobříši. Pozn.Tipuju na Pražskou ulici v Dobříši.
„Tuhle je starý kostel,“ upozorňoval Kája. „Tady lážovské procesí sleze s vozů, družičky si
natřepou kudrlinky a jde se průvodem přes celý Dobříš. /výlet na Dobříš přeje variantě A a B/

Kap. 19.
Říká
naše maminka, to že se musí přidat do kroku, aby se od nás za půl třetí hodiny došlo na Dobříš, a my tu byli jako nic.
Řekl Kája, to že je jako nic, že seběhnou k silnici a nahoru a dolů, a už hnedle jsou na křižovatce a už jako doma.

Kap. 20.
„Do Lážova zrovna?“ opakoval kočí. „To je cesta rovnou za nosem, prosím.“ / z Dobříše/
Přece je soumrak na spadnutí, a děti nikde. Ale Škrábek je přece dovede. Jen aby křižovatku s nimi přešel! Snadno by si děti s večerem mohly zmýlit cestu. By mě zajímalo, která křižovatka to je.
Pan lesní s hajným ovšem půjdou naproti, ale jen aby děti hloub do lesa nezaběhly!

Kap. 31.
V Lážově jsem nebyl, ale mám tam tetu, Dvořáková se jmenuje. Chystám se tam už kolik
let, neznáš ji snad?“
„Ju, jak bych jí neznal? Zvostává takhle vpravo za školou a nosí z dubčí malé dětičky. /Tam tedy bydlela paní Dvořáková/

Jinak když byl Kája za odměnu v Praze, jeli přes Čisovice a tedy vystupovali v Lážově na nádraží. A z něj hned do lesa.
Na stanici v Čisovicích ukázal Kája radostně prstíkem na několik smrčků, rostoucích v zahradě: „To je jiné, než ty stromy kolem.

Kap. 32.
Modrá čapka Kájova a červená Zdenina jen se zakomíhla vrškem, a za chvíli byly děti
v lesovně.

A Větříček zafoukal Kájovi do růžových tváří. Lekl se: „Pro pána krále, dnes budu bit,“ a
přidal do kroku. K Lážovu dobíhá, nikde ani človíčka. Jak byl u porážky, řekl si: „To už jsem
jako doma.“
Ale než doběhl ke kapličce! Než k „červené studánce“! Než přeběhl náměstí! Než docela černě ukázaly se mu vrcholky stromů nad samotami! Do lesovny jít – už je tam tma. Bouřit je nesmí. Doběhl hájovny. /Kdyby šel od Čisovic, nemusel by k variantě A a B vůbec do Lážova přes náměstí/

goldie 15.11.2008 19:57  6269
OviAha uz to vidim, priblizila jsem si mapu centra Mnisku, takze teda namesti stoupa smerem na jihozapad, je to tak, ze? Takze to vlastne jine umisteni samot nevylucuje...myslela jsem puvodne, ze namesti vede primo ze severu na jih.
anonym 15.11.2008 19:45  6268
máctaZdravím vás, čtu jaký máte problém ohledně Samot, nu je to zajímavé, i když jsem se dívala po přečtení některých info na leteckou mapu, tak je to opravdu těžké. A docela by mě zajímalo, kde Samoty najdu, až se zjara vyberu do Lážova. Nejsem takový Maříkológ, ale ten příběh mě stále oslovuje, mácta, Gabriella

[ 1089 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt