Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Tolik rozruchu
jen v Lopuchu

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub Kája Mařík [ŽP: 8 týdnů] (kategorie Literatura) moderují muflonek, Anka.
Archiv
Domovská stránka aktualizována 28.7.2019 17:46

Pěkně vítám, to jsou k nám hosti. Tak se u nás posaďte, ať nám nevynesete spaní!


Řídících Márinka, I. díl, III. kapitola (Márinka u Šetlíků)

„Maminko, tak jsme chytli ježka. Véna ho nesl tetě, mají v černé kuchyni šváby,“ hlučně ohlašovala Márinka příčinu svého zpoždění.
Cíla myla nádobí, pan řídící už byl ve škole, paní řídící si brala žlutavou kongresovou zástěrku, vyšívanou květy kopretin.
„Maminko, ani se nehnul,“ trochu tišeji řekla Márinka.
„Hnul, nehnul,“ řekla paní řídící, „ale měl by se hýbat proutek na tvých zádech. Tohle je pořádek? V jednu se chodí k obědu? To bylo dnes naposled, Márinko! Oběd už ti asi vystydl. No, povídal tatínek, že už je nejvyšší čas, abys chodila do školy!“
Paní řídící jde do třídy, Cíla domývá nádobí a Márinka sedí nad talířem vychládající polévky a míchá. Pořád míchá.
„Jez, Márinko!“ pobízí ji Cíla.
„Já praženou nerada, Cílo. Je to samý škraloup.“
„No ovšem, když už dlouho stojí,“ podotýká Cíla.
„To asi měla teta Tonovic radost, když přinesl Véna ježka, viďte Cílo?“
„A to bych si nemyslila. Já bych spíš řekla, že paní berňová vyhodila Vénu i s ježkem.“
„Tak já už mám dost,“ hlásila Márinka odstrkujíc skoro plný talíř polévky. „Zaplať Pán Bůh! A to mám hlad!“
„No dám ti čočku,“ řekla Cíla.
„A za tu taky zaplať Pán Bůh! Helejte, Cílo, neříkala panímáma Šetlíkovic, abych tam přišla na slívy?“
„A říkala, to říkala.“
„Tak abych šla, Cílo, aby se panímáma neurazila.“
„Jen jdi, Márinko! A k večeři budeš mít, co’s nechala v poledne.“
Véna uháněl domů s ohromnou radostí. „Teti, nesu ježka na ty šváby v černé kuchyni!“ volal.
Paní berňová se zdvihla s lavičky: „A prach element, copak my máme u nás šváby? Hned se mi s tím někam kliď! A potom rovnou do školy! Neumíš-li přijít v poledne domů, nebudeš obědvat!“
Véna okouní u školy, zatím co Márinka už si pochutnává na slívách u Šetlíků. Cíla vidí Vénu s ježkem. „Véno, pojď sem! Teta tě vyhodila i s ježkem, viď? No, já to řekla hned. Ukaž, já ho zatím dám do komory! A heleď, tuhle je polévka, pospěš si! Márinka nejedla, a tuhle čočka. Honem, ať nedostaneš ve škole!“
Véna nedbá, že je polévka chladná. Chvatně ji dojídá a sní i talíř čočky. Skoro v běhu volá: „Tak zaplať Pán Bůh!“ a už otvírá dveře první třídy.
Pan řídící ptá se důrazně: „Copak, Véno, že tak pozdě?“
Véna se dívá panu řídícímu do očí a říká tiše: „Prosím, já dojídal po Márince polévku a talíř čočky. A toho ježka dala Cíla do komory.“ — — —

Ilustrační obrázek k anketě "Kde podle vás ležely literární samoty?"


Náš web o Kájovi: skolakkajamarik.cz Po stopách Káji Maříka (na Google Maps) Fotky z MaříConu 2008: Vinkler/Vlasta, Mirdule, Jitka, Ovi Ivoda Fotky z MaříConu 2007 

  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help
 Titulek, text příspěvku  
Opište pozpátku následující text bez prostředního znaku: dgwtedw
[ 1089 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
vydra 18.11.2008 13:59  6344
ZizalkaNo ju, je to zamotané, mají jídlo sebou, ale už po poledni dostávají signál, že se mají vrátit na jídlo a pak že zas půjdou hlídat. Tak ono to zas tak daleko být nemůže. A stejnak, lokality A B a C jsou od sebe do 3 km a co jsou 3 km? Jen si myslím, že si z nás paní W. neustále střílí, bo Stříbrná studánka je ve skutečnosti v místě, kde už vidím, jak kovářka z Lážova se aspoň 10x otočila s fůrou chvojí domů a zpátky:-) To by prostě nezvládla.
ovi_ivoda 18.11.2008 13:57  6343
Žížalko, díky za to 3. vojenské mapování. Zkusím z toho ve chvílích volna poskládat mapu v největším rozlišení pokrývající maříkologické zájmové území...

Z jiného soudku - narychlo jsem o víkendu ofotil pár diáků z roku 1987, tedy z doby 100. výročí narození spisovatelky Marie Wagnerové - Černé.
Omlouvám se předem za technickou kvalitu - je to ofoceno z diáků promítnutých na plátno, a není to retušováno.
zizalka 18.11.2008 13:41  6342
KalvárieS tou Kalvárií je to nějaké zamotané, posuďte sami:

III. díl, kapitola 10
Jak se setmělo posledního dubna, na Šibenici, na Kalvárii, na Skalce, pod Skalkou, nad Rymání, se všech stran hořely ohně. Sem tam některý z chlapců směle vyhodil do výše hořící koště, sem tam některý odvážlivý oheň přeskočil.
Kája se dívá napjatě. Jsou s Týnou pod Skalkou. Konečně vyhrkne: „Kdypak poletí teta kovářovic?“

IV. díl, kapitola 27
Sněhová oblaka zastavila se u vlečky větru Severáka, když Měsíček zavolal: „Čerstvou noc, studený severáčku, dej napadnout hodně sněhu, ať má Kája radost!“
Kývl Severák hlavou, rozběhl se kvílivě nad Kalvárií, pořád před mraky uháněl, a z tmavých mračen rozsypal se hustě hvězdičkový sníh. Měl dobře ustláno. Nepadal do bláta, ale na zmrzlou půdu. Padal hustě a rychle...

Kájovy děti, kapitola 19
(Hana Vlachová) Dívá se od kříže (na Skalce) na Lážov. Cosi chybí v postřehu okolí. Cosi, co dřív tam bylo. Kříž na Kalvárii. Ovšem, slyšela v autobusu, že shroutil se prohnilým spodkem, ale zase hned bude vztyčen a opraven. Pan továrník Karel, kříž snad asi devět metrů vysoký — dává upravovat. Zašla k Červenému kříži i k Vysokému jalovci...

K tomu úryvku z Kájových dětí moc nesedí ta lokalita, co objevila Vydra. Vyhlídka od Skalky se přece otevírá opačným směrem. Já tomu nerozumím...
zizalka 18.11.2008 13:38  6341
VydraTo je super, že jsi našla Stříbrnou studánku. Až budu mít čas, tak si ty katastrální mapy taky musím projít.
V té epizodě, kde hlídají chvůj, jim maminky dávají oběd s sebou, protože je to daleko od samot. Děti tam jdou na celý den. Podle mě to spíš ukazuje na lokality A,B než na lokalitu C.
vydra 18.11.2008 10:39  6340
Stříbrná studánkaA tohle je vyloženě gól, víte, kde jsem našla Stříbrnou studánku? Severně 2 a půl km od středu Stříbrné Lhoty, tedy cca 1,6 km od lokality C. A ted mi řekněte, jak děti byly daleko od hajovny, když u Stříbrné Strudánky hlídaly chvůj pro pana Štulce.
vydra 18.11.2008 10:25  6339
Katastrální mapaA čím dál koukám do katastrální mapy - dostala jsem se východně od Skalky, začíná to být čím dál víc zajímavé. Je tam Štítek, U křížku, Pod Rochotami, ...
Tak jenom by mě zajímalo, kde ty Rochoty vlastně byly :-)
vydra 18.11.2008 10:08  6338
KalvárieNašla jsem ji, je kousek severně od vrchu Červený kříž.
Najděte se cuzk.cz , běžte do Nahlížení do katastru, poté Mapy a zadejte název katastru Mníšek p.B. Mapu si vyzvětšujte na přiblížení cca 1:5000 a najde se tam v překlepu Křižovatka, Kalvárie a to nad Stříbrnou Lhotou, U Obrázku - ten taky byl zmíněný v knize, Kvíkalka hned an 2 místech, tam jsou ty staré místní názvy.
zizalka 18.11.2008 08:45  6337
Goldie: kromě Kalvárie jsem zkoušela v Kájovi hledat i "Tři kříže", ale nebyla jsem úspěšná.
zizalka 18.11.2008 08:42  6336
Goldie: Kalvárie je slovo z Bible, přesněji lokalita z Bible, je to kopec nedaleko Jeruzaléma, kde byl ukřižovaný Ježíš a s ním dva zločinci. Dohromady tam stály tři kříže.
Když jsem viděla na té mapě z I. mapování tři křížky, tak mě napadlo, jestli tohle není lokalita Kalvárie, která je okrajově zmiňována na několika místech v Kájovi.

Je to čiště můj nápad. Myslím, že půjde snadno ověřit, jak je to doopravdy: včera mi Google našel jednu PDF publikaci o Mníšku, kde je kopec Kalvárie několikrát zmiňován, ale bez bližšího vysvětelení, kde to je. Jasně z toho vyplývalo, že je to ve všeobecné známosti :)
goldie 18.11.2008 03:41  6335
Nejsem si jista, ze si tu lokalitu "Na Kalvarii" pamatuju. Ale ja jsem odrostla na tech porevolucnich vydani a obcas se tam text zkracoval a neco vynechavalo, tak ani nevim, v jake souvislosti se ta lokalita objevila. A proc myslis, ze je to zrovna tahle lokalita? Nejsem si jista, co kalvarie znamena.
zizalka 17.11.2008 23:53  6334
Goldie: podle mě by to mohla být snad lokalita "Na Kalvárii", ta je zmiňovaná v III. a IV. dílu a v Kájových dětech.
Je to jen doměnka...
zizalka 17.11.2008 23:36  6333
Aha, už to vidím, já jsem se dívala jen na III. mapování
goldie 17.11.2008 23:30  6332
Je to ta mapa z 1. VOjenského mapování...c141 je ten plánek. Z Mníšku jsou tam na kraji rybníky, ale město tam není. To je až na vedlejším plánku. A na úrovni Kytína pod rybníky úplně v pravo na mapě jsou znázorněny tři kříže na jedné z křižovatek dvou cest.
zizalka 17.11.2008 23:27  6331
Goldie, na tom listu je Mníšek a Kytín dohromady, Mníšek je úplě u okraje listu 4052/4, takže tam chybí Skalka, ale Kytín tam je.
Tři kříže tam nevidím, jen cosi na křižovatce cest (silnic) do Kytína a na Dobříš. To vypadá by mohl být křížek (boží muka). Myslíš tohle? Na té mapě, co jsem vložila do příspěvku 6329 to není, je to tam těsně useknuté.
goldie 17.11.2008 23:23  6330
Farnost v MníškuNěco z historie Mníšské farnosti z webu římskokatolické církve:


Farní kostel v Mníšku byl renovován r. 1887. Restaurování nástropních fresek provedli Karel Javůrek a Josef Scheiwl. Práce byly dokončeny do svátku sv. Václava, aby oslavy mohly proběhnout v nově opraveném kostele. Roku 1890 byly opraveny zdi starého hřbitova kolem kostela s kaplemi Božího Těla, které tehdy získaly železná mřížová vrata. Dne 31. července 1892 byl slavnostně vysvěcen nový mníšecký hřbitov, který byl zřízen nákladem kytínského zádušního jmění na jihovýchodní straně za Mníškem. Dne 30. srpna 1893 podali kytínští osadníci pražské konzistoři neúspěšnou žádost o zřízení fary v Kytíně. V roce 1902 byly přelity mníšecké zvony v dílně pražského zvonaře Diepolda.
Roku 1911 se stal administrátorem dosavadní fundační kaplan František Raus, který se po smrti svého předchůdce stal zdejším farářem r. 1912. Zasloužil se o opravu farního kostela v letech 1912 - 1913. Při ní bylo mimo jiné zjištěno, že mauzoleum hrabat Unvertů není z kararského mramoru, jak se dosud tradovalo, ale z přeštukovaného žlutého pískovce. Byla plánovaná také oprava filiálního kostela v Kytíně. V r. 1912 byly opraveny varhany v Mníšku a Kytíně firmou bratří Paštiků v Praze-Žižkově. Oprava kytínského kostela měla začít v roce 1914. Tamní kostel trpěl značnou vlhkostí, která měla za následek poškození mobiliáře. Odborná komise, ustavená Patronátním úřadem v Mníšku pod Brdy, stanovila postup prací: v interiéru kostela měla být vyzdvižena dlažba, zemina se měla vykopat do základů, v hloubce se měly položit odvodní trubky. Na ně měl být navršen dusaný násep a 6 cm vysoká betonová izolační vrstva. Práce, které začaly v roce 1914, byly ale v důsledku vypuknutí války zastaveny. Oprava byla dokončena až v průběhu roku 1915. Roku 1916 byl mníšecký farář krátce duchovním správcem v sanatoriu na Pleši. V roce 1917 bylo během rekvizic z kostela v Mníšku odvezeno sedm z celkem osmi zvonů. Po válce se druhý největší zvon Václav vrátil z úložiště zvonů z Prahy. Zvony byly zrekvírovány rovněž z Kytína, Skalky, čisovické kaple a dva zvony také z kaple na Malé Sv. Hoře. Dne 18. května 1924 byla vysvěcená kaplička Panny Marie Svatohorské v Rymáni, postavená tamními osadníky. V myslivně na Skalce zřídil 1. května 1925 majitel panství výletní restauraci. V květnu r. 1928 byla opravena kaple na Malé Svaté Hoře. Farář František Raus aktivně působil až do října 1932, v lednu 1933 odešel na odpočinek. Byl pochován na mníšeckém hřbitově v hrobě, který mu daroval patron.

[ 1089 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt