Chronologie 2. června.
Neděle 2. června 1940
Západní fronta - během dne je dunkerský perimetr, nyní již zejména s francouzskými jednotkami, obsazen Němci, kterým se však ještě nedaří proniknout do samotného města. Nicméně po tomto postupu je oblast pláže pouhé 3 kilometry dlouhá. Jak před rozbřeskem tak po setmění evakuace pokračuje, vyzvednuto je 26 256 mužů, včetně poslední britské jednotky určené k evakuaci. Těsně před půlnocí evakuace skomírá. Je zde spousta lodí, ale francouzským jednotkám nejsou vydány náležité rozkazy, kam mají vyrazit a která mola mají použít. Daleko více se jich vytrácí do města a oblasti kolem města a v následující části vojenských operací vyzvednuti nebudou.
Úterý 2. června 1941
Severní Afrika - Vichistická Francie poskytuje mocnostem Osy přístav Bizerta pro vykládání zásob nevojenského charakteru určených jejich jednotkám situovaných v Severní Africe.
Středa 2. června 1942
Východní fronta - Němci obnovují ostřelování Sevastopolu. K tomuto úsilí shromažďují 1 300 děl včetně dvou 600 mm hmoždířů "Karl" a 800 mm železničního děla "Dora". Útok je podpořen 7. leteckým sborem.
Severní Afrika - bitva u Bir Hacheimu. Německá 90. lehká pěší divize a italská divize Trieste, se přesouvají na jih, aby obsadily Bir Hacheim a osvobodily křídlo svých jednotek. Jednotky Svobodných Francouzů bránící toto místo nadále odolávají i poté, co jsou nuceni přestát nasazení 15. tankové divize a těžkého dělostřelectva.
Pacifik - americké letadlové lodě z Pearl Harboru se spojují severovýchodně od Midway. Celkem americké síly čítají přibližně 250 letadel, což je srovnatelný počet letadel přibližujících se japonských sil.
Spojené státy - americký ministr zahraničí Hull a čínský ministr zahraničí Soong podepisují dohodu O půjčce a pronájmu.
Aleuty - uskupení lehkých letadlových lodí admirála Katuta napadá zátoku Dutch Harbor se záměrem odvést pozornost. Podle předpokladu Američané nereagují, protože se obávají, že Japonci plánují invazi na Midway.
Čtvrtek 2. června 1943
Východní fronta - Sověti provádějí nálety na Kyjev a Roslavl. Luftwaffe bombarduje Kursk.
Vatikán - papež vyzývá k respektování lidských práv při leteckých bombardováních.
Pátek 2. června 1944
Barma - začíná poslední obléhání města Myitkyina.
Alžír - francouzský Výbor národního osvobození sám sebe prohlašuje prozatímní vládou Francouzské republiky.
Itálie - jak se jednotky německé Skupiny armád C (Kesselring) stahují, tak spojenecké armády na celé frontě postupují. Jednotky americké 5. armády doráží k silnici č. 6 ve městě Valmontone, které je dobyto, a také postupují k Albanským vrchům.
Nová Guinea - na ostrově Biak se nadále bojuje. Američané směřují k dobytí letišť ve středu ostrova. Tato letiště byla Japonci využívána jako základna k útokům na souostroví Wakde.
Neděle 2. června 1945
Paříž - prezident de Gaulle kritizuje britskou intervenci v Sýrii a Libanonu.
Vatikán - papež v rozhlasovém vystoupení vyjadřuje své naděje, že Němci opustí nacismus a vybudují zemi na nových základech.
Filipíny - ostrov Luzon, americká 43. divize (americký 11. sbor) dokončuje "vyčišťující" operace v oblasti Ipoh.
Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) – Okinawa, pokračují "vyčišťující" operace v rámci příprav americké 6. divize námořní pěchoty na vylodění svých dvou pluků na poloostrově Oroku.
Nad Japonskem - americký taktický svaz Task Force 38 provádí údery na letiště užívaná japonskými jednotkami kamikaze. Tyto útoky nutí Japonce, aby pokračovali v operacích ze základen dále na severu.
San Francisco - sovětská delegace vznáší požadavek na právo veta v navrhované Radě bezpečnosti Spojených národů.
|