Chronologie 4. června.
Úterý 4. června 1940
Západní fronta - brzy ráno německé jednotky pronikají do Dunkerku a zajímají všechny zbylé francouzské vojáky. Oficiální údaj počtu evakuovaných je 338 226 z nichž 112 000 tvoří Francouzi. Většina těžkého vybavení je ztracena a mnoho jednotek je bez pušek a základní výstroje. Vzdor původním předpokladům, že se podaří vyzvednout maximálně snad 50 000 mužů, je evakuace dá se říci triumfem, ale rovněž dosaženého rozhodně ne zadarmo. Britské a francouzské námořní síly ztratily minimálně 80 obchodních lodí a válečných lodí a rovněž mnoho malých plavidel. Devět torpédoborců bylo potopeno. Ze stavu 180 torpédoborců k září 1939 má nyní Royal Navy k dispozici 74 torpédoborce, mimo ty co jsou v loděnicích na nezbytných opravách. Home Fleet má tři kapitální lodě a osm torpédoborců na opravách, ačkoli ne kvůli Dunkerku. Zásluhu na tomto neočekávaném úspěchu mají částečně britští velitelé pozemních a námořních sil, ale nelze nezahrnout i podíl Němců. I přes brilantnost jejich tažení, mnoho z většiny vysoce postavených velitelů plně nerealizovalo potenciál svých obrněnců a veleli váhavě, poskytli životně důležitý čas Gortovi a jeho podřízeným k možnému dalšímu nasazení jejich jednotek. RAF má rovněž velké ztráty, zabito bylo v téhle operaci 80 pilotů. Německé ztráty ve vzduchu byly o něco více závažnější, ale německé rezervy jsou samozřejmě mnohem větší.
Británie - Churchill pronáší snad nejslavnější z jeho válečných projevů. Sděluje: "Budeme bojovat na plážích... Nikdy se nevzdáme." Již předjímá nadcházející období, když prohlašuje: "Nový svět s celou svou silou a mocí, se vyčleňuje, aby zachránil a osvobodil ten Starý." Toto sdělení předpokládá, že Francie bude poražena, nechávajíc Británii v boji osamocenou. Toto zřejmě není nejlepší způsob jak Francouze povzbudit.
Norsko - spojenecká evakuace se dává do pohybu. V průběhu příštích čtyř dnů bude sbor v Harstadu evakuován. Celkový počet evakuovaných bude činit 24 500. Značná organizační struktura, která byla vybudována, musí být rozložena.
Čtvrtek 4. června 1941
Holandsko (okupované) - někdejší císař Německa, Wilhelm II, umírá v 82 letech doma ve městě Doorn
Irák - nový irácký kabinet je zformován pod britskou záštitou. Britské jednotky se nyní přesouvají skrz tuto zemi, aby měly pod kontrolou klíčová místa. Část britských jednotek bude ke konci měsíce připravena k přesunu do Sýrie.
Pátek 4. června 1942
Pacifik - Bitva u Midway. Leteckým úderem zahajují Japonci svůj útok na ostrov Midway. Američané se brání odhodlaně, ale neúspěšně. Nicméně admirál Nagumo, velící japonským silám, se rozhoduje, že bude nezbytné provést před vyloděním invazních jednotek ještě jeden letecký úder. Není si vědom amerických letadlových lodí v oblasti. V době kdy Japonci zjistí tuto hrozbu, je příliš pozdě. Torpédové bombardéry z amerických letadlových lodí útočí na japonské letadlové lodě kolem 09.30 hodin. Ačkoli selhávají ve způsobení jakýchkoli škod a mají těžké ztráty, je japonská obrana jejich úderem narušena. Druhý úder, americkými střemhlavými bombardéry, přichází v 10.30 hodin -- ve stejný čas kdy japonské letadlové lodě dokončily reorganizaci k útoku. V těchto minutách jsou japonské letadlové lodě Akagi, Kaga a Sórjú osudově zasaženy, jejich paluby plné letadel připravených udeřit na americké letadlové lodě. Hirjú zahajuje protiúder na USS Yorktown, který zásadně poškozuje tuto letadlovou loď. Pozdě odpoledne letadla z lodí Enterprise a Hornet provádí úder na Hirjú, paralyzující tuto loď stejně tak. Všechny čtyři japonské lodě utržily taková poškození, která povedou k jejich samovolnému nebo nucenému potopení během následujících 24 hodin.
Sobota 4. června 1943
Středomoří - italský ostrov Pantelleria je intenzivně bombardován ze vzduchu a ostřelován z moře.
Neděle 4. června 1944
Itálie - jednotky americké 5. armády (Clark) dosahují Říma. Večer jednotky americké 88. divize vstupují do Říma.
Londýn - konvoje spojeneckých expedičních sil, vypravené do Normandie, jsou povolány zpět kvůli špatným povětrnostním podmínkám očekávaným 5. června. Nicméně Eisenhower rozhoduje, že invaze může být provedena 6. června. Špatné povětrnostní podmínky povzbuzují také německé obránce v okupované Francii. Rommel, velící Skupině armád B, se rozhoduje odjet do Německa na narozeniny své manželky 6. června a aby se setkal s Hitlerem. Ostatní němečtí velitelé v oblasti Normandie jsou na vojenském cvičení v Bretani (Bretaňském poloostrově).
Úterý 4. června 1945
Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) – Okinawa, dva pluky americké 6. divize námořní pěchoty se vyloďují na poloostrově Oroku v pokusu obklíčit z boku japonské obranné pozice. Avšak mnoho japonských jednotek působících předtím na linii Šuri se stáhlo právě na poloostrov Oroku. Generál Buckner, velící americké 10. armádě, zmenšuje frontu tvořenou americkým 3. výsadkovým sborem, který utržil těžké ztráty, a zvětšuje frontu tvořenou americkým 24. sborem.
Británie - ve své první sérii předvolebních rozhlasových projevů premiér Churchill, vůdce Konzervativní strany (Conservative Party), prohlašuje, že volba Labouristické strany (Labour Party) povede v Británii k vytvoření "určité formy Gestapa". Čelní představitelé Labouristické strany tato vyjádření odmítají.
Německo (okupované) - Paul Ferdonnet -- "rozhlasový zrádce" ze Stuttgartu -- je v Bavorsku zatčen francouzskými vojáky.
|