Chronologie 6. června.
Čtvrtek 6. června 1940
Západní fronta - útoky 15. tankového sboru je navzdory energickému úsilí prolomena francouzská linie podél řeky Somma mezi městem Amiens a pobřežím. Rommelova 7. tanková divize postupuje nejdále. Mezi městy Amiens a Péronne je tanková skupina Kleista stále zadržována, ale dále ve vnitrozemí divize Guderiana obsazují v přípravných útocích předmostí přes řeku Aisne.
Sobota 6. června 1941
Východní Afrika - jednotky Britského společenství překračují řeku Omo a zajímají 2 000 Italů a 14 děl.
Washington - nabývá platnosti nový zákon, který umožňuje vládě zmocnit se zahraničních lodí, které zůstaly ve Spojených státech mimo provoz.
Středomoří - letadlové lodě Ark Royal a Furious znovu převáží náklad letadel typu Hurricane z Gibraltaru do oblasti doletu na Maltu.
Neděle 6. června 1942
Aleuty - Japonci vyloďují malý sbor na ostrově Kiska.
Pacifik - bitva u Midway. Admirál Jamamoto zvažuje hladinovou bitvu proti americké flotile letadlových lodí, ale nakonec se místo toho rozhoduje ustoupit. Ztráta hlavní části japonské flotily letadlových lodí a jejich pilotů letadel v bitvě 4. června, připravuje Japonce v námořní bitvě o Pacifik o iniciativu. Rovněž je důležitá dešifrovací schopnost Američanů vedoucí k odhalení japonských plánů. Apriorní vědomost o japonských záměrech v Midway, poskytly Američanům možnost připravit past.
Pondělí 6. června 1943
Středomoří - pokračuje bombardování italského ostrova Pantelleria.
Úterý 6. června 1944
Západní fronta - začíná Operace Overlord (Bitva o Normandii). Normandie, Francie, během několika hodin před svítáním jsou do vnitrozemí v oblasti u pravého křídla pláže shozeny americká 101. a 82. výsadková divize. Britská 6. výsadková divize je vysazena ve vnitrozemí v oblasti u levého křídla pláže. Tyto jednotky dosahují svých cílů a vyvolávají mezi německými obránci zmatek. Za svítání se v Normandii vyloďuje Spojenecký expediční sbor. Jednotkám 21. armádní skupiny (polní maršál Montgomery) jsou podřízeny americká 1. armáda (generál Bradley) napravo a britská 2. armáda (generál Dempsey) nalevo. Je pět invazních pláží: Utah na pravém křídle, Omaha, Gold, Juno a Sword na levém křídle. Na pláži Utah se vyloďuje americký 7. sbor (generál Collins) s americkou 4. divizí na čele útoku. Tyto jednotky postupují do vnitrozemí proti slabému odporu. Admirál Moon provádí námořní podporu. Na pláži Omaha se vyloďuje americký 5. sbor (generál Gerow). Zde je kladen tuhý odpor a ke konci dne americké jednotky postupují méně než 1, 5 kilometru do vnitrozemí. Admirál Hall provádí námořní podporu. Na pláži Gold se vyloďuje britský 30. sbor (generál Bucknall) s 50. pěší divizí a 8. obrněnou brigádou na čele útoku. Zde dochází k obstojnému postupu do vnitrozemí, ačkoli stanovených cílů není dosaženo. Na pláži Juno se vyloďuje britský 1. sbor (generál Crocker) s kanadskou 3. pěší divizí a kanadskou 2. obrněnou brigádou na čele útoku. Tanky a pěchota rychle pronikají do vnitrozemí. Námořní podpoře velí komodor Oliver. Na pláži Sword se vyloďují další jednotky britského 1. sboru. Na čele útoku jsou britská 3. pěší divize, 27. obrněná brigáda a několik jednotek námořní pěchoty a jednotek Commandos. Pláž je rychle zajištěna a mosty přes řeku Orne jsou dobyty, ale naplánovaných cílů první den dosaženo není. Německá 21. tanková divize provádí pozdě odpoledne protiútoky, ale britské obránce zpět nezatlačuje. Celkem Spojenci vyloďují 150 000 mužů. Námořní podpora a masivní letecké paralyzování pohybu nepřítele zabraňuje německým obráncům soustředit síly k ráznému protiútoku.
Itálie - Francouzský expediční sbor (součást americké 5. armády) dokončuje obsazení města Tivoli. Poslední boj oslabil čtyři německé pěší divize a šest jejich tankových divizí a divizí pancéřových granátníků.
Berlín - generál Lemelsen nahrazuje generála Mackensena ve velení německé 14. armády v Itálii.
Nová Guinea - ostrov Biak, jednotky americké 41. divize se připravují k postupu na letiště Mokmer, zatímco jiné jednotky jsou zapojeny v boji u Ibdi.
Čtvrtek 6. června 1945
Indie - britské jednotky zadržují 4 agenty vyloděné na pobřeží Orissa japonskou ponorkou v březnu 1944. Dva z nich jsou Bengálci a dva Paňdžáby.
Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) – Okinawa, po svém vylodění jednotky americké 6. divize námořní pěchoty postupují na poloostrově Oroku vpřed. Je zajištěno letiště Naha. Jednotky americké 96. divize (americký 24. sbor) doráží na dolní svahy hory Jaedžu a jsou zastaveny intenzivní japonskou palbou.
Filipíny - americké jednotky postupují údolím Cajagan na ostrově Luzon a stejně tak na ostrově Mindanao, aniž by se setkaly s výraznějším odporem.
Londýn - je oznámeno, že v období mezi Dnem D (D-Day) a Dnem vítězství v Evropě (VE-Day) bylo ztraceno (zabito nebo zraněno) celkem 184 512 britských a kanadských vojáků.
Německo (okupované) - Berlín, sovětští vojáci nalézají v zahradách Kancléřství tělo, považované za tělo Adolfa Hitlera.
Rio de Janeiro - vláda Brazílie vyhlašuje Japonsku válku.
|