4.3.
4. března 1933: Spojené státy - po složení prezidentské přísahy pronáší Franklin D. Roosevelt historický rozhlasový projev, v němž žádá Američany o důvěru. Tento jeho projev je mimořádně dobrý a silný a předznamenává tak začátek obratu z krize. Roosevelt se stane prezidentem na celkem čtyři volební období, zažehná krizi a později dovede Spojené státy téměř až k vítězství ve druhé světové válce, během níž učiní nejvýznamnější strategické rozhodnutí Spojenců - Germany First, tj. nejdříve se soustředit na porážku Německa.
4. března 1942: Centrální Pacifik - americké námořní uskupení pod velením admirála Halseyho útočí na ostrov Marcus.
4. března 1942: Čína - generálem Stillwellem je ve městě Čchung-čching zřízen americký hlavní štáb v Číně.
4. března 1942: Havajské ostrovy - japonská Operace K. Dva průzkumné létající čluny Kawanishi H8K s malým nákladem bomb, startující z Marshallových ostrovů s doplněním paliva z ponorky u Francouzských fregatních mělčin, pronikají za úplňku nad Pearl Harbor. Díky oblačnosti nekončí operace úspěchem, nicméně oba bombardéry se v pořádku vrací a dokončují tak nejdelší (8000 km) bombardovací misi v soudobých dějinách, překonanou až za války o Falkandy r. 1982 (pro srovnání, pozdější americké nálety na Japonsko z Mariánských ostrovů, Doolittlův nálet na Tokio nebo například kyvadlové nálety na Německo z Anglie přes celou Evropu do SSSR, byly prováděny na zhruba poloviční vzdálenost). Během operace je Američany odposlechnuta japonská radiová komunikace, ve které Japonci pro identifikaci polohy použijí jako orientační bod objekt s kódovým označením AF. Protože se nikde v oblasti nenachází jiná pevnina kromě atolu Midway, dokáží tento objekt s kódovým označením spárovat, což jim později pomůže odhalit japonské záměry z rozluštěných zpráv a získat zásadní výhodu před bitvou o Midway.
4. března 1942: Panama - z Atlantiku do Pacifiku proplouvá Panamským průplavem letadlová loď Hornet, aby se připojila k Tichomořské flotile.
4. března 1943: Bismarckovo moře - japonský konvoj převážející vojáky 51. divize je znovu napaden spojeneckými letadly 5. letecké armády. K útoku se připojují torpédové čluny PT. V průběhu tří dnů jsou potopeny všechny japonské transporty a rovněž čtyři torpédoborce a je ztraceno minimálně 3 500 vojáků. Australské a americké letecké síly sestřelily 25 letadel, při vlastních ztrátách pěti letadel. To vše je považováno Japonci za vážnou porážku a dílčí prohru jejich obrany Nové Guineje.
4. března 1943: Spojené státy - v Los Angeles probíhá udílení cen americké Akademie filmového umění a věd (Oscarů). Oscara za nejlepší dokumentární film, jako vůbec první australský snímek, získává australský válečný dokument Kokoda Front Line! válečného kameramana Damiena Parera, který bude později usmrcen japonskou palbou v bitvě o Peleliu. Nominaci za nejlepší hraný film získává americké válečné drama Wake Island.
4. března 1944: Admiralitní ostrovy - americká Task Force 74 (Crutchley) ostřeluje dělostřelecké baterie na ostrovech Hauwei a Ndrilo. Tato děla Američanům brání v přístupu do zátoky Seeadler.
4. března 1945: Vulkánové ostrovy - Iwodžima, první poškozená B-29 využívá místní přistávací plochu.
|