27.05.
27. května 1939: Mongolsko, oblast řeky Chalchyn-Gol - japonský stíhací pilot Hiromiči Šinohara během prvního bojového letu své kariáry sestřeluje na letounu Nakajima Ki-27 čtyři sovětské stíhačky Polikarpov I-16. Následujícího dne sestřeluje průzkumný Polikarpov R-Z a pět stíhacích dvouplošníků Polikarpov I-15. Stává se tak stíhacím esem a jediným pilotem v historii vzdušných bojů, který dosáhl 10 vzdušných vítězství v prvních 24 hodinách svého bojového nasazení.
27. května 1942: Havaj - do Pearl Harboru doráží poškozená americká letadlová loď USS Yorktown (CV-5) a ihned začíná být opravována.
27. května 1942: Jižní Pacifik - na ostrově Nová Kaledonie je aktivována pěší divize Americal, jako jediná americká divize postavená mimo území Spojených států. Navzdory tomu, že divize americké armády jsou označovány číslelně, na žádost jejího prvního velitele generálmajora Alexandera Patche, který ji zformoval ze tří pluků Národní gardy narychlo samostatně vyslaných ze Spojených států po Pearl Harboru, přijímá název vzniklý zkrácením sousloví "American, New Caledonian Division". Divize později projde boji na Guadalcanalu, Bougainville a vyčišťovacími operacemi na Filipínách, ovšem nejvíce se nechvalně proslaví až za války ve Vietnamu masakrem ve vesnici My Lai.
27. května 1942: Střední Pacifik - japonská invazní flotila, jejímž cílem je atol Midway, vyplouvá z ostrova Saipan a Guam s transporty převážejícími 5 000 vojáků. Jsou doprovázeny křižníky a torpédoborci. Stejně tak invazní sbor, jehož cílem jsou Aleuty, vyplouvá ve dvou skupinách z města Ominato.
27. května 1943: Aleuty - americké jednotky zaznamenávají na ostrově Attu v průsmyku Clevesy postup. Japonci jsou v těžkých bojích vytlačeni z hřebene Fishhook (česky: rybářský háček). Na tomto ostrově rovněž Američané zahajují práce na letišti v Alexai.
27. května 1944: Nová Guinea - ostrov Biak, americká 41. pěší divize (generál Fuller) se vyloďuje nedaleko místa Bosnek. Námořní doprovod vylodění tvoří křižníky a torpédoborce pod velením admirála Fechtelera. Podporu poskytují jednotky admirála Crutchleye a admirála Berkeye. Japonská posádka, které velí plukovník Kuzume, čítá kolem 11 000 mužů, ale vylodění odpor neklade. Na pevnině, americké jednotky postupují o malé území směrem k městu Sarmi.
27. května 1945: Borneo - australské síly obsazují většinu ostrova. Japonská letadla útočí na australské pozice ve městě Tarakan. Celkové australské ztráty v tomto tažení činí 436 zabitých a 1 460 zraněných.
27. května 1945: Filipíny - americká 25. divize, součást amerického I. sboru, obsazuje na ostrově Luzon město Santa Fe. V několika částech ostrova Mindanao stále probíhají intenzivní boje.
27. května 1945: Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) - Okinawa, americké jednotky útočící na jih nadále narážejí na tuhý japonský odpor. Japonská letadla začínají dva dny trvající řadu útoků na spojenecké námořnictvo nacházející se v okolí ostrova. Teprve sedmnáctiletý pilot kamikaze Jukio Araki zasahuje torpédoborec USS Braine (DD-630). Přestože mladý sebevrah s sebou bere na smrt 66 Američanů, plavidlo se udrží nad hladinou.
27. května 1945: Barma - poprvé v historii je celá armáda přesunuta letecky. Americká letadla přemisťují čínskou 6. armádu z Barmy do Číny.
27. května 1945: Čína - čínské jednotky dokončují obsazení Nan-ningu, hlavního města autonomní oblasti Kuang-si. Tento úspěch přerušuje hlavní japonské zásobovací trasy z Francouzské Indočíny, Thajska, Malajska a Barmy, více než 200 000 japonských vojáků se tak ocitá bez pomoci.
|