31.08.
31. srpna 1939: Spojené státy - v loděnicích v Newport News ve Virgini je za přítomnosti Eleanor Rooseveltové a 30.000 diváků spuštěn na vodu první velký americký zaoceánský parník pojmenovaný SS America. Luxusní loď má přepravovat cestující přes Atlantik, nicméně již druhý den vypuká druhá světová válka, a tak jej po několika nerentabilních plavbách v Karibiku přebírá pro své potřeby armáda pod jménem USS West Point. Po válce se vrátí pod mnoha jmény a vlajkami k civilní službě, aby nakonec v roce 1994 ztroskotala u Kanárských ostrovů a stala se nechvalně známým vrakem čnějícím z vody.
31. srpna 1940: Švýcarsko - francouzský diplomat Joseph Avenol končí ve funkci generálního tajemníka Společnosti národů. Jeho pozice se stala neudržitelnou poté, co potvrdil věrnost maršálu Pétainovi a jeho kolaborantskému režimu ve Vichy. Na postu v čele Společnosti národů ho nahrazuje irský diplomat Seán Lester, který tuto organizaci, stále více ztrácející na faktickém významu, povede až do jejího formálního zániku v roce 1946.
31. srpna 1942: Nová Guinea - japonský pozemní útok u Milneho zátoky zcela selhává kvůli tvrdému odporu Australanů, Japonci mají 1 000 obětí. Jde o první zastavení japonské expanze v Pacifiku. Velitel japonské 17. armády generál Hjakutake rozhoduje o přesunu jednotek z této oblasti a soustředění se na Guadalcanal.
31. srpna 1942: Šalomounovy ostrovy - japonský generál Kawaguči vyloďuje na ostrově Guadalcanal 1 200 vojáků. Ponorka I-26 torpéduje letadlovou loď USS Saratoga (CV-3), která musí odplout do Pearl Harboru k opravám. Mimo službu zůstane do října. USS Wasp (CV-7) tak nyní zůstává v Pacifiku jedinou akceschopnou letadlovou lodí.
31. srpna 1943: Centrální Pacifik - letadla vzlétající z amerických letadlových lodí provádějí úder na ostrov Marcus. Zapojeny jsou letadlové lodě USS Independence (CVL-22), USS Essex (CV-9) a USS Yorktown (CV-10). Tyto lodě jsou součástí nově zformovaného taktického svazu rychlých letadlových lodí Fast Carrier Task Force. Palubní záběry z útoku na Marcus budou použity v dokumentárním filmu The Fighting Lady (1944).
31. srpna 1944: Boninské ostrovy - americké taktické uskupení Task Group 38.4 (admirál Davison) útočí na japonské pozice na ostrovech Iwodžima a Čičidžima letadly ze tří letadlových lodí, USS San Jacinto (CVL-30), USS Enterprise (CV-6) a USS Franklin (CV-13).
31. srpna 1945: Jokohama - generál MacArthur zřizuje nejvyšší spojenecké velitelství v hlavním přístavu Tokia a to jako první cizinec po 1 000 letech, který přebírá moc nad Japonskem. V rokování, probíhajícím v rámci příprav na oficiální kapitulační ceremoniál, naplánovaný na 2. září, říká: "Kapitulace tak, jak byla naplánována, doposud probíhá skvěle. Vše nasvědčuje tomu, že okupace bude pokračovat bez krveprolití a napětí." Americká okupace probíhá tempem 300 letadel s vojáky za den.
31. srpna 1945: Filipíny - zbývající japonské jednotky oficiálně kapitulují.
31 srpna 1945: Ostrov Marcus - japonská posádka kapituluje americkému admirálovi Whitingovi.
|