5.11.
5. listopadu 1934: Spojené státy - na základně Fort Crockett v Texasu dochází k letecké katastrofě při nočním přistávacím manévru. V troskách letounu Curtiss A-12 Shrike umírá 49letý plukovník Horace Hickam, jeden z předních budovatelů amerického letectva. Později bude po něm pojmenováno letiště Hickam Field v Honolulu nedaleko základny Pearl Harbor na Havajských ostrovech.
5. listopadu 1940: Spojené státy - prezident Roosevelt je zvolen na bezprecedentní třetí volební období. V lidovém hlasování dosahuje náskoku 10% -- 27 000 000 vůči 22 000 000 pro Willkieho. V kongresových volbách ztrácejí Demokraté 4 senátní křesla a získávají 8 křesel ve sněmovně. Uchovávají si tak většinu v obou komorách.
5. listopadu 1941: Tokio - japonská vláda se rozhoduje, že se pokusí vyjednat urovnání se Spojenými státy, nejzazší termín stanovuje na konec listopadu. Spojené státy nabídku odmítají, protože Japonci nechtějí vypovědět Pakt tří s Itálií a Německem a protože si chtějí udržet své základny v Číně. Američtí šifranti pokračují ve sledování veškeré japonské komunikace.
5. listopadu 1942: Nová Guinea - Australané útočí na Oivi. Japonci se zde rozhodují k boji zadním vojem, aby se zbytek jejich sil mohl vrátit přes řeku Kumusi.
5. listopadu 1942: Madagaskar - síly Vichystické Francie žádají o příměří. Končí tak šestiměsíční tažení, a to pouhé tři dny před zahájením operace Torch, spojeneckým vyloděním ve vichystické Severozápadní Africe.
5. listopadu 1942: Šalomounovy ostrovy - admirál Tanaka se ujímá velení "Tokijského expresu", flotily torpédoborců zásobující japonské síly na Guadalcanalu.
5. listopadu 1943: Šalomounovy ostrovy - Bougainville, americká 3. divize námořní pěchoty odráží protiútok japonského 23. pluku. Jen zlomek velké japonské posádky (17. armáda) klade vylodění odpor, protože Japonci věří, že jde o další akci na odvedení pozornosti.
5. listopadu 1943: Japonsko - v Tokiu začíná Velká východoasijská konference (大 東 亜 会議 Dai Tōa Kaigi), označovaná též jako Tokijská konference. Japonsko hostí hlavy loutkových nebo okupovaných států, kteří jsou členy japonské Velké východoasijské sféry vzájemné prosperity (také tzv. blok jenu). Společným jazykem, který delegáti používají během konference, je angličtina. Konference se zabývá několika otázkami, ale Japonci jí chtějí především ilustrovat závazky Japonska vůči pan-asijskému ideálu a zdůraznit jeho roli "osvobozovatele" Asie od západního kolonialismu.
5. listopadu 1943: Bismarckovo souostroví - americká Task Force 38 (admirál Sherman) s letadlovými loděmi USS Saratoga (CV-3) a USS Princeton (CVL-23) zahajuje útok na japonskou námořní eskadru vedenou admirálem Kuritou. Celkem útočí 97 amerických letadel, výsledkem je poškození 4 těžkých křižníků, dvou lehkých křižníků a 2 torpédoborců. Je ztraceno pouze 10 amerických letadel. Ke konci dne, z pozemních základen, napadají bombardéry Liberator americké 5. letecké armády Rabaul i výše zmíněnou japonskou eskadru.
5. listopadu 1943: Spojené státy - s odstupem pouhého roku od událostí je v kinech uveden film Guadalcanal Diary (Deník z Guadalcanalu, též Guadalcanal: ostrov smrti ) natočený podle stejnojmenné knihy válečného reportéra Richarda Tregaskise, který na ostrově působil v úvodní fázi bojů v srpnu a září 1942.
5. listopadu 1944: Filipíny - tři skupiny americké Task Force 38 (admirál McCain) útočí na japonské cíle na Luzonu a v přilehlých vodách. Americké ztráty činí 25 letadel a letadlová loď USS Lexington (CV-16) je vážně poškozena útokem kamikaze. Japonské ztráty jsou odhadovány na přibližně 400 letadel, potopen je těžký křižník Nači letadly USS Lexington a další křižník je vážně poškozen a nucen najet na břeh.
|