Chronologie 24. května.
Pátek 24. května 1940
Západní fronta – německé útoky na Boulogne-sur-Mer (česky Buloň) pokračují. Dále podél pobřeží probíhají útoky na Calais. Královské námořnictvo je aktivní v podpoře britských jednotek v obou těchto městech. Během dne a později v noci jsou torpédoborce využity k evakuaci Buloně a během dalších tří dnů se dva lehké křižníky a sedm torpédoborců podílí na podpoře Calais. Rovněž dochází k německým útokům na linii řeky Leie (francouzsky Lys) a kolem města Tournai (v Belgii). Plány ohledně spojenecké protiofenzívy závisejí na tom, jestli budou Belgičané schopni ovládnout delší úsek fronty, ale s tímto tlakem toho schopni nebudou. Mezitím je dílčí zastavení hlavních německých obrněných sil, již Rundstedtem provedené, odsouhlaseno Hitlerem. Tyto německé jednotky dosáhly linie Gravelines - Omer - Béthune. Ačkoli území severně odtud není příliš vhodné pro ozbrojenou akci, spojenecká obrana je zde slabá. Přerušení bojů, které bude trvat do rána 27. května, poskytne Francouzům a Britům čas na posílení této pozice a celkově se postarat o to co učinit, aby byla možná evakuace BEF.
Paříž – Nejvyšší válečná rada rozhoduje ukončit svoji účast v Norsku. Je odsouhlaseno dobýt Narvik a zničit zařízení přístavu, před provedením evakuace. Ironií osudu letiště ve městě Bardufoss právě obdrželo první kompletní zásilku britských letadel a tažení se již jeví méně jednostranně, projevuje se čeho všeho by mohlo být dosáhnuto. Norové se ohledně rozhodnutí odejít ještě nevyjádřili.
Neděle 24. května 1941
Severní Atlantik – objevují se Hood a Prince of Wales a střetávají se s Bismarckem a Prinzem Eugenem. Hood je potopen velmi rychle. Z posádky Hoodu o 1 416 členech jsou zachráněni pouze tři muži. O krátkou chvíli později poté, co je lehce poškozen, končí Prince of Wales své působení. Po této akci britské křižníky pokračují v pronásledování výše uvedených německých lodí. Bismarck je zasažen třikrát, což mu způsobuje ztrátu paliva a navíc kontaminaci. Admirál Lutjens se proto rozhoduje doplout do Brestu. Britské bitevní lodě Rodney a Ramillies opouštějí konvoje, které doprovázely, aby se připojily k pronásledování. Svaz H, s bitevní lodí Renown a letadlovou lodí Ark Royal, vyplouvá z Gibraltaru. Během noci z 24. na 25. května letadla z letadlové lodi Victorious, patřící k Home Fleet, útočí a jedním torpédem Bismarck zasahují. Poškození je zanedbatelné. Později v noci uniká Prinz Eugen pryč, aby operoval nezávisle a později je kontakt mezi pronásledujícími britskými křižníky a Bismarckem i tak ztracen.
Středomoří – Kréta, spojenecké jednotky v oblasti města Chanea se nenachází v pozicích kolem vesnice Galatas. Německé posilování města Maleme pokračuje.
Východní Afrika – v jižní Etiopii obsazují spojenecké jednotky Soddu. V této oblasti velí generál Gazzera sedmi slabým italským divizím. Útok je proveden 11. a 12. africkou divizí.
Pondělí 24. května 1942
Sovětský svaz (okupovaný) – před Moskvou, Němci zahajují významnou protipartizánskou ofenzívu, Operaci Hanover (nebo Operaci Hannover – zdroje se liší), aby vyčistili oblast kolem železnice Brjansk-Vjazma. Během šesti dnů pátrá 45 000 Němců a jejich spojenců po odhadem 20 000 partyzánech. Mnoho partyzánů a civilistů je zajato a zabito.
Východní fronta – předmostí Barvenkovo, jednotky generála Kleista likvidují obklíčené sovětskou 6. a 9. armádu. Moskva připouští 5 000 zabitých vojáků, 70 000 pohřešovaných vojáků a 300 zničených tanků. Němci uvádějí 24 000 válečných zajatců a 1 200 tanků. Sověti zahájily ofenzívu pouze s 845 tanky.
Indie – generál Stilwell doráží po 225 kilometrech ústupu barmskou džunglí do Dillí. V rozhovoru pro tisk doslova uvádí: „Prohlašuji, že jsme dostali neuvěřitelný výprask. Prchli jsme z Barmy a to je stejně ponižující jako projít peklem. Myslím, že bychom měli zjistit co to způsobilo, vrátit se a dobýt vše nazpět.“.
Spojené státy – poté, co 115. stíhací eskadra královské kanadské letecké armády přistává na ostrově Annete ve státě Aljaška, tak americký celní úředník odmítá dovolit pilotům opustit svá letadla, dokud nebude zaplaceno clo za jejich zbraně a vybavení. Z ministerstva zahraničí Cordella Hulla je posláno sdělení, k ukončení této nesmyslnosti, kde je Kanaďanům udělen statut Význačného zahraničního návštěvníka.
Úterý 24. května 1943
Východní fronta – Kavkaz, německá 17. armáda pokračuje v protiútoku. Sovětské jednotky nadále odolávají této ofenzívě.
Aleuty - americké jednotky zaznamenávají na ostrově Attu v průsmyku Clevesy postup. Probíhají intenzivní boje na celém hřebeni Fishhook (česky: rybářský háček).
Spojené státy - záplavy v oblastech kolem řeky Mississippi pokračují. Celkově se ocitá bez domova 150 000 lidí.
Washington - pokračuje Třetí washingtonská konference (kódové označení Trident (čes. Trojzubec)).
Středa 24. května 1944
Barma – japonská 18. divize zahajuje silné protiútoky na jih od města Myitkyina.
Itálie – pokračují útoky americké 5. armády a britské 8. armády. Kanadský 1. sbor obsazuje město Pontecorvo a jednotky doráží ke řece Melfa a zřizují předmostí. Americký 2. sbor obsazuje město Terracina za intenzivního odporu německé 29. divize pancéřových granátníků. Jednotky amerického 6. sboru z Anzia doráží k silnici číslo 7 u města Latina, na jih od Němci bráněného města Cisterna. Mezitím, na sever od Říma, sestřelují letadla RAF typu Spitfire 8 německých stíhacích bombardérů Fw 190.
Berlín – Hitler schvaluje Kesselringovi stáhnutí k linii Caesar (česky: Cézar či Císař).
Pátek 24. května 1945
Japonsko – ostrov Kjúšú, letadla z amerického taktického svazu Task Force 58 napadají několik letišť používaných k útokům kamikaze na americké námořní jednotky v okolí Okinawy. Mezitím kolem 520 amerických bombardérů útočí na Tokio, shazujíc 3 646 tun bomb.
Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) – Okinawa, během noci japonští parašutisti na sebevražedné misi dopadají na Američany obsazené letiště Jontan a než jsou zlikvidováni zničí značné množství letadel. Mezitím japonské jednotky provádějí rázné protiútoky ve směru na město Jonabaru a daří se jim uskutečnit menší průnik do linií americké 32. divize.
Nová Guinea – australské jednotky obkličují město Wewak.
Německo (okupované) – polní maršál Robert Ritter von Greim, jmenovaný po Göringovi, během posledních dnů Třetí říše vrchním velitelem Luftwafe, páchá sebevraždu.
Paříž – De Gaulle vyznamenává Montgomeryho Řádem čestné legie (Grande Croix of the Legion d'Honneur – jde o nejvyšší stupeň tohoto řádu zvaného nositel velkokříže).
|