Chronologie 27. května.
Pondělí 27. května 1940
Západní fronta - německé obrněné jednotky obnovují své útoky, v kterých se pokoušejí odříznout britské a francouzské jednotky kolem města Lille. Zoufalá obrana umožňuje většině z nich přemístit se do pozic blíže k pobřeží. Také nastávají potíže blíže k pobřeží, kde stále slábne belgický odpor. Dankerská evakuace probíhá pouze v malém, když se daří nalodit do Británie méně než 8 000 mužů.
Norsko - rozbíhá se spojenecký útok na Narvik. Útočící jednotky jsou vedeny francouzským generálem Bethouartem. Město je obsazeno po briskním boji. Když špatné počasí na letišti ve vesnici Bardufoss znemožnilo vzlétnout spojeneckým stíhačkám, útok se krátce zdržel, protože lodě poskytující podporu ostřelováním zůstaly v boji se Štukami osamocené.
Středa 27. května 1941
Severní Atlantik - objevují se lodě Rodney a King George V a v palbě děl trvající méně než dvě hodiny činí z lodě Bismarck vrak. Je doražen torpédy z křižníků Dorsetshire a Norfolk.
Středomoří - Kréta, německé jednotky obsazují města Chanea a Suda. Spojenecké jednotky jsou nyní více rozděleny a ve zmatku se přesouvají do oblasti Sfakia, kde mají být evakuovány. Evakuace je schválena Wavellem, po jeho konzultaci s Londýnem. Leteckým útokem je poškozena bitevní loď Barham.
Severní Afrika - Rommel posiluje své jednotky na egyptské hranici a jeho dva tankové pluky obsazují zpět průsmyk Halfaja v útoku, jehož záměrem je odvedení pozornosti. Němci zahajují práce na opevňování svých nových pozic, zejména hloubením zákopů pro jejich 88 mm děla.
Irák - britské jednotky začínají postupovat ze svých pozic kolem měst Habbanijah a Fallujah směrem k hlavnímu městu Bagdád.
Čtvrtek 27. května 1942
Československo (okupované) - příslušníci domácího odboje, za použití britského vybavení, provádějí v Praze atentát na říšského protektora Heydricha. Heydrich těmto zraněním podlehne.
Střední Pacifik - japonská invazní flotila, jejímž cílem jsou ostrovy Midway, vyplouvá z ostrova Saipan a Guam s transporty převážejících 5 000 vojáků. Jsou doprovázeny křižníky a torpédoborci. Stejně tak invazní sbor, jehož cílem jsou Aleuty, vyplouvá ve dvou skupinách z města Ominato.
Havaj - do Pearl Harboru doráží poškozená americká loď USS Yorktown a ihned začíná být opravována.
Severní Afrika - v rozličných střetech s britskými silami Rommel rychle poráží 3. indickou a 7. motorizovanou brigádu. Ztráty jsou těžké na obou stranách, ale Britové si ztráty mužů a vybavení mohou dovolit více. Italská divize selhává ve zničení Svobodných Francouzů v odlehlé oáze Bir Hakeim.
Pátek 27. května 1943
Jugoslávie (okupovaná) - britští důstojníci jsou vysazeni ze vzduchu na území okupované Jugoslávie, aby se setkali s partyzánskými jednotkami Tita v Černé Hoře u pohoří Durmitor. Jednotky jsou doposud, po dobu deseti dnů, pod útokem přesily německých, italských a bulharských jednotek, které se nyní koncentrují, aby provedly průlom. Touha sejít se s britskými představiteli je jeden z důvodů proč je odkládán pokus o rozptýlení těchto jednotek.
Aleuty - americké jednotky zaznamenávají na ostrově Attu v průsmyku Clevesy postup. Japonci jsou v těžkých bojích vytlačeni z hřebene Fishhook (česky: rybářský háček). Na tomto ostrově rovněž Američané zahajují práce na letišti v Alexai.
Washington - Churchill a americký generál Marshall odlétají do Severní Afriky, aby jednali s generálem Eisenhowerem ohledně italské kampaně. Churchill chce využít příležitostí ve Středomoří a donutit Itálii ke kapitulaci. Marshall se chce vyhnout závazkům, které by byly na překážku invazi v západní Evropě, která je nyní již připravována.
Francie (okupovaná) - Comite National de la Resistance (francouzký Výbor národního odboje) se poprvé setkává v Paříži. Existence tohoto výboru prospívá de Gaulleovi v jeho postavení při jednáních se Spojenci.
Východní fronta - Kavkaz, Rudá armáda zahajuje útok na pozice německé 17. armády na Tamaňském poloostrově. Němečtí obránci útoku odolávají.
Sobota 27. května 1944
Nová Guinea - ostrov Biak, americká 41. pěší divize (generál Fuller) se vyloďuje nedaleko místa Bosnek. Námořní doprovod vylodění tvoří křižníky a torpédoborce pod velením admirála Fechtelera. Podporu poskytují jednotky admirála Crutchleye a admirála Berkeye. Japonská posádka, které velí plukovník Kuzume, čítá kolem 11 000 mužů, ale vylodění odpor nekladou. Na pevnině, americké jednotky postupují o malé území směrem k městu Sarmi.
Itálie - německé jednotky provádějí protiútok na město Artena, ale americká 3. divize (součást 6. sboru) útok odráží.
Pondělí 27. května 1945
Čína - čínské jednotky dokončují obsazení Nan-ningu, hlavního města autonomní oblasti Kuang-si. Tento úspěch přerušuje hlavní japonské zásobovací trasy z Francouzské Indočíny, Thajska, Malajska a Barmy, více než 200 000 japonských vojáků se tak ocitá bez pomoci.
Barma - poprvé v historii je celá armáda přesunuta letecky. Americká letadla přemisťují čínskou 6. armádu z Barmy do Číny.
Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) – Okinawa, americké jednotky útočící na jih nadále narážejí na tuhý japonský odpor. Japonská letadla začínají dva dny trvající řadu útoků na spojenecké námořnictvo nacházejícího se v okolí ostrova. Potopen je americký torpédoborec Drexler.
Filipíny - americká 25. divize, součást amerického 1. sboru, obsazuje na ostrově Luzon město Santa Fe. V několika částech ostrova Mindanao stále probíhají intenzivní boje.
Borneo - australské síly obsazují většinu ostrova. Japonská letadla útočí na australské pozice ve městě Tarakan. Celkové australské ztráty v tomto tažení činí 436 zabitých a 1 460 zraněných.
|