Já bych to nekomplikoval. To měření chodidel v obchodech bývá hodně orientační a pokud má někdo vadu, přijde mi lepší řešit to speciálníma vložkama do normálních bot, než botama s nějakou oporou. Už jenom proto, že nemusí být vada na obou nohách stejná a potom té normální může bota škodit. Z vlastní zkušenosti můžu prohlásit, že není dobré spoléhat se jenom na prodejce, ani ve specializovaných sportovních prodejnách (čets výjimkám). Nemá cenu řešit značku. Stačí se zaměřit na to, aby to byla bota běžecká a pak už je jedno, jestli to je New Balance, Mizuno, Nike, Adidas... samozřejmě se vyhnout napodobeninám. Nejdůležitější je, aby dobře seděla a aby byla o trochu větší, jestli nechceš mít otlačené prsty a černé nehty. Boty jsou dost drahé, tak je dobré koukat po starších modelech, budou stejně kvaitní, ale obvykle levnější. Reklamní popisy všemožných technologií u drahých bot je možné v klidu ignorovat. Pro nějaké normální velikosti vídám velký výběr v cenách cca 1-2 tisíce. Dražší boty jsou podle mě zbytečný luxus. Já třeba potřebuju velké a ještě padnouc í na moje křivá chodidla, tak se mi shání těžko. Na sebe jsem vždycky nakonec sehnal jenom Mizuno a vždycky jsem byl spokojený, jak s pohodlím, tak i s kvalitou.
Na lesní a polní cesty nejsou nutné krosové boty, stačí silniční. Krosové jsou lepší spíš do bláta ap. protože mají hrubší podrážku a nebudou ti klouzat. Osobně bych se vyhnul i voděodolným botám, ty možná na nějaké ultramaratony v nepříznivém počasí, jinak se v nich bude noha zbytečně pařit. Mám naběháno celoročně mnoho kilometrů v silničních botách, není problém déšť, sníh, zima.
No a jestli si to chceš ještě zkomplikovat, můžeš se zaobírat došlapem na špičku nebo na patu, ale hlavně s rozumem a moc nedbat na až fanatické názory samozvaných odborníků. |