Kroužková košile a jiné.Jsem majitelem 2 kroužkových košil. Obě jsou "pěchotní" - krátké rukávy, dole po třísla a jsou z kroužků s vnitřním průměrem 8mm, tedy dost kompaktní. Podotýkám, že na rozdíl od středověkých předloh jsou kroužky neuzavřené, nenýtované a tak drží tvar pouze pevností "kvality" současného materiálu.
Rozměry jsou hodně nad velikostí středověkého člověka (160cm x mých 180cm, 85kg a 100cm obvod hrudníku + tlumící vrstvy)
"Těžká" je z pérovek 8mm (odpovídala by zbroji z kovaných kroužků/článků*), váha je 26 kg.
Při podkasání zbroje a stažení opaskem nad kyčlemi se část váhy přenese z ramen na boky, takže se dá nosit i krosna. Pochopitelně se s krosnou nedá bojovat, na to je rozložení hmotnosti a posun těžiště enormní.
Jen rameno zbroje váží 2x víc, než je váha jednoručního meče s čepelí cca 90 cm délky (cca 3kg x 1,5 kg), takže v boji ránu jen tak nelze zastavit. A i když ji zastavíte zatnutím svalů, tak vám nohy sjedou po podkladu.
Pohyb ve broji chce trochu cviku a tréninku, hlavně kolenních vazů. Jakmile se hýbete, máte razanci kulečníkové koule.
Adaptace na váhu: cca 3 roky flákání, zkoušení a výroby.
"Lehká" je ze svářecího drátu síly 1,2 mm (výroba tažením -> měkký, obdobně ve středověku, ti kroužek nýtovali), váha je 8kg
Určená na "dřevárny", kde vadí obrovská setrvačnost "těžké" při vedení či při brždění rány.
Adaptace na váhu: ihned
* období neznám, ale byla by mladší než z protahovaného drátu
Pokud si někdo navlékne kroužkovou košili jen na tričko, je blázen. Já "těžkou" vydržel 15 minut a mohl jsem se zbláznit, jaká to byla masáž kůře.
Co se týče ochrany, je to stejné, jako by si dotyčný na sebe oblékl jen samotný kevlar - rána skrz povrchovou vrstvu neprojde, ale kinetická energie ano ...
Jestliže mi někdo nevěří, případně si to chce odzkoušet na vlastní "železnou" kůži, jsem k dizpozici (Praha, echo cca týden předem).
-*-*-*-*-*-*-*-*-*-
Souhlasím s posledním příspěvkem Jersona.
Kryt x úhyb: přijde mi pitomost (tj. dát to neinteligentním a nezkušeným tvorům) krýt se a když to nevyjde, tak až pak zkusit uhnout. Já dělám oboje najednou a i když se mi nepodaří zcela uhnout, rána, která jde do mého krytu je daleko slabší - tj. možná je lepší (jako v DrD) počítat to dohromady - jedno, jestli uhneš, nebo to zvládneš krýt, hlavní je, že to nejde do masa.
Multiútoky: pokud útočníci nejsou sehraní, tak s dodržením minimálních taktických zásad se s nimi dá bojovat poměrně vyrovnaně. Oni si totiž také překáží (pokud to nejsou DrD skřeti, co bijí kolem sebe hlava nehlava).
Otázkou je, co považujete za modelový/typický příklad. Človek (humanoid), který má dostatek fyzické aktivity (plavání, rozmanitá fyzická práce, častá chůze případně běh), rozhodně tváří v tvář dokáže částečně se krýt a hlavně uhýbat směrem od nebezpečí, dokud nebude omezen překážkami, jejichž zdolání by ho ohrozilo ještě více.
Tj. kancelářská krysa nestihne ani mrknout, případně zvedne ruce proti ráně, ale to bude asi tak všechno ;) |