Já už to nevydržím jenom číst a nic nenapsat, když koukám, že se tu už zas řeší baterky. Pořád jsem čekal, že to tu konečně někdo vysvětlí, ale zjevně marně.
Foťáky, které počítají s možností použití Li-Ion akumulátorů (tzn. skoro všechny novější kompakty) fotí na alkalické nebo klasické dobíjecí NiMH tak krátce proto, že nominální napětí Li-Ion článku, co se do nich dává, je 3.6-3.7V, v praxi má čerstvě nabitý i kolem 4V, provozní průměr bude někde kolem 3.1-3.3V. Napětí dvou zcela nových alkalických baterek v sérii je nominálně 3V, v reálu kolem 3.2, ale velice rychle klesá někam k 2.4-2.6V. Napětí dvou čerstvě nabitých (právě vyndaných z nabíječky) NiMH alkalických baterek v sérii je nominálně 2.4V, v reálu kolem 2.8V a opět poměrně rychle klesá někam na těch 2.4-2.6V.
Důsledek při praktickém použití je velice prostý - alkalické nebo klasické dobíjecí AA články po pár fotkách klesnou napětím pod úroveň, kterou je foťák, očekávající Li-Ion článek s 3.7V, ještě schopen "akceptovat" k provozu, a přestože jsou takové baterky v danou chvíli vlastně pořád ještě prakticky plně nabité, foťáku to nestačí, zahlásí vybitou baterku a vypne se.
Foťáky na AA baterky jsou dneska takřka bez výjimky akorát marketingová past, jejíž snahou je nalákat laického zákazníka na něco, co je v praxi nepoužitelné, a vytáhnout z něj ideálně posléze ještě nějakou pěkně tučnou sumu za Li-Ion článek, který samozřejmě u těch levnějších foťáků obvykle není přiložený (protože stojí i s nabíječkou polovinu ceny celého foťáku). Pokud si kupujete foťák, ke kterému existuje kromě možnosti napájení AA baterkami taky Li-Ion akumulátor, tak na použití AA baterek úplně zapomeňte a rovnou si kupte ten akumulátor, protože byste si ho hned druhý den doobjednávali tak jako tak (za předpokladu, že foťák prvně nezapnete někde v zahraničí na dovolené, to pak může být docela nepříjemné překvapení, až se vám po pěti fotkách vypne), nebo si vyberte jiný foťák, který ho má v ceně. Dát je tam můžete a foťák s nimi skutečně tak deset minut funguje (tzn. výrobce vám technicky vzato nelže, jen si prostě část informací nechává pro sebe, a vy mu tudíž nemůžete jít foťák hodit na hlavu), ale to je tak asi všechno. Anebo, pokud opravdu trváte na těch AA baterkách, se OPRAVDU DOBŘE ujistěte, že je na ně daný foťák přímo stavěný. Ale znova, takové se už přinejmenším několik let snad ani nedělají.
Praktický příklad - mám tři roky starý kompakt Kodak, který jsem kupoval s tímhle vědomím (a nevybíral jsem si ho primárně kvůli možnosti použití AA) a s těmihle znalostmi a přesto mi z rozdílu výdrže krapet spadla čelist. Na čerstvě nabité kvalitní NiMH 2100mAh články (které mi v předchozím, čistě AA kompaktu vydržely běžně dva, tři dny intenzivnějšího focení) udělá asi šest fotek, když má dobrý den. S originál Li-Ion akumulátorem s kapacitou 1780mAh jsem ho za devět dní dovolené, ze které jsem si přivezl asi 300 fotek a několik hodin HD videa, musel nabíjet přesně jednou (přičemž nabití těch dvou AA baterek mi trvá asi 8 hodin, zatímco ten Li-Ion článek se nabije asi za 90 minut prakticky z nuly). A zhruba s takovýmhle poměrem počítejte u jakéhokoliv zařízení, které umožnuje kromě Li-Ion akumulátorů provoz i na AA baterky. |