Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Něco navíc v zeleném?
A proč ne...

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub GENESIS [ŽP: 8 týdnů] (kategorie Hudba) moderují Vaklaf, Bubla, PepaNovacek.
Archiv
Domovská stránka aktualizována 28.7.2019 17:46
  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help

Nemáte právo psát do tohoto klubu. Práva vám může přidělit moderátor klubu. Požádejte ho v soukromé poště.

[ 37006 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
olias Olias tUnE-yArDs! - https://www.youtube.com/channel/UCeo49u1 18.10.2020 18:44  56850
Když byla zmínka o Vladivojně, tak myslim, že to je interpretka u které vždycky stojí za to poslechnout, co zrovna udělá. Letos to bylo EP hrdinům naší doby, ale taky mi přišlo, že ačkoliv to nahrávali v legendárním studiu Citron, tak to taky nakonec zvukově uplně nedopadlo..

https://www.youtube.com/watch?v=haWubtpCW74
antony Antony Klaun ve věku hudby 18.10.2020 18:42  56849
BublaMAN - to je klasika. Vůbec mi druholigoví nepřipadají.
bubla Bubla přesto - nebo snad právě proto 18.10.2020 18:40  56848
Jinak jsem úplně náhodou narazil na skupinu Man, kde hrál druhý bubeník Dire Straits (což je spojení naprosto neuvěřitelné). Je to nějaká velšská druholigová psychedelicko-rocková kapela a po poslechu skladby Alchemist jsem konstatoval, že mi to připomíná mnohé ze suchošových psychedelických tipů. Je to právě o tom, že ty kapely zjevně nemají odhodlání dělat lepší hudbu, tak se spokojí s omíláním psychedelických stereotypů, které se neprosadily ani v době, kdy to ještě bylo nové.
olias Olias tUnE-yArDs! - https://www.youtube.com/channel/UCeo49u1 18.10.2020 18:38  56847
BublaNo, je to takový moc slitý dohromady, mi přijde..A mám za to, že to dělá hlavně zvuk bubnů, protože zbytek mi přijde ok. Ten text mi přijde celkem k věci, asi je taky už nasranej, hehe..
olias Olias tUnE-yArDs! - https://www.youtube.com/channel/UCeo49u1 18.10.2020 18:33  56846
AntonyNevím jak to bude na zbytku alba, ale používat Vladivojnu jako křoví je trošinku mrhání, hehe..

S tím co píšeš se možná dá souhlasit - nebo taky nedá, heh..

Například to ´výrazové kolečko´..Pokud je výraz osobitý, dá se to stěží použít jako kritika. To mi spíš přijde horší, když se někdo snaží znít jako něco jiného, což mi teda přijde v současné době jako větší problém.
bubla Bubla přesto - nebo snad právě proto 18.10.2020 18:33  56845
Ale do škatulky "co se teď hraje všude" bych to teda nedával. Co se teď hraje všude je mnohem horší.
bubla Bubla přesto - nebo snad právě proto 18.10.2020 18:32  56844
OliášDíky. Přišlo mi, že to docela zbytečně řve. Jinak se mi to moc líbilo, hlavně bicí. Ale je fakt, že když začal zpěv, tak jsem si říkal, že na level zpěvu "český androšský filozof" je toho pěkného doprovodu skoro škoda. Ale přes to se asi můžu přenést. Už jsem nějak dlouho neposlouchal Dunaj. V červenci jsem chtěl jít na jeho koncert, ale nevyšlo mi to, páč jsem nakonec nebyl poblíž.
antony Antony Klaun ve věku hudby 18.10.2020 18:23  56843
Václavek, nikdy jsem ho moc neposlouchal, a ani nebudu, ta muzika mi nic neříká.
Ukázka se mi zdá jako snaha o to moderní, co se teď hraje všude. Což je dobře, protože spousta českých interpretů jede v jakémsi tuzemském výrazovém kolečku a poznáš je po pár vteřinách.
Dlouhý úvod, kdy nevíš, jestli to tak i neskončí. Pak se ozve Václavkovo povídání, kterýmu říká zpěv, a přeju si, aby to skončilo. Vladivojna dobrá, jako křoví. Zbytečně moc elektronických filtrů a efektů, všecko zaplácnou a vytratí se autentický feeling. Ten zůstává jen v rovině Václavkových plků, protože jeho hlas je v kontrastu nepříjemně syrový. Mravokárně sentimentální text je taky lepší neslyšet. Ale asi je to tuzemský nadprůměr, co já vím..
olias Olias tUnE-yArDs! - https://www.youtube.com/channel/UCeo49u1 18.10.2020 17:54  56842
PepoNa ten deklamovanej zpěv jsem zvyklej..Mně na tom vadí ty přesaturovaný bicí, škoda, zvlášť když to tam Dano Šoltis tak pěkně sází..
bubla Bubla přesto - nebo snad právě proto 18.10.2020 17:43  56840
Antony + PepaDíky za recenze, zase velká shoda, zdá se. Jsem zvědav, jak dlouho to vydrží.
pepanovacek PepaNovacek 18.10.2020 17:40  56839
OliasHudebně i zvukově se mi to líbí, ten zpěv to ale dost kazí.
olias Olias tUnE-yArDs! - https://www.youtube.com/channel/UCeo49u1 18.10.2020 17:32  56838
...myslí si o tom někdo něco?
olias Olias tUnE-yArDs! - https://www.youtube.com/channel/UCeo49u1 18.10.2020 17:32  56837
Václavek - Fly..tak leťprvní ´singel´

https://www.youtube.com/watch?v=hM312m-lE-U&fbclid=IwAR2gPYgU5QX0_SmamP1M-nAIfn4znXJq8tX7R-m3p_U33rTJ0UzJ6e54W80
pepanovacek PepaNovacek 18.10.2020 17:16  56836
Acquiring The Taste – 1971
Po příchodu z práce jsem zjistil, že Antony a Honza napsali svoje recenze, tak jsem si řekl, OK, album si pustím, a za čtyřicet minut taky něco napíšu. Nenapsal jsem ani slovo. Tak jsem si ho pustil ještě jednou. A napsal ke každé skladbě několik (málo) slov. Takže následoval poslech číslo tři, při kterém jsem se snažil něco jakžtakž smysluplného vyplodit, ale jednoduché to pro mě nebylo.

Při každé skladbě jsem si říkal, že Gentle Giant byli opravdu naprosto jedineční a originální, a že pokud na začátku semdesátých let měl progresivní rock (tenkrát se tomu říkalo artrock) nějaká pravidla nebo měřítka, tak tahle kapela je opravdu hodně nedodržovala. Výjimeční byli vlastně ve všem – tím, jací byli všichni mutiinstrumentalisté a k tomu také fantastičtí zpěváci, tím, jak kombinovali rock s jazzem, folkem i vážnou hudbou, tím, jak tou kombinací bořili všechny hranice mezi jednotlivými styly a jak se nebáli experimentovat, na druhém albu ještě mnohem víc, než na debutu. Taky tím, že vlastně neměli žádného hlavního frontmana, ano, z koncertních nahrávek je vidět, že tuhle roli asi plnil hlavně Derek Shulman, jehož hlas já osobně mám nejraději, ale na studiových nahrávkách zpívá sólově i Phil Shulman a Kerry Minnear.

Pantagruel's Nativity začíná pozvolna, na jedné straně jsou tady klasické rockové nástroje, tedy bicí, baskytara, klávesy a kytara, které hrají ty tvrdé pasážě spolu s vokály, na straně druhé pak nástroje dost netypické, jako vibrafon, trubka nebo saxofon. Při Edge Of Twilight si říkám, že hudba Gentle Giant opravdu není pro každého, jsou tady poměrně nezvyklé aranže, cembalo s houslemi, tympány a xylofonem, s tajemným, nějak zkresleným zpěvem. The House, The Street, The Room je pro mě jeden ze tří vrcholů alba. Ani už se nesnažím identifikovat, jaké všechny možné i dost nemožné nástroje tady jsou slyšet, líbí se m hodně ten kravský zvonec, výborná je mezihra kolem druhé minuty, pak nastane neuvěřitelný, tvrdý šrumec, až mazec, sólo na kytaru (a ty beglajty tam!!!), skladba fantasticky graduje do dalšího zpěvu, aby v poslední půlminutě tak jakoby vyšuměla s trubkou a flétnou. Acquiring The Taste je taková miniaturní instrumentální vsuvka, po které následuje druhý vrchol, skladba Wreck. Podobně jako v The House, The Street, The Room mě nejvíc baví, když spustí pěkně tvrdě – a zhurta, hehe – celá kapela + vokály. Ten hlavní motiv – asi refrén, ale kdo se v tom má vyznat, že jo – je fakt maso.V The Moon Is Down jsou krásné vokály, místy je skladba rytmicky dost komplikovaná (nepočítal jsem), taková melancholická, zasněná ... Nepočítal jsem ani Black Cat, ale tady je to zcela evidentní - je na sedm. Kromě houslí je tady asi taky viola, a v instrumentální mezihře to fakt zní, jako když tahá kočku za ocas, hehe, a pak mnňouká i kytara.V úvodu Plain Truth jsou opět housle, a je to třetí vrchol. Trochu mi skladba připomíná King Crimson, trochu Jethro Tull, ale jelikož se album nahrávalo od ledna do dubna 1971, tak bych si dovolil tvrdit, že šlo těžko o nějaké napodobení, nevím, jestli o tom máte někdo nějaké informace, sem s nimi. Jo, pěkně je to rytmicky, na 10 + 8 dob.

Co napsat závěrem? Že Gentle Giant jsem sice objevil mnohem později, než Genesis, Yes, King Crimson, Jethro Tull, a další velikány tzv. progresivní hudby, ale že jsou pro mě na stejné úrovni, a mám je opravdu strašně moc rád, i když nikdy nedosáhli takové známosti, popularity a slávy. Jejich druhé album je hudební lahůdka, a jestliže jsem prvnímu dal plnou palbu, tak ani tady není co řešit, protože je ještě o něco lepší. A vypečenější.

5/5

A teď si jdu konečně přečíst ostatní recenze.antony Antony Klaun ve věku hudby 18.10.2020 14:59  56835
Hodně si teď čtu o historii i pozdějších osudech členů GENTLE GIANT. To je vždy jeden z vedlejších efektů recenzních marathonů.
Asi o tom napíšu samostatně, dá se zjistit spousta zajímavostí, které nejsou až tak známé.

[ 37006 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt