Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Modrá je dobrá
zelená je lepší

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub GENESIS [ŽP: 8 týdnů] (kategorie Hudba) moderují Vaklaf, Bubla, PepaNovacek.
Archiv
Domovská stránka aktualizována 28.7.2019 17:46
  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help

Nemáte právo psát do tohoto klubu. Práva vám může přidělit moderátor klubu. Požádejte ho v soukromé poště.

[ 38210 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
antony Antony Klaun ve věku hudby 18.10.2020 07:36  56817
GENTLE GIANT - Acquiring The Taste (1971) DR12 39:30 US 1990 1st CD edition Vertigo 842 917-2

Všechno to, co se vznášelo kolem a v zamženě mihotavých příslibech různě naznačovalo, se nakonec usadilo v plné parádě. Roztodivné částečky zapadly do sebe a vytvořily dokonalý celek. V jeho proměnlivé kráse se zračí tisíce odlesků odevšad. Ukázala se vypreparovaná rafinovaná krása. Hodná obdivu i údivu. Božská dokonalost. Oj, superlativy nestačí. V úžasu němě naslouchám a opájím se. Tohle je bezednost vůčihledná. Připomíná mi rafinovaně poskládanou mozaiku z malých kamínků, na kterou když zaostříš, abych rozeznal jeden samostatný dílek, zjistíš, že i on se sestává z tisíců dalších. Oddálíš zrak a opět vnímáš bezchybný celek. Můžeš sestavy detailů v každé kompozici zkoumat, jak chceš, tato směsice obdivu a údivu nikdy nevyprchá.

Zde je ustanoven svébytně a svrchovaně kompoziční i interpretační způsob práce GENTLE GIANT. Ustanoven, definován a deklarován. Každá skladba představuje něco jako uměleckou stanovu, manifest nezávislosti. To jsme my, takhle hrajeme, taková hudba je naše a její výraz je nám vlastní. Jedině tak je možno hudbu opravdově tvořit, berte, nebo nechte bejt. Musím říci, že jsem šťastný, že patřím mezi tu hrst lidí, kterou tato muzika oblažuje a ohromuje. Protože vyjma některých okamžiků KING CRIMSON, neznám nic, co by takhle fungovalo dlouhodoběji jako celek. REMBRANDT, BACH, GENTLE GIANT. Všichni ve své době nepříliš populární, ale z historického hlediska i vlivu prostě neopominutelní giganti.

Z celého alba mám barokně komorní a vznešený pocit. Vyzařuje z něj mistrovský nadhled, klid, noblesa a nonšalance. Anti big beat, anti rock, anti pop, z muziky je vyčleněno všechno standardně přímočaré, přičemž sama zůstává zachována čitelnou a čistou ve své formě i projevu. Ale ani se nejedná o účelově spletitou a krkolomnou avantgardu. Přirozeným kompozičním šarmem se jí dostává více pronikavého účinku, než by dosáhla zjevnou cílenou snahou. Ovšem daleko více odkryje zkušenému degustátorovi, co chce vychutnávat a objevovat, než konzumentovi jistot. Vykreslované obrazy mají schopnost konsternovat svojí komplikovaností, zároveň dovolí uchopit to, co se odehrává na plátně i za ním. Tahy jsou rozvážné, pečlivé, a ve své trpělivé mírnosti většinou nepostřehnutelně vibrující. Dotýkající se věčnosti. Zároveň jsou pevné a houževnaté, čímž drží konstrukce velmi pěkně pohromadě, nic se nerozpadá ani nerozsypává. Ano, muzika GENTLE GIANT dokáže současně působit jako křehká mozaika i jako masivní monolit.

Je nám na ploše alba servírováno přemnoho hudebních nástrojů. Každý z šestice muzikantů hraje přinejmenším na tři, ale často i více instrumentů. Zajímavé je, že se nesází na rozsáhlé sólové předvádění, charakter a účinek skladeb je vytvořen jinými postupy. Nazval bych to vrstvením a prolínáním, splétáním motivů a až scénickou dramaturgií. Tím je zaručena barevnost výrazu a rozmanitost jednotlivých dějství. Způsob, jakým je s nimi pracováno, jakým jsou přes sebe kladny, zaručuje, že tato barevnost je bohatě vrstvená a v té mnohovrstevnatosti umožňuje nekonečně mnoho průhledů, odrazů i obrazů při každém pokusu o vjem. Prokomponovanost a proaranžovanost, kdy se vůbec nevytrácí přirozená spontaneita, spád a splývavost, dovolují zážitky srovnatelné s poslechem těch nejzdařilejších děl hudby klasické, jazzové, i rockové. Každé setkání se skutečným géniem je nepopsatelné, jako je nepopsatelná tato hudba.

Deska je natočena ve stejné sestavě jako debut, nahrávání bylo zahájeno pár měsíců po jeho vydání. Zdá se mi vývojově daleko vyspělejší, o světelné roky jinde. Jak byla prvotina normálně zajímavá a místy zvláštní, tak je pokračovatel nenormálně vzlétnuvší nad všechny myslitelné horizonty. Podaný se samozřejmostí a grácií. Jednak chlapíci suverénně ovládají své nástroje, jednak mají vycizelované kompozice, jednak je zde zvuk učebnicově excelentní. To je nepřeslechnutelně znatelné od prvního mňouknutí kláves, do posledního cinknutí. Hrdost a strhující sebeprezentace. Velmi odzbrojující svojí bravurou. Velice dojemné, že něco takového mohlo vzniknout, že to opravdu existuje. A když chceme, a jsme-li ovšem hodni, můžeme naslouchat a opakovaně prožívat.

Takto mnoholičné a současně sevřené dílo vylučuje, abych psal o jednotlivých skladbách. Buď bych každou rozebíral do nekonečna, nebo tu prostě jen ponechám náčrt svých obecných pocitů a asociací, jak je vidno výše. Pro tentokráte volím druhou možnost. Ještě dodám, že hodnocení alba Acquiring The Taste je nejenom absolutní, ale dílo je i etalonem dokonalosti. Neznám lepší desku. Znám jen několik desítek stejně dobrých, z nichž nejedna je od tohoto seskupení hudebníků. Pro jejich poznání má smysl se za hudbou honit a pachtit. To je nejvíc.

*****
pepanovacek PepaNovacek 18.10.2020 03:57  56816
Percy No, vidíš, že to jde, i taková recenze se počítá, hehe. A rozumím tomu, taky si u některých kapel skoro přeju, aby se mi líbily, a nic to se mnou nedělá, ač se snažím sebevíc.
pepanovacek PepaNovacek 18.10.2020 03:54  56815
Honza Ale hovno, hehe, hokejista. Má divadlo Zaseto, zpívá v kapele Žlutý pes revival, a hrál taky mj. po mně v Dux.
percy_ Percy_ 17.10.2020 23:55  56814
Už si spravuju chuť Gabrielovou čtyřkou, ze které jsem vždy jen vyzobával pár skladeb. Teď si ji konečně dokážu užít celou.
percy_ Percy_ 17.10.2020 23:51  56813
Gentle Giant – Gentle Giant (1970)Jak jsem si slíbil, dal jsem desce ještě jednu šanci. Ač slyším tu osobitost, všechny ty nápady, pěkné kompozice a tak všelijak podobně, hehe... Ani to se mnou nehne. Ani nevím, co k tomu víc říct. A přitom tak nějak chci, aby se mi to líbilo. Vynutit se to ale nedá. Přijde mi, že je to album takový mělký. A nebo se prostě jen míjíme. Snad se mi budou líbit některá další.
bubla Bubla přesto - nebo snad právě proto 17.10.2020 22:44  56812
A tohle je taky super, i když trochu horší zvuk - staří Caravan.
https://www.youtube.com/watch?v=t11php6CRSo
bubla Bubla přesto - nebo snad právě proto 17.10.2020 22:19  56811
Moc pěkně Camel
https://www.youtube.com/watch?v=TakazuzJVPc
bubla Bubla přesto - nebo snad právě proto 17.10.2020 19:31  56810
Hokejista.
pepanovacek PepaNovacek 17.10.2020 18:39  56809
Martin Procházka.
olias Olias tUnE-yArDs! - https://www.youtube.com/channel/UCeo49u1 17.10.2020 18:37  56808
PepaFranta Motýlek - nevim?
pepanovacek PepaNovacek 17.10.2020 18:34  56807
Motorpsycho - Black Hole/Blank Canvas – 2006
Další skvělé album téhle kapely, čtvrté v řadě, po čtyřleté odmlce, která byla, jak jsem se dočetl, způsobena i odchodem bubeníka, takže tohle dvojalbum natočili v podstatě jen zbylí dva muzikanti, Hans Magnus Ryan a Bent Sæther, kteří nahráli i bicí – a kdybych to nevěděl, ani bych nepostřehl, že jsou nějak horší.

Výborná je hned úvodní No Evil, s pěknými kytarovými riffy, hoši opět přitvrdili, a opět to trochu připomíná Led Zeppelin. Druhá skladba, In Our Tree, patří k nejlepším na celém dvojalbu, další, Coalmine Pony, zní zase jako Jimi Hendrix. Kill Devil Hills mě moc nebaví, je taková monotónní, avšak monotónnost v následující Critical Mass je výborná, skladba parádně graduje. A že je album zase hodně pestré, si uvědomuju při skladbě The 29th Bulletin, takové pomalé baladě s naléhavým zpěvem, tohle je fakt krásná písnička. Pak tu ještě máme Devil Dog, která mě baví tak napůl, a Triggerman, která je, jak jsem si všiml až teď při třetím poslechu, na pět dob, a tím končí první CD.

Druhé CD začíná skvělou skladbou Hyena, pokračuje ne moc zajímavou Sancho Says a třetí, výbornou Sail On, takovou údernou vypalovačkou s pěknými vokály. V podobném duchu je i The Ace, trochu mi zase připomíná The Cure. L.T.E.C. (Déjà-Vulture Blues) je znovu taková monotónní, a You Lose zní trochu jako U2, a je tam výborný ten fígl na konci. No, a máme tady nejdelší, a taky zároveň nejlepší a nejkrásnější písničku z celého alba, Before The Flood, která mi hodně připomíná atmosférou Led Zeppelin z dob jejich nejlepšího alba, což je, jak všichni víme, Physical Graffiti, nejvíc skladbu Ten Years Gone. Tohle je opravdu nádherná skladba s vynikajícím kytarovým sólem. Fakt bomba. Slabší je Fury On Earth, a hodně dobrá pak závěrečná With Trixeene Through The Mirror, I Dream With Open Eyes.

Takže po skoro hodině a půl hledím na svou první větu, kterou jsem napsal, a přemýšlím, hehe. Je to tady tak malinko jako na houpačce, výborné skladby se střídají se slabšími, a po třetím poslechu to zase vnímám trochu jinak. Ale trvám na tom, že je to čtvrté výborné album v řadě, jen tentokrát nedám plnou palbu, protože na mě nezapůsobilo tak silně jako It's a Love Cult a Phanerothyme, dokonce možná ani jako Let Them Eat Cake.

4/5
pepanovacek PepaNovacek 17.10.2020 18:16  56806
OliasTo video už jsem viděl, jo, je to prdel.
pepanovacek PepaNovacek 17.10.2020 18:11  56805
OliasMůžeme. A klidně napiš dvě, tři věty jako recenzi. Aha ?
pepanovacek PepaNovacek 17.10.2020 18:10  56804
OliasNo, asi s Tebou, Luďku, souhlasím, ale je tam několik vynikajících momentů, při kterých jsem se fakt hodně zasmál. Mám pro Frantu Motýlka slabost, mimochodem, Ty asi víš, kdo to je, že jo?

Na to video se podívám, až mi dohraje Black Hole/Blank Canvas, teď právě skončila Before The Flood, nejlepší skladba na albu.
olias Olias tUnE-yArDs! - https://www.youtube.com/channel/UCeo49u1 17.10.2020 18:08  56803
PepaPoslechl jsem debut 3x a k recenzi se zatím neodhodlal..Ale můžeme podiskutovat, chcešli..hehe

[ 38210 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt