Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Když diskuse,
tak s Lopuchem

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub GENESIS [ŽP: 8 týdnů] (kategorie Hudba) moderují Vaklaf, Bubla, PepaNovacek.
Archiv
Domovská stránka aktualizována 28.7.2019 17:46
  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help

Nemáte právo psát do tohoto klubu.

[ 64745 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
pepanovacek PepaNovacek 30.10.2023 00:19 - Oblíbené kluby (17:43) 80119
A taky jsem se dočetl, že hráli 6. dubna 1974 (společně s Deep Purple) na festivalu California Jam v Ontariu v Kalifornii, kde bylo údajně 350 000 lidí, a našel tenhle záznam:

California Jam
pepanovacek PepaNovacek 30.10.2023 00:13 - Oblíbené kluby (17:43) 80118
Hledal jsem nějaká videa z té doby, a tohle je velice zajímavé:

Karn Evil 9
pepanovacek PepaNovacek 30.10.2023 00:07 - Oblíbené kluby (17:43) 80117
Včera v práci jsem si celé odpoledne pobrukoval různé pasáže z Karn Evil 9, a uvědomil si přitom, že spoustu věcí jsem ve své recenzi nezmínil, no, třeba se k tomu dostanu v rámci diskuze o albu, a případně je to jedno, protože nadšení z Brain Salad Surgery jsem pravděpodobně vyjádřil dostatečně, hehe.
pepanovacek PepaNovacek 30.10.2023 00:00 - Oblíbené kluby (17:43) 80116
Emerson, Lake & Palmer – Brain Salad Surgery – 1973
Tohle album jsem poznal na střední škole, a bylo úplně první, které jsem od Emerson, Lake & Palmer slyšel. Od samého začátku mě nadchlo, poslouchám ho často, vždycky je to pro mě veliký zážitek, a přes čtyřicet let si myslím, že je to absolutní vrchol kapely, naprosto zásadní, přelomové, legendární, až ©Miro kultovní album, a vůbec nepochybuju, že si to budu myslet i poté, až o něm napíšu nějaké bláboly.

Jerusalem
První skladba = první naprostá bomba. Úprava známé sborové písně, která je opravdu velice povedená – krásné varhany a Lakeův nahalený zpěv, výborná basa, pěkná finta je ten zvon vždycky na třetí dobu taktu ve zpěvu, a skvělé, takřka neustále breakující bubny – vždycky mě strašně bavila ta hi-hat, na kterou v nich Palmer šlape, a taky dynamika, když to v čase 1:32 pekelně zaburácí. Je zajímavé, spíš tedy divné, že na různých remixech a nových vydáních tohle místo není zvýrazněné tak, jako na původní nahrávce.

Toccata
A jestliže první skladba je bomba, pak druhá velebomba, případně superbomba. Ani tohle není autorská věc, ale „předělávka“, tentokrát jde o část klavírního koncertu argentinského skladatele Alberta Ginastery. Nikdy jsem originál neslyšel, až teď, tuhle živou verzi:

Alberto Ginastera

Je to slušný nářez, v notách jsem tam zahlédl třeba takty na 9/8, a Emerson, Lake & Palmer z toho udělali ještě větší divočinu. Opravdu nevím, co zmínit dřív, je tady tolik fantastických momentů, a teď mluvím, prosím pěkně, jen o prvních třech minutách – syrové, drsné varhany, syntezátorové zvuky, tympány, breaky, nějaké temple blocky, různé stopky, podivné, jistě i liché (nepočítal jsem) rytmy, nebo v čase 1:49 parádní basa, všechno to je naprostá lahůdka a pastva pro (nejen) muzikantské uši. Poté začíná Palmerovo skvělé představení, ke kterému se přidají klávesy, a po dvou minutách začíná nejšílenější a opravdu fantastická pasáž, jízda na bubny, v podstatě další sólo, a do toho bizarní zvuky s použitím nějakých bicích syntezátorů. Zmíním ještě několik úderů na činel Číny okolo 6:20, a závěrečné, strhující stopky od času 7:07. Tahle skladba mě fascinovala už před čtyřiceti lety, a fascinuje mě dodnes. Milá je příhoda, jak se Keith Emerson sešel osobně s Alberto Ginasterou, aby mu přehrál jejich upravenou verzi, k jejímuž vydání od něj potřebovali souhlas.

Still...You Turn Me On
Po předchozí jízdě snad nemohl být větší kontrast, než tahle překrásná balada, při které se mi dojetím hrnou slzy do očí. Je to jediná písnička, jejímž výhradním autorem je Greg Lake, i text se mi moc líbí, a je to opravdu nádherná skladba.

Benny The Bouncer
Tahle krátká písnička je u mě ve stejné kategorii, jako Růžička od Spirituál Kvintet nebo Madrigal od Yes – zpívám si jí denně, někdy i vícekrát, a neptejte se mě, proč, je to prostě jedna z mých úchylek, hehe. Výborné odlehčení, opět honky – tonky piano, které mi v té mezihře připomnělo hudbu Petra Skoumala z Maxipsa Fíka, a vtipný text, který jsem doteď neznal.

Karn Evil 9
A přichází skoro půlhodinová skladba, pro mě srovnatelná se Supper´s Ready nebo Close To The Edge, i když hudebně značně odlišná. První část, tedy osm a půl minuty je naprosto neuvěřitelná a geniální, je to tak strhující jízda, že tomu opravdu nemůžu uvěřit, a znovu si říkám, čímpak to asi bude, že jsem z tohoto alba byl úplně na větvi v sedmnácti letech, a jsem (na ještě o něco vyšší větvi) i v šedesáti. A obalem, ze kterého jsme všichni byli paf (a možná i na té větvi, to už si přesně nepamatuju) to zcela jistě není. Neustále se tady něco děje, a já nevím, na co upozornit dřív, zmíním tedy třeba pasáž od času 3:40, která je převážně na sedm,a kde si, prosím, všimněte úžasného šlapáku, nebo co hrají chlapci kolem páté minuty, to je radost nesmírná, vygradovaná stopkou po We've Got Thrills And Shocks.... Od sedmé minuty potom první part vrcholí strhujícím sólem na kytaru, a to je neskutečná nádhera. Druhá část skladby je v podobném duchu, i hudební motivy se opakují, a těch prvních třináct minut je skutečně veliký nářez, kdy posluchač nemá šanci si odpočinout. Musela se mezi těmito dvěma částmi vždycky obracet deska, první končila fade outem s tamburinou a druhá tak začínala, je tu skvělé sólo na klávesy, do kterého kytara hraje beglajt, pak je v podstatě do jedné ze slok krátké sólo na bicí, a od doby, co desku znám, mě strašně bralo místo, kde se zpívá Dixieland, Dixieland s honky tonky pianem. Poslouchal jsem první dvě části několikrát dokola, a nemohl se té krásy nabažit – tahle fantastická a strhující hudba mě dostala už někdy v roce 1979, a dneska mě dostává ještě víc – taky jsem si četl texty, které jsem neznal, a moc se mi líbí. Zvolnění nastane až v další, třetí části, která je zároveň nejvíc jazzová a taky celá instrumentální, hlavním nástrojem je tady piano. I tak se to ale poměrně slušně rozjede, aby po třech minutách znovu přišlo zklidnění, jen s pianem a moc pěknou basou. Po páté minutě se hudba opět začíná rozjíždět poté, co se přidají bubny. A mě napadají výrazy jako geniální apod., tady zejména pro ten úžasný kontrast po prvních dvou částech, to je zkrátka veliké mistrovství. Poslední část je nejdelší, a od začátku tušíme (alespoň tedy já), že jdeme do finále. Většina téhle pasáže je, abych tak řekl, fanfárovitého charakteru, jen po čtyřech a půl minutách vybočí sólem na Hammondy. Když pak naposledy Lake začne zpívat Rejoice! Glory Is Ours!, a já si poprvé čtu texty, dostává se Brain Salad Surgery na ještě vyšší level, než na kterém jsem ho doteď měl. Děkuju, pánové, tohle je opravdu mistrovské a naprosto zásadní umělecké dílo dvacátého století.

Brain Salad Surgery je skutečně fantastická deska, dokonce u mě ještě stoupla těmi pozornými poslechy v ceně, a já znovu musím nadšeně zdůraznit, jak úžasné jsou tyhle naše společné recenze. Po nemastném, neslaném debutu, o něco horším druhém albu a nudnou koncertní nahrávkou, se až na Trilogy chlapci konečně našli, a tady všechno ještě vyšperkovali, dovedli k dokonalosti a ocitli se na svém vrcholu. Pryč je onanie, akademičnost, chlad a předvádění, ta hudba na mě působí neuvěřitelně emočně, přesvědčivě, a navíc je i humorná. Dneska vím, že kapela koupila nějaké opuštěné kino v Londýně, kde si zřídili zkušebnu a album tam nahrávali v podstatě naživo, takže i to může být jeden z důvodů, proč se mi tak strašně moc líbí. Mohl bych psát donekonečna, třeba o špičkových instrumentálních výkonech, všichni tři tady hrají fantasticky, nejvíc mě asi překvapil Lake, místy jsem si říkal, že je na úrovni Squiera. Tohle album je zkrátka dokonalé a nádherné, o tom se ©Honza nemusíme dál bavit a ©zase Honza opět není co řešit, hehe.

10/10
keysersoze KeyserSoze - kronikář klubu Genesis 29.10.2023 18:43  80115
PepaVelká ryba je krásný film.
artfan Artfan 29.10.2023 17:09  80114
To já právě také. Poslechl jsem ještě There´s is rub a ano, to je v duchu prvních čtyř alb a skvělá je závěrečná desetiminutová instrumentálka F.U.B.B. Teď mi hraje poslední skladba s Mirom doporučovaného pozdního Illumations (1996). Je to hudebně už jinde a jsem na vážkách. Bojím se těch jiných a slabých alb. Láká mě ta spolupráce s Wettonem, tu dám určitě.
pepanovacek PepaNovacek 29.10.2023 16:51 - Oblíbené kluby (17:43) 80113
Wishbone Ash je jedna z mnoha kapel, které znám jen okrajově.
artfan Artfan 29.10.2023 15:54  80112
Díky, Miro...
mayak1 Mayak1 I live in a progg bubble ... 29.10.2023 15:35  80111
IvanWishbone Ash sú skvelá skupina 70.rokov, potom už časté personálne zmeny a dlhodobý pobyt v USA z nich urobili bežnú priemernú takmer mainstreamovú kapelu.

Paradoxne - jeden z najslabších ich albumov (je ich samozrejme viac) je jediný spoločný s Johnom Wettonom (Number The Brave, 1981).

Z kvanta neskorších albumov by som vyzdvihol veľmi dobrý "Illuminations" (1996), mal som asi 20 rokov orig.CD ...

Wishbone Ash je už roky vlastne Andy Powell Band, ale občas koncertuje (aj keď až na výnimky nevydáva albumy) aj Martin Turner's Wishbone Ash ...
artfan Artfan 29.10.2023 15:15  80110
Ano Miro, až po tuto desku mi byli doporučováni. Napsal jsem to nepřesně. Ale teď jsem ji ještě neslyšel. Díky za vzpomínky. A co hráli poté a až do současnosti, jak to vidíš...
mayak1 Mayak1 I live in a progg bubble ... 29.10.2023 15:02  80109
Wishbone AshAž do mojej cca tridsiatky jedna z TOP 10 skupín pre mňa.
Najobľúbenejší album je suverénne "There's The Rub", až potom paušálne preferovaný "Argus".

Videl som ich plnohodnotné koncerty v Poľsku v Krosne 2013 (usporiadateľ mesto Krosno na miestom letisku) a ako hedlinera na INO-Rock 2022 v Inowroclawi ...
artfan Artfan 29.10.2023 14:31  80108
Tauk - Collisions
přeposlouchal jsem to jako kulisu a celkem to tak fungovalo. Asi by mě nebavil pozorný poslech, protože to cítím podobně jako Pepa, že ty skladby znějí jako dost podobné až stejné.
Před několika dny jsem si pro sebe po desítkách let konečně doobjevil skupinu Wishbone Ash. Měl jsem o ní nějaké informace a věděl jsem, že za pozornost stojí první čtyři alba z let 1970 až 1974.Určitě to není echtovní artrock, ale podobnost s touto hudbou tam je. Nejvíce se mi zatím líbila trojka Argus. Vyzkouším i ty novější věci, aspoň orientačně, ale údajně už to šlo s kvalitou dolů. Zdá se, že však hrají dosud nebo do nedávných let, takže předpokládám, že je Miro viděl naživo. A třeba mi i něco doporučí, protože jak jsem se díval na Prograchívy, tak jsou až do současnosti ve vydávání desek velmi pilní. Což ale samo o sobě o kvalitě nesvědčí.
mayak1 Mayak1 I live in a progg bubble ... 29.10.2023 13:05  80107
PepaDo istej miery máš recht, invenčný úpadok po "Brain Salad Surgery" je zásadný a už nevratný.

Ale najväčšia priepasť je medzi albumami v "nešťastných" 80.rokoch - album Emerson, Lake & Powell - Emerson, Lake & Powell (1986) je mojím vnímaním na dobu vydania naozaj výborný a následujúci Emerson, Berry & Palmer (3) - To The Power Of Three (1988) je v podstate béčková "ASIA", prepad o celý dubajský mrakodrap ...
pepanovacek PepaNovacek 29.10.2023 12:49 - Oblíbené kluby (17:43) 80106
Poslechl jsem si Works Volume 1, a myslím, že mám aspiranta na největší propad mezi dvěma alby, ani se mi nechce věřit, že je to stejná kapela, jako na Brain Salad Surgery.
pepanovacek PepaNovacek 29.10.2023 10:08 - Oblíbené kluby (17:43) 80105
Díval jsem se na ČSFD, a zjistil, že neznám tři filmy Tima Burtona – Velké oči, Velká ryba a Ed Wood. První z nich jsem právě viděl, a přesto, že taky nemá bůhvíjak vysoké hodnocení – což samozřejmě není vůbec směroplatný – mně se líbil. Trochu netypický, asi ne úplná bomba, ale skvělý je tady můj oblíbenec Christoph Waltz a taky Amy Adams.

[ 64745 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt