Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Tolik rozruchu
jen v Lopuchu

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub GENESIS [ŽP: 8 týdnů] (kategorie Hudba) moderují Vaklaf, Bubla, PepaNovacek.
Archiv
Domovská stránka aktualizována 28.7.2019 17:46
  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help

Nemáte právo psát do tohoto klubu.

[ 64745 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
pepanovacek PepaNovacek 31.10.2023 10:50 - Oblíbené kluby (14:55) 80133
Works Volume 1 není tak velký průser, jako jednička, nicméně si říkám, jestli by nebylo lepší, abych se o těchto dvou albech raději vůbec nezmiňoval, hehe.

bubla Bubla 31.10.2023 01:00  80132
Nepřekvapivě zatím velká shoda. Díky, že jsem si konečně přečetl, o čem je Karn Evil 9, ale asi to můj dojem neovlivňuje. Je fakt, že Second Impression je opravdu povedená, i když ty hlavní "hitové" části jsou jinde.
bubla Bubla 31.10.2023 00:52  80131
PepaAsi jsi nejnadšenější. Určitě víc, než já, hehe. Mám ta alba hodně rád, jsou podle mě skvělá, ale třeba šest hvězdiček bych jim nedal a Karn Evil 9 neřadím tak vysoko jako Close To The Edge nebo Supper's Ready z hlediska zážitku.
artfan Artfan 30.10.2023 20:52  80130
Pepo, po tom půstu při prvních čtyřech albech si to zasloužíš...hehe
pepanovacek PepaNovacek 30.10.2023 20:45 - Oblíbené kluby (14:55) 80129
Přesto, že jste zatím všichni dali plnou palbu, tak bych řekl, že nejnadšenější z Brain Salad Surgery jsem já. Ale třeba se mýlím, hehe.
pepanovacek PepaNovacek 30.10.2023 20:39 - Oblíbené kluby (14:55) 80128
Honza Jo, u toho kytarového sóla mě taky napadla podobnost s Hackettem a Genesis, je to jedna z mnoha věcí, které jsem prostě nestačil/nezvládl do své recenze napsat.
artfan Artfan 30.10.2023 20:19  80127
Na tom California Jam byli třetím velkým jménem Black Sabbath. Set Deep Purple se ke mně dostal s nástupem véháesek na málo kvalitní kazetě, ale byl to neskutečný zážitek. A nejen vidět slavné Párply na obrazovce hrát, ale i Blackmoora, jak na konci pečlivě zlikviduje kytaru.
mayak1 Mayak1 I live in a progg bubble ... 30.10.2023 19:57  80126
HonzoJa som dnes čumel, ako Greg Lake spieva pred 350 000 ľuďmi "Still... You Turn Me On"a žvejká medzi slokami, ako nejaký puberťák ...
artfan Artfan 30.10.2023 19:55  80125
Emerson Lake and Palmer – Brain Salad Surgery (1973)

ELP na základě zkušeností s albem Trilogy, chtěli nyní nahrát album, které bude možné plně interpretovat i na pódiích. Na albu se podílel Pete Sinfield, se kterým se Lake znal z doby jejich působení u King Crimson. Sinfield napsal texty spolu s Lakeem pro skladby Benny The Bouncer a Karn Evil 9. Album je pojmenováno podivně až morbidně, hoši byli tehdy mladí a plni myšlenek vzdoru a snah o odlišení se.

Jerusalem je původně historický hymnus napsaný postupně na přelomu 19. a 20.století, jehož textem je báseň Williama Blakea a hudbu složil Hubert Parry. Zdá se mi, že se skupina vyžívá v interpretaci této pro Brity zřejmě významné skladby. Pojali ji vznešeně, vzletně a majestátně, jsou slyšet zvuky kláves znějící jako trumpety. Posluchač neobeznámený s jejím původem slyší velmi dobrou píseň v úvodu alba zcela ve stylu skupiny, na který je z prvních tří alb zvyklý.

Toccata je Emersonova adaptace 4.věty 1.klavírního koncertu skladatele Ginastera. Sám skladatel se pochvalně vyjádřil o Emersonově pojetí. Osobně mám rád na deskách ELP tyto adaptace vážné hudby. Už od dřevních dob mého poslouchání mi to evokuje jakousi rebélii, povstání, překračování hranic. Takže i v tomto případě z mé strany spokojenost s dostatkem extravagance, hýření a kouzlení s klávesovými nástroji. Zdatně zde sekunduje jak Lake, tak Palmer, byť prý ani jeden nečte noty, s adaptací se vyrovnali důstojně.

Stil…You Turn Me On na desce ELP reprezentuje již tradiční romantickou balada z pera Grega Lakea. A jak jinak jedná se o kvalitní skladbu a do budoucnosti stabilní položku setlistů koncertů.

Skladbou Benny Bouncer se skupina vrací k hudební srandičce z doby desky Tarkus. Lake zpívá místy nepoznatelným hlasem a Emerson, zdá se, že levou zadní, vystřihne barové piano. Je to další ukázka neuvěřitelných schopností členů kapely.

Karn Evil 9 - výraz Karn má údajně připomínat slovo carnival – karneval a číslo devět si přidalo, aby to bylo efektní. A je pravda, že hudba vyznívá, v dobrém slova smyslu, karnevalově. Vlastně až dosud, kdy se v rámci hodnocení více zajímám o pozadí natáčení alb, jsem nevěděl, že se jedná o futuristické téma boje člověka o ovládání počítače.
1st Impression Part 1 a 2 byla na elpí rozdělena z důvodu nedostatku místa na dvě části. Na mém vydání CD je mezi první a druhou částí mezírka se ztišením a pak znovu rozjezd. Což ruší, neřkuli když původně posluchač musel otočit elpíčko (pravda je, že mnohý staromilec řekne, že to bylo na poslechu elpíček to krásné). První imprese obsahuje v textu do budoucna slavný verš: „Welcome back my friends to the show that never ends“, který byl také použit jako název budoucího živáku. Zejména instrumentální pasáže jsou tím, co zdobí tuto část. Sloky jsou vyloženě rockové. Jako celek to funguje.

2nd Impression je čistě instrumentální a slyšíme tu nejlepší momenty Karn Evil 9. Tady Emerson naplno vypouští toho divočáka, co má v sobě a zároveň geniálního instrumentalistu. První skoro tři minuty jsou dechberoucí divočina. Ta se zlomí do jednotlivě trousených tónů klavíru, spolu s perkusemi a basou, aby postupně získávala na síle a končila se stejnou energií jako na začátku. Nádhera a paráda.

3rd Impression navazuje bez přestávky a souboj člověka a stroje pokračuje hudební i textovou složkou. Super muzika je mezi textem na začátku a konci imprese. Dobré je, jak Lake „zpívá computer“. Téma je jednoduché ale na tu dobu perfektně udělané a vystavěné. Skladba Karn Evil 9 je vrcholem dosavadní tvorby skupiny. A jak už víme, který překonán nebude.

Deska Brain Salad Surgery je další skvělé dítko rodičů Emerson, Lake a Palmer.

5/5
bubla Bubla 30.10.2023 19:36  80124
PepaKoukal jsem na ten California Jam a dospěl jsem k závěru, že jim asi hodně chutnaly americké žvýkačky.
bubla Bubla 30.10.2023 19:29  80123
Brain Salad Surgery (1973)

Poslední deska klasického období ELP. Album svým zvukem a produkcí dobře navazuje na Trilogy, je ale extrémnější a agresivnější. Je podobně pestré a ani Karn Evil 9, přetékající přes stranu LP desky až do basketbalu, nepůsobí jako monolit zastiňující ostatní skladby. Ty zde už poněkud šablonovitě zahrnují patetickou hymnu, adaptaci klasiky, Lakeův akustický hit a hehesong. Prostě ingredience pro další výbornou desku. Zajímavé je navázání spolupráce s textařem Peterem Sinfieldem. Ne že bych se na ty texty úplně soustředil, ale v Karn Evil 9 to působí muzikálně a určitě je to lepší než Lakeův text k Trilogy. Když jsme u těch textů, nevěděl jsem, že název alba pochází od mého velkého voodoo-oblíbence Dr. Johna. Right Place, Wrong Time samozřejmě znám, ale ani tam jsem to dřív nezaregistroval. Samotnou skladbu tohoto názvu ale na album nakonec nedali. Gigerův obal je sám o sobě působivý, ale k hudbě ELP mi vlastně nikdy neseděl. Samozřejmě raději tohle než třeba Tarkus, ale ELP podle mě neměli s obaly nikdy moc šťastnou ruku. Žádný opravdu hodně oblíbený u nich nemám.

Jerusalem je klasická anglická hymna, klasicky hraná v podání orchestru a mohutného sboru v katedrále. ELP se podle mě docela dobře podařilo tu pompéznost zachytit a Lake si dobře poradil se silnou melodií. Připomíná to podobnými skladbami inspirované Genesis. Moc krásné jsou Emersonovy moogové fanfárky a Carl Palmer hraje vyloženě orchestrálně. Výborný úvod.

Toccata je už v originále pěkně ďábelská skladba s výraznými perkusemi, která nezapře, že Ginastera je skladatel z poloviny 20. století. Zároveň se perfektně hodí pro zpracování kapelou typu ELP. Klavírní motivy (v originále) mi místy připomínají Frippa. Možná tedy byl Fripp taky ovlivněn tímhle typem hudby (opačně to samozřejmě být nemohlo). Emerson ale tyhle motivy hraje na varhany a syntezátor, takže to působí ještě zlověstněji. Hodně prostoru má Palmer, který tu předvádí i elektronické perkuse. Výsledek zní zajímavě, snad i futuristicky (těžko soudit, jak to vnímali v té době). Je to taková šílená vesmírná bitva – Allegro Barbaro o padesát let později. Působivé.

Still… You Turn Me On je pro mě poslední Lakeova vyložená hitovka na deskách ELP. Ne že by neměl pěkné písničky i později, ale už nejsou tak skvělé a pro mě chytlavé. Tady se mi líbí spojení dvou kontrastních částí – zasněné a temné – a taky nepřeplácané a u ELP málo využívané aranžmá s cembalem a kytarami, které ve mně těmi neustálými proměnami/obměnami, ale i použitými zvuky vyvolává dojem tekutosti. Při poslechu jsem sí říkal, jak Emerson hraje ty doprovody citlivě a s výrazem. Vsadím se, že od Wakemana by se mi to tolik nelíbilo. Výsledek je perfektní, navíc je to zajímavý střih po předchozím elektronickém šílenství.

Benny The Bouncer je hehesong, který mi stylem i zpěvem připomíná Johna Entwistla. Aranž sice není tak úplně The Who, ale je to fajn předěl před začátkem poslední skladby a netáhne se to.

Karn Evil 9, magnum opus téhle desky, je vynikající jízda, která mi ani při půlhodinové délce nikdy nepřišla natahovaná. Nemá nějakou uzavřenou strukturu, spíš je to taková mini-opera volněji propojená několika instrumentálními i zpívanými motivy. Asi to souvisí i s tím, že je na LP i na CD rozdělená na části, což by třeba s Close To The Edge nebylo pěkné. Tentokrát je to skladatelsky celé Emerson, nejsou to Lakeovy písničky zakomponované do klávesových instrumentálek. Líbí se mi, jak se v téhle skladbě často vracejí k základnímu zvuku tria, i když varhany jsou často podpořeny syntezátorem. Muselo být dost těžké to hrát naživo na dva nástroje. Hlavní motiv úvodu je vynikající i v tom mnohonásobném opakování. Vytváří skutečně dramatickou atmosféru. Miluju instrumentální část ve třetí minutě, ta průzračná aranž a přitom je to tak skvělé. Mezi syntezátory vynikne velmi dynamická rytmika. Někdy Lakeova basa vypluje opravdu efektně. Povedené je i jeho kytarové sólo na konci první části First Impression. Jako by se snažil o hackettovský styl a zvuk. Jasně, není to Hackett, ale rozhodně to není z nouze ctnost a do skladby to zapadá perfektně. Ve druhé části First Impression je pěkná melodie zpěvu, která mi vždycky připomene „Welcome to the camp“ z Tommyho a taky Acid Queen („Guaranteed to blow your head apart“). Potom Lake pěkně doprovází na kytaru Emersonovo varhanní sólo, zatímco basu hraje moog. A pak si zopakuje vlastní sólový výstup. Výborný je i začátek sloky s doprovodem pouze bicích. Second Impression je vynikající latin-jazzová instrumentálka. Líbí se mi to použití moogu jako steel drum. To byl další skvělý aranžérský nápad. Po třech minutách následuje zadumaný klavír jako z nějaké moderní klasiky. Velký kontrast, aby se to postupně zase rozjelo do našlápnutého finále. Musím zopakovat, že tohle Emersonovo (a Palmerovo!) hraní mě neskutečně baví. Third Impression je zase plně elektrická. Zpívaný začátek svou hymničností i aranží moogových fanfár připomene úvodní Jerusalem. Text, který je najednou o nějakém počítači, snad má nějak evokovat 2001: Vesmírnou odyseu, nebo co? Každopádně hudebně pokračuje gradující jízda a docela to začne náladou připomínat jejich adaptaci Pictures. Moc rád mám tu meluzínu na přelomu sedmé a osmé minuty. Skladbu uzavírá vlastně už zpívaná část, samotný závěr není žádná velká hudební exploze, ale ten zrychlující se syntezátor je hehe.

Na ELP až po tuto desku se mi líbí, že ve tříčlenné sestavě vyzkoušeli všechno možné i nemožné, alba sestavovali pestře, měli silný materiál a vždy to perfektně zahráli. Brain Salad Surgery je takové završení toho všeho. Stejně jako předchozí alba ode mě získá plný počet hvězdiček, protože mě prostě baví a neshledávám na něm žádný nedostatek, který by mě rušil. Je pro mě ale docela těžké si představit pokračování stejným stylem, což si asi myslela i kapela, takže si po koncertním albu Welcome Back My Friends dali docela dlouhou pauzu.

5/5
pepanovacek PepaNovacek 30.10.2023 10:05 - Oblíbené kluby (14:55) 80122
KeyserSoze 80115Marku, ano, je. Pěkně jsem si tady u něj poplakal, hehe. A jsem rád, že jsem o něm vůbec nic nevěděl, informace jdu zjišťovat až teď. Tim Burton u mě ještě stoupl v ceně.
pepanovacek PepaNovacek 30.10.2023 08:15 - Oblíbené kluby (14:55) 80121
Miro, děkuju, pěkná recenze a pěkná shoda, těší mě, že jsem Vám tentokrát nedosral hodnocení, no, ale kdo ví, jestli třeba někdo plnou palbu nedá.
mayak1 Mayak1 I live in a progg bubble ... 30.10.2023 04:19  80120
Emerson, Lake & Palmer - Brain Salad Surgery (1973)

Album „Brain Salad Surgery“ nahralo trio v letných mesiacoch roku 1973 klasicky v Advision Studios v Londýne a tradične v produkcii Grega Lakea. Novinkou bol obal, ktorého autorom je tvorca Xenomorpha, švajčiarsky grafik a umelec H.R.Giger.

Tri krátke, ale opäť výrazné songy, každý jeden v úplne inej atmosfére a z iného kompozično - náladového súdku, jedna stredne dlhá adaptácia klasického klavírneho koncertu a na záver takmer 30 minútová, štvordielna mega-suita, samozrejme kultová, lebo mimo nespochybniteľnej kvality je aj asi najdlhší rockový produkt z pomyselných TOP 10 zásadných kapiel art rockového subžánru ...

Album vyšiel už vo vlastnom vydavateľstve Manticore Records a otvára ho adaptácia kompozície anglického hudobného skladateľa Huberta Parryho "Jerusalem" v značne upravenom aranžérskom kabáte. Vyšla z toho celkom silná vypalovačka s dominantnými klávesami a výrazným spevom Grega Lakea a s textom anglického básnika Williama Blakea.

Vyše sedem minútová „Toccata“ je výsostne vlastná adaptácia klavírneho koncertu argentínskeho skladateľa Alberto Ginasteru, samozrejme v podaní Keitha Emersona. V čiste inštrumentálnej nakladačke mu ale skvele sekundujú obidvaja kolegovia z rytmickej sekcie, najmä Carl Palmer si tu užíva svoje chvíľky slávy. Zase raz je to ukážková fúzia klasickej hudby a art rocku, aj avantgardy.

"Still.... You Turn Me On“ je zase jedna z prekrásne krehkých, ale výrazných poloakustických skladieb Grega Lakea a je efektným protipólom drsných a agresívne zameraných skladieb a pasáží na albume. Treba podotknúť, že čo sa týka textov, na tento album si Greg Lake prizval dvorného autora King Crimson - Petera Sinfielda.

Dvojminútová nevyhnutná honky-tonk blbina Emersona "Benny the Bouncer" sa dá považovať už na tomto albume za klasickú úchylku kapely, aj tu sa textársky vyšantil tandem Sinfield / Lake.

Zvyšok albumu je už „len“ suita „Karn Evil 9“, futuristická fúzia hudobných tém z klasiky aj z rocku, dielo predovšetkým Keitha Emersona a Grega Lakea, pričom aj v textovej oblasti ide o úzku spoluprácu Petera Sinfielda a Grega Lakea. Takmer 30 minút, rozložených do štyroch častí (samozrejme prvá, vyše trinásť minútová časť z principiálne trojdielnej impresie, je rozdelená kvôli pôvodnému vinylovému formátu, ktorý neumožnil celý epos umiestniť na jednu stranu albumu). Podstatou textového obsahu „Karn Evil 9“ je - kvázi vizionársky aj súčasný - boj umelej a prirodzenej inteligencie, ktorého konečný výsledok v dannom texte je vlastne „happy end“ ...

„Karn Evil 9, 1st Impression Part 1“, je vynikajúca art rocková nakladačka, kde dominujú samozrejme klávesy Emersona, ale aj naliehavý výrazný spev Lakea. Celé trio je tu v svojej najlepšej forme, energia a drive z tohoto tečú potokom. Greg prakticky v celej Prvej Impresii hodne využíva aj elektrickú gitaru a ide mu to - jedna radosť, síce aj sóluje, ale bez štipky nejakého onanizmu.

„Karn Evil 9, 1st Impression Part 2“, začína tým najslávnejším textom od EL&P, odstavcom, ktorý dal aj názov následujúcemu živému vinylovému trojalbumu. Je to vlastne vygradovaná, takmer päť minútová jazda. Tento vybraný fragment sa dostal dokonca aj do mainstreamových rádií, ako enormne často hraná pasáž.

„Karn Evil 9, 2nd Impression“ vnímam ako nesmierne invenčné jazzrockové, sedem minútové spestrenie aj ukľudnenie zbesilej jazdy, osobne túto časť paradoxne milujem asi najviac ... veľká bomba ...

„Karn Evil 9, 3rd Impression“ ide v intenciách Prvej Impresie, ale je obohatené aj inými motívmi a improvizovaním, trio tu dokazuje svoju vrcholnú zrelosť. Emerson exceluje, Lake spieva ako o život, Palmer doladzuje rytmiku do možnej dokonalosti. Art rock obohatený ornamentami klasického orchestrálneho hrania v najvyššej forme. V takejto konštelácii je trio Emerson, Lake & Palmer na vavrínoch ...

Album „Brain Salad Surgery“ sa na rozdiel od predošlého „Trilogy“ oveľa zásadnejšie opiera o prvky čerpané z klasiky, ale obidva tieto albumy sú jasnou zlatou érou super tria. V tejto dobe boli popularitou medzi poslucháčmi, aj po ekonomickej stránke (štadiónové výpravné koncerty) spolu s YES na Olympe.


10 / 10**
pepanovacek PepaNovacek 30.10.2023 00:19 - Oblíbené kluby (14:55) 80119
A taky jsem se dočetl, že hráli 6. dubna 1974 (společně s Deep Purple) na festivalu California Jam v Ontariu v Kalifornii, kde bylo údajně 350 000 lidí, a našel tenhle záznam:

California Jam

[ 64745 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt