Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Když diskuse,
tak s Lopuchem

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub Kája Mařík [ŽP: 8 týdnů] (kategorie Literatura) moderují muflonek, Anka.
Archiv
Domovská stránka aktualizována 28.7.2019 17:46

Pěkně vítám, to jsou k nám hosti. Tak se u nás posaďte, ať nám nevynesete spaní!


Řídících Márinka, I. díl, III. kapitola (Márinka u Šetlíků)

„Maminko, tak jsme chytli ježka. Véna ho nesl tetě, mají v černé kuchyni šváby,“ hlučně ohlašovala Márinka příčinu svého zpoždění.
Cíla myla nádobí, pan řídící už byl ve škole, paní řídící si brala žlutavou kongresovou zástěrku, vyšívanou květy kopretin.
„Maminko, ani se nehnul,“ trochu tišeji řekla Márinka.
„Hnul, nehnul,“ řekla paní řídící, „ale měl by se hýbat proutek na tvých zádech. Tohle je pořádek? V jednu se chodí k obědu? To bylo dnes naposled, Márinko! Oběd už ti asi vystydl. No, povídal tatínek, že už je nejvyšší čas, abys chodila do školy!“
Paní řídící jde do třídy, Cíla domývá nádobí a Márinka sedí nad talířem vychládající polévky a míchá. Pořád míchá.
„Jez, Márinko!“ pobízí ji Cíla.
„Já praženou nerada, Cílo. Je to samý škraloup.“
„No ovšem, když už dlouho stojí,“ podotýká Cíla.
„To asi měla teta Tonovic radost, když přinesl Véna ježka, viďte Cílo?“
„A to bych si nemyslila. Já bych spíš řekla, že paní berňová vyhodila Vénu i s ježkem.“
„Tak já už mám dost,“ hlásila Márinka odstrkujíc skoro plný talíř polévky. „Zaplať Pán Bůh! A to mám hlad!“
„No dám ti čočku,“ řekla Cíla.
„A za tu taky zaplať Pán Bůh! Helejte, Cílo, neříkala panímáma Šetlíkovic, abych tam přišla na slívy?“
„A říkala, to říkala.“
„Tak abych šla, Cílo, aby se panímáma neurazila.“
„Jen jdi, Márinko! A k večeři budeš mít, co’s nechala v poledne.“
Véna uháněl domů s ohromnou radostí. „Teti, nesu ježka na ty šváby v černé kuchyni!“ volal.
Paní berňová se zdvihla s lavičky: „A prach element, copak my máme u nás šváby? Hned se mi s tím někam kliď! A potom rovnou do školy! Neumíš-li přijít v poledne domů, nebudeš obědvat!“
Véna okouní u školy, zatím co Márinka už si pochutnává na slívách u Šetlíků. Cíla vidí Vénu s ježkem. „Véno, pojď sem! Teta tě vyhodila i s ježkem, viď? No, já to řekla hned. Ukaž, já ho zatím dám do komory! A heleď, tuhle je polévka, pospěš si! Márinka nejedla, a tuhle čočka. Honem, ať nedostaneš ve škole!“
Véna nedbá, že je polévka chladná. Chvatně ji dojídá a sní i talíř čočky. Skoro v běhu volá: „Tak zaplať Pán Bůh!“ a už otvírá dveře první třídy.
Pan řídící ptá se důrazně: „Copak, Véno, že tak pozdě?“
Véna se dívá panu řídícímu do očí a říká tiše: „Prosím, já dojídal po Márince polévku a talíř čočky. A toho ježka dala Cíla do komory.“ — — —

Ilustrační obrázek k anketě "Kde podle vás ležely literární samoty?"


Náš web o Kájovi: skolakkajamarik.cz Po stopách Káji Maříka (na Google Maps) Fotky z MaříConu 2008: Vinkler/Vlasta, Mirdule, Jitka, Ovi Ivoda Fotky z MaříConu 2007 

  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help
 Titulek, text příspěvku  
Opište pozpátku následující text bez prostředního znaku: jtirfjl
[ 1089 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
anonym 15.11.2008 01:24  6253
píše Ovi

Žížalko, toto je přepis podstatné části rozhovoru Valentýna s kočím před jeho cestou kočárem z Dobříše do lážovské myslivny:

"Pojedete k Lážovu. Víte, kde je tam lesovna?"
"Do Lážova zrovna? To je cesta rovnou za nosem, prosím."
"Ne do Lážova, do lesovny! [...] Dávejte cestou pozor! Dohoníte mou neteř a dva hochy"

Čili ne (až) do Lážova, a ne (až) přes Lážov. Proč ne až do Lážova a ne až přes Lážov? Protože měl kočí cestou potkat děti, které se na samoty vracely právě tou stejnou cestou, jako šly předtím ze samot na Dobříš. Souhlas? Souhlas.
A ze samot nešly na Dobříš přes Lážov. Proč?
Jednak o tom není v textu zmínka (ale to není až tak podstatné), jednak s nimi šel resp. měl jít hajný Škrábek z Rochot, a to byl starý člověk a nedělal by cestou z Rochot na Dobříš dalekou zacházku přes Lážov, a hlavně ze samot na (nějaké) rozcestí ležící na silnici spojující Lážov s Dobříší bylo půl hodiny pěšky. Jednoznačně je myšleno rozcestí na silnici vedoucí z Lážova do Dobříše (někde na trase), nikoliv rozcestí v Lážově. A rovněž půlhodinová cesta (pěšky) z hypotetických samot v lokalitě C na nějaké rozcestí (např. u Malé Sv. Hory nebo poblíž) na silnici Lážov - Dobříš je vyloučena. Ostatně už i tak (lážovské samoty ve variantě A nebo B), bez zacházky do Lážova, bylo pěšky z Dobříše na samoty dvě a půl hodiny (řekněme 9 až 10 km - s malou přestávkou), takže šesti- až sedmileté děti šly i tak celkem (tam i zpátky) 5 hodin čisté chůze.

Zjišťoval jsem kdysi při svém "bádání" samozřejmě i tu vzdálenost z Dobříše, a i z toho mi vychází poloha samot ve variantě A či B. Vzdálenost ze středu Dobříše na rozcestí na Malé Sv. Hoře je 8 km (tedy 2 hodiny pěšky), a zbývají ty 2 km resp 1.5 km na samoty ve variantě A resp. B (lážovské samoty situované v tom lesním trojúhelníku jihozápadně od Lážova).
A počítám nyní po Tvém příspěvku pro pořádek dle podrobné mapy i tu vzdálenost Dobříš - Lážov - samoty ve variantě C, a vychází mi to cca 13 km (tam a zpět tedy už 26 km), a to rozhodně není na půl třetí hodiny cesty pěšky. Jedině snad pro vojáka při zrychleném přesunu, ale ne pro tehdejšího typického průměrného člověka tehdejšího relativně menšího vzrůstu.
A jenom ještě dodávám, že Wagnerová se v Dobříši dobře orientovala, a mj. tam pár let chodila tuším do měšťanky (po obecné v Lážově), a o těch vzdálenostech a časech i proto musela mít celkem dobré povědomí. Ostatně tehdy se vůbec hodně chodilo, lidé se nevozili auty, a vzdálenosti po okolí měli lidé dost v oku.

A všimni si, prosím, ještě té důležité informace v tom rozhovoru:

"Do Lážova zrovna? To je cesta rovnou za nosem, prosím."
"Ne do Lážova, do lesovny!"

Takže ne rovnou za nosem až do Lážova (bez přemýšlení a klimbání cestou), ale kočí musel (měl za povinnost) cestou po silnici z Dobříše směrem k Lážovu odbočit k samotám - ještě nějakou vzdálenost před Lážovem...
A taky že ano - děti se vracely po té silnici, kočár kolem nich přejel a "kdepak ještě byly děti, když kočí zajel na cestu k samotám. Pan lesní zrovna vycházel z průseku". To myslím úplně vylučuje různé interpretace a připouští pouze jedinou...

Tedy dle této příhody je podle mé vyloučena možnost, že literární lážovské samoty by mohly být v lokalité C. Ale nějaká jiná zmínka někde jinde, např. v 5. díle (smyšlená cesta pí kontrolorové s dcerou na Rochota přes samoty), by zase mohla pro variantu C mluvit - pokud by ovšem dámy šly na výlet tou kratší severní cestou, a ne tou delší jižnější, která vedla více lesem a byla zřejmě hezčí a vhodnější pro výlet - a šlo se kolem samot A či B, dodávám poťouchle :-)

Dobrou noc.
Ovi

zizalka 15.11.2008 00:45  6252
Ještě mě napadla jedna věc, ale za to mě možná nebudeš mít rád ;-)

Jedna část Mníšku, kde nějakou dobu žila i MWČ se jmenuje Za rybníky (myslím, že se používá i tvar Zárybníky). Nemohla by se autorce automaticky vloudit do textu předložka "ZA", i když se Kája v tebou zmiňované pasáži dívá ze Skalky, a není tedy v městečku, odkud je myšleno ono "ZA"? Vzhledem k vyhlídce ze Skalky hájovna a myslivna(v lok. C) samozřejmě neleží ZA rybníky, ale po pravé ruce pozorovatele.

(Ve vesnici, odkud pocházím se jedné lokalitě říká "Pod zahradou" (= pod farskou zahradou), ta předložka POD je naprosto nedílná součást názvu a navíc je to v podstatě nesklonné, když se o tom místě mluví, tak se to musí různě složitě opisovat, nedá se říct "Jdu Pod zahradu", to by už znamenalo něco jiného. Musí se říct např. "Budu Pod zahradou". Tím chci jen ilustrovat, že zaužívané předložky v místních názvech se, dle mě, můžou "chovat" někdy dost nelogicky.)

Ještě jednou připomenu tu větu z pátého dílu:
Tam za těmi rybníky, kam nedohlédne, tam červenají se dvě střechy. Ta jedna u nich doma, ta druhá tam, kde je teď Zdeňa.

Myslíte, že je to příliš krkolomná konstrukce, nebo že by se dala uznat aspoň jako možná (i když nepříliš pravděpodobná) eventualita?

A jak je to tam dál? Kája stojí nad Lážovem, a hlavou mu běží, jestli se neměl přece jen dát na uměleckou dráhu a uvědomuje si, že jeho klíčové životní rozhodnutí předurčila jeho láska ke Zdeně. Pak následuje tahle pasáž:

Jeho bystré oči když se teď rozběhly po nezamženém šíru, přece jen postřehly v dálce kus červenavé střechy, a Kája se rozběhl cestou necestou tam, kde tušil najít plavovlasou Zdeňu s věrnýma očima. Nepomýšlí Kája na to, kdy a kde se se Zdeňou potká, on jen ví a raduje se, že za chvíli bude doma. Rozštěkali se psi v hajnovně, ale Kája jen hvízdl, Raf i Péťa rozběhli se k němu, a maminka hajná div nůši se zad nepustila, jak se lekla, když Kája do dvorka vcházel. „A já nemám ani zatopeno, chlapče! Což jsi nemohl napsat, kdy přijedeš?“ Ale Kája otáčí maminku i s nůší a skoro vykřikuje: „Tož jsem vám přivezl inženýra, máte,maminko, radost? Že nemáte zatopeno? Však já..

Nikde ani zmínka, že by běžel přes Lážov.
goldie 15.11.2008 00:12  6250
OviVidím, že tu máme znalce na slovo vzatého...a těžko říct, jestli vůbec jde diskutovat s někým, kdo má tolik načteno i osobně probádáno. Já se přikloňuji k té západní variantě...některé důvody jsem tu už zmiňovala. Ale hlavně asi proto, že kdykoliv jsem Káju četla ještě dlouhou dobu před tím, než jsem se sama dopátrala (odtušila), že Lážov by mohl být Mníšek...tak nějak z celého toho příběhu mi vždycky vznikla utkvělá představa, že samoty právě byly na západ od Lážova a taková zatvrzelá představa jde těžko vyvrátit :-). Hlavně si říkám, že v tom textu muselo být něco, co tuhle představu podporovalo, jinak bych se přece jako ještě dětský nezaujatý čtenář lehko přeformulovala na jinou lokalitu, kdyby to dávalo smysl...takže kdo ví...pátrání pokračuje. Příští týden se pustím do vypisování indicií z druhého dílu.

Děkuju všem za příspěvky a vnesený náhled...rozhodně se z toho stala zajímavá debata.
goldie 15.11.2008 00:07  6249
To se nám to pěkně zamotává

Zizalko, myslim, ze tech deset minut do lipek je z prvního dílu, kdy Kája učí Zdeňu lézt na stromy. Nemám přesný citát, ale mluví se o tom, že deset minut od lesovny stála řada starých lip, na kterých se Zdeňa učila...nemluví se přímo o ulici v Lipkách, takže to klidně mohlo být někde úplně jinde...ale jelikož neznám Mníšek a okolí, tak si netroufám tvrdit, jestli a kde by se jiná řada starých lip mohla nacházet.
zizalka 14.11.2008 21:52  6248
Ovi tak si čtu o cestě na Dobříš, a nevyznívá mi to z knihy zas tak jednoznačně, jak píšeš ty.

Jednak se tam píše, že strejček Škrábkovic začal hledat listinu na rozcestí, ale v textu myslím není vůbec naznačeno, jaké to má být vlastně rozcestí (nebo špatně čtu?). Já si myslím, že to může být jakékoli rozcestí na staré (císařské?) silnici Mníšek–Dobříš, třeba odbočka na Kytín nebo nevím jaká...

Potom píšeš, že je nemožné, aby ze staré silnice vedla odbočka na samoty, když uvažujeme lokalitu C. S tím se nedá než souhlasit. Ale v tebou zmiňované pasáži doslova stojí:

... běžme, jestli ho dohoníme!“ Ale nedohonily. Kdepak ještě byly děti, když kočí zajel na cestu k samotám. Pan lesní zrovna vycházel z průseku. „Á, pěkně vítám, Šafránku!“ volal hezky hlasitě. „Koho pak byste rád odvez’? Anebo jste, kujóne, dostal chuť na naši višňovku a zajel jste si sem od nádraží?“

Kdyby byly samoty v lokalitě C, tak by se asi cestou z Dobříše projíždělo přes Lážov, hned u školy by se odbočilo směrem na Řevnice, a někde u haltýře by se odbočilo do leva směrem k samotám. Sice není v textu nikde psané, že kočí jel přes Lážov, ale vyloučit se to podle mě nedá. Odbočkou na samoty by pak byla myšlena odobočka až za vlastním městečkem. A pěkně by tam seděla věta od pana lesního, který by tím (dle mě) mohl myslet, že Šafránek jel někoho vyzvednout do Řevnic k vlaku, ale z téhle cesty odbočil k samotám. A pozor! o nádraží na druhé trati jít nemůže, protože ta končí v Dobříši, takže by si pan lesní těžko mohl myslet, že by cestující na téhle trati vystoupil v Lážově a zbytek cesty se nechal vést na Dobříš kočárem.

Píšu to srozumitelně?
To jsou jen takové úvahy, rozhodně se nechci hádat, jen mě ta debata baví :)
vydra 14.11.2008 21:27  6246
Jitka :) at se "výlet" vydaří :-)
Ovi - no, tak třeba v 2. díle se děti dívají z kopce a lesknou se dole rybníky, zámek se bělá a slunce svítí na věž kostela a Lážov leží jako maličký šáteček .... POdle směru varianty 2. by zámek neviděly, byl by schovaný za lesem těsně. Z místa dle varianty 3. by to mělo zase dokonalý smysl. Ach ta Marie :-)))
jitka 14.11.2008 21:10  6245
Vydra 6241Pozdrav putoval do Prahy!
zizalka 14.11.2008 21:08  6244
Ovi, a co skutečnost, že z místa A i B by to bylo několikanásobně blíž k vlakové stanici Mníšek? Mně by připadalo skoro nepochopitelné, kdyby z těchto lokalit někdo chodil na vlak tu dálku přes kopec až do Řevnic.
anonym 14.11.2008 20:40  6242
píše Ovi

Zatím jenom jedna poznámka k variantě C - k ostatním dotazům a připomínkám bych se zkusil vyjádřit podrobněji během víkendu, nebudu-li už ostatní maříkology otravný :-)

Jak již bylo vícekrát konstatováno, a jak již i mnozí z nás zjistili, tak žádná z variant umístění literárních lážovskýc samot není neprůstřelná. Domnívám se (a doufám, že spolu s vámi se všemi), že největší oporu v celém díle mají varianty A a B a případně C. Ovšem pro každou z nich něco hovoří a něco jim zase odporuje.

Např. proti té variantě C mluví to, že:

- Když se Kája dívá ze Skalky na Lážov, tak umisťuje samoty "tam za ty rybníky", tedy do lokality B, případně do lokality A

- Kolem samot umístěných tak severně (lokalita C) by nešel lážovský pan řídící spravovat varhany v kytínském kostele, nejel by okolo pan doktor spěchající z Lážova k pacientovi do Kytína, ani by tudy nejel lážovský pan farář světit hromničky v kytínském kostele - ta jeho jízda neměla být improvizovaná nebo náhodná, ale na fakt průjezdu pana faráře upozorňoval předem Kájovu maminku lážovský strejček kostelníkovic, čili to musela být běžná trasa lážovského pana faráře.

- Ze samot tak severně umístěných (C) by to nebylo pouhou půlhodinu chůze (lesem?) na rozcestí u silnice Lážov - Dobříš, ale odhadem tak asi 3x déle

A snad ještě jedna věc, která v mých očích zcela diskredituje tu variantu C:
Z Dobříše na lážovské samoty je to pěšky dvě a půl hodiny - to by odpovídalo spíše variantě A/B než C. Ale co je hlavní, když za vracejícími se malými dětmi (Kája + Zdeňa + Lávíček) poslal dobříšský ředitel školy, pan Valentin X, takto bratranec vzácné paní, kočího s kočárem, aby děti cestou dohonil, naložil a bezpečně dovezl do lesovny, tak kočí (očekávaje namísto malých dětí 2 jinochy a slečnu) projel kolem nich a pak zajel (odbočil z té silnice Dobříš - Lážov) na cestu ka samotám. Tedy opět to směřuje spíše k variantě A či B. Rozhodně můžeme v tomto případě vyloučit varintu C kdesi daleko na severu za devatero odbočkami, devatero potoky, devatero lesy a luky, poli, vesnicemi a osadami..., protože k takto daleko na severu umístěným samotám by se kočí nedostal jednoduše jenom kratší (lesní) cestou, ale od té odbočky by musel jet ještě mnohem dál, a značnou část nebo i většinu z toho by musel jet otevřenou krajinou, polními cestam širokým a dlouhým údolím mezi lesním trojúhelníkem a Hřebeny, až přes Stříbrnou Lhotu nebo kolem ní a pak ještě dál do kopců. To vůbec nedává smysl.

Zdraví Ovi

vydra 14.11.2008 20:08  6241
Jitka:-)))) Těsně vedle, Hradec Králové :-))) zdravím a kam?
jitka 14.11.2008 19:59  6240
Páni,lidi, vy jedete jak dráhy. Jen tak v letu (protože balím na cestu s oddílem do Jeseníků, odjíždím a nestíhám) - co vím, pan učitel Krása vycházel nejenom ze vzdálenosti samoty - Lážov, ale taky ze vzdálenosti na samotách, tj. mezi lesovnou a hájovnou. A jedině vzdálenost lesovny na Skalce od hájovny pod Skalkou jakž tak časově odpovídala literárnému popisu. Tož tak. Zdravím všechny a zvláště Vydru, protože se mi ohromně zamlouvá tvar "bo". Severní Morava, Slezsko, nebo přímo Ostrava (moje oblíbené oblasti)?
zizalka 14.11.2008 19:39  6239
Vnuci Káji Maříka/Kuchařka Káji MaříkaTeď jsem si uvědomila, že jsem vám úplně zapoměla napsat, že Nikola, která nám kdysi naskenovala Pumeranče, před pár dny naskenovala knížečku Vnuci Káji Maříka/Kuchařka Káji Maříka (Co se vařilo na samotách).
Potěšilo mě, že (anonymní) autorka sama na rovinu přiznává, že její knha je "pastišové vyprávění, literární žert", i když člověk trochu musí zapátrat, aby tuhle větičku našel.
vydra 14.11.2008 19:39  6238
SamotyAd předchozí příspěvek Kytín - svěcení hromniček v Kytíně

Jeden místní drb dává hajovnu ke Kytínu. Bo v Mníšku byla na Skalce a tam samoty nebyly. A historie Kytína je opravdu zajímavá a úzce spjatá s Mníškem. Kytín je starší než Mníšek, ale okolo 30leté války se ty role prohodily a do roku 1849 patřil Kytín pod Mníšek. Roku 1892 .... postavena hájovna na kraji lesa. Tedy u Kytína. Jestli se to trochu nemíchá dokupy s kytínským okolím ....
zizalka 14.11.2008 19:30  6236
Vydra: Pumeranče jsou ale zřejmě bohužel dost nespolehlivý zdroj. (kdysi jsme je tady rozebírali až na dřeň ;-))
vydra 14.11.2008 19:29  6235
Kytínzajímavá informace
Kolem roku 1623 .... počátek třicetileté války. Kytín ztrácí faru a stává se filiálním ku Mníšku.

[ 1089 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt