diavia [20651]: myslíš, že Newton měl pravdu se svými výpočty stáří Země na základě biblických rodokmenů, nebo ve svých jiných metafyzických úvahách? Ne, byly to blbosti. Slavný jméno neznamená, že dotyčnej byl naprosto dokonalej po všech stránkách. Nevím, co o Bohu říkali Planck nebo Pascal, ale Einstein se mnohokrát vyjádřil ve smyslu "Nevěřím v osobního Boha, pokud v nějakého, tak je to Spinozův Bůh", takže konkrétně u něj bych skutečně neřekla, že mlel blbosti. Minimálně ne v tomto směru. Co si myslel o kvantovce už je jiná záležitosti... :)
Pleteš si imaginaci lidského mozku s racionálním vysvětlováním světa. Energie se možná představuje blbě, ale spočítat už jde. V čem se rozpíná vesmír je naprosto mimózní otázka, jak můžeš operovat s "v čem" mimo (časo)prostor? Ano, naše nepoučená představivost je možná v těchto úvahách dost nejistá v kramflecích, ale pořád o tom můžeme uvažovat vědecky, navrhovat hypotézy, zkoušet pozorovat, furt je to zkoumatelná realita. Bůh je jenom vymyšlená blbost. To je dost rozdíl.
A samozřejmě "duši" jednou vyvrátíme. Vědecky. Doufám, že to bude ještě za mého života, moc bych chtěla vidět, jak se budou někteří kolem mne tvářit, až se tak stane :)
Samozřejmě že se našeho dění absolutně účastnit nemusí, ale pak to není bůh žádného známého náboženství (ta nějaké zázraky, zásahy, našeptávání, ukřižované boží syny... vyžadují) a navíc nás vůbec nemusí zajímat... tak co, pokrčíme rameny, že nějakej takovej bůh, co kdysi nakopnul singularitu, ale jinak jsme mu ukradený, existuje, a? A nic. Serem na to, jdeme dál, bůh ve smyslu existujících náboženství to není, takže bůh v lidském chápání toho slova neexistuje. Prima, popojedem.
No, každej bude vyprávět něco jiného, ale složením těch vyprávění získáš poměrně přesný přehled o tom, co se stalo. Takhle hodnotíme fotky. Necháme třeba 300 lidí ohodnotit fotky různých lidí, a sice každý ohodnotí fotky jinak, ale po zpracování nám vyjde, že třeba hnědodocí jsou důvěryhodnějí. Takto lze poznávat realitu. A funguje to!
To ale nebyli vědci. Proč do vědy nepatří a je v zásadě úplně zbytečné, nesmyslné, nepodstatné, nedůležité. A tak ty "proč-lidi" zavřeme do blázinců či filosofických ústavů a budeme je nadále v klidu ignorovat. Skutečnému poznání to naštěstí moc neublíží :)
Antropickej princip. Ono to samozřejmě tak pěkně fungovat nemusí a mpžná to tak v miliardách jinejch vesmírů taky nefunguje. Tady to fungovat musí, protože jinak bychom se tu o tom nebavili. Žádnej zázrak, nutnost. Pokud existuje pozorovatel, podmínky musely být nutně takové, aby umožnily jeho existenci. |