Desdichado: z historických záznamů, fotek, vzpomínek a od lidí, kteří to pamatují, nebo kteří tam pracují dnes... samozřejmě chudý vesnice někde v horách na tom byly bídně se vzděláním vždycky, ale ve městech ženy normálně učily na vysokých školách, dělaly všechna povolání včetně lékařských atd. A i dneska mají prostí obvytelé zájem svoje dcery vzdělávat, přečti si třeba knihy od Grega Mortensona, který v Afghánistánu a Pákistánu staví školy pro dívky.
diavia
Aplikovanej výzkum beru, pokud jde skutečně o výzkum směrem k pokroku - vymyslet, jak něco dělat nově a lépe, ne jak podvést zákazníka. Člověka, kterej přemejšlí, jak uplácat párek z mouky, fakt za vědce nepovažuju a imho se za něj nemůže považovat ani on sám.
To ale furt nemá nic společnýho s vědou. A že jsou lidi blbí a nechaj si namluvit, že ta mouka chutná jako párek, to je část problému - uč je racionálnímu uvažování, a třeba jim potom dojde, že je lepší koupit deset deka kvalitní šunky než kilo šunkovýho salámu ze soji...
Jojo, každá dokonale vyspělá technologie je neroreznatelná od magie - jenomže vona to magie není, a ani ten kvantovej chaos není totéž, co skřítci a bludičky. Tohle se nedá posuzovat schopnostmi našeho mozku (co ještě pochopit dokážeme a co nikoli), ale právě vědeckými postupy. Ty nám řeknou, jestli je věc "přirozená" nebo "nadpřirozená" - s tím, že tu nadpřirozenou ještě nikdy nepotkaly.
To je ten racionální přístup i k těm emocím. Naopak to nejde. Přistupovat emocionálně k racionálnu je nahovno, plody racionálna přijdou vniveč. Ale lze poznat, co jsou a z čeho pramení naše iracionální pohnutky, a pak se je pokusit učesat, uchlácholit, pracovat s nimi tak, aby nám tolik nekomplikovaly život (jako to dělají, když se chopí třeba náboženské víry). |