selitVěda je založená na zpochybnitelných předpokladech. Pokud se je povede vyvrátit (což, pokud je mi dobře známo, se u těch tří newtonových zákonů již stalo a víme, že tak úplně neplatí - ale nejsem na to odborník, tak se mohu plést), tak je správný vědec opustí a popře. To je věda.
Pokud se nějaký "vědec" snaží nějaké takové předpoklady nábožensky bránit proti důkazům, které je vyvrací, pak přestává být vědcem (odborná debata, porovnávání důkazů, verifijkace, falsifikace - to přípustné je). Dogmatická víra ve fyzikální předpoklady není věda. Věda je předpokládat, že platí, dokud nejsou vyvráceny (a vyvratitelnost připouštět) - víra neumožňuje vyvrátit dogma nikdy. V tom je zásadní rozdíl. A ano, někdy se z vědců stanou dogmatici - to jsme viděli u covidu nebo u globálního oteplování - je to tehdy, kdy jsou skeptici násilím umlčováni, ostrakizováni a cenzurováni.
Astronomové předpokládali, že Země je středem vesmíru a postavili na tom ptolemaiovský systém - který byl propracovaný a užitečný. Pak přišel Galileo a celé to vyvrátil - ti, kdo se tomu bránili dogmaticky, přestali být de facto vědci. To samé se stalo s flogistonovou teorií hoření nebo právě těmi newtonovy zákony.
Spávný vědec dnes ví, že se věda úplně ve všem mýlí a přesto je užitečná - což je zajímavý paradox :) Pokud dnes vědec věří dogmaticky v nevyvratitelnost nějakých předpokladů, pak v předmětu metodologie vědy nedával pozor a při zkoušce podváděl. |