Písnička pro dnešní denVáclav Kalous, řádovým jménem Simon a Scto Bartholomaeo, (24. ledna 1715 Solnice – 22. července 1786 Rychnov nad Kněžnou) byl český piarista a skladatel chrámové hudby.
Mezi jeho významné žáky patřili František Xaver Brixi a Fortunát Durych.
Roku 1773 byl přeložen do svého posledního působiště, piaristického kláštera v Rychnově nad Kněžnou. Byl zde prefektem latinských škol. V důsledku tereziánských a josefínských reforem bylo gymnázium v roce 1783 zrušeno. Kalous pak učil na německé normálce a věnoval se kazatelské a nábožensko-výchovné činnosti. V roce 1786 byl řád vypovězen i z rychnovského kláštera. Odchodu mnichů z kláštera se však skladatel již nedožil. Po záchvatu mrtvice zemřel 22. července 1786 v rychnovské koleji.
Skladby komponované v Rychnově bohužel nejspíše shořely během požáru kostela a koleje v roce 1798.
Pastorella in C Pastores quem vidistis?
Concerto for Clarinet and Orchestra in E flat major - Allegro
Concerto for Clarinet and Orchestra in E flat major - Rondo
Concerto for Clarinet and Orchestra in E flat major - Adagio - ovšem jak to přesně patří za sebe ...
Josef Černík (24. ledna 1880 Staříč – 24. listopadu 1969 Brno) byl český hudební skladatel a sběratel lidových písní.
Nejvýznamnější činností Černíkovou je jeho práce sběratelská. Jeho největším dílem jsou Zpěvy moravských Kopaničářů, které obsahují kolem 2000 písní zaznamenaných v oblasti Moravských Kopanic. Neomezoval se však jen na tuto oblast. Sbíral písně i na Luhačovském Zálesí, v Pobečví, na valašskoklobouckém Závrší, na Horňácku a v okolí Velké nad Veličkou. Zapisoval také slovenské písně z okolí Bratislavy, Myjavy a slovenské části Kopanic. Jako jeden z mála sběratelů lidových písní zaznamenával i romské písně.
Jeho synem byl Lubomír Černík, divadelní a filmový herec, zpěvák a dramaturg, zakládající a dlouholetý člen satirického varietního divadla Večerní Brno.
Z herbáře Petra Bezruče - Koniklec
Slezské písně - Červený květ
Dvě písně ze sbírky Slezských písní - Červený květ (č. 1)
Slezské písně - Epilog
Hana Vítová, rodným jménem Jana Lašková (24. ledna 1914 Praha – 3. března 1987 Praha)
Veselá bída - Vždyť jsme jen jednou na světě
Hugo Haas, Hana Vítová - Kdybych měl kamna s plotnou (Dům na předměstí - 1933) - jo, vy volové! Zidane, tohle si pusť aspoň 2×!!
Surabaya Johnny (1965)
H. Vítová, R. A. Dvorský - Ukolébavka |