Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Já Vánoce juchuchu
oslavím na Lopuchu!

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub Politika a dění ve světě [ŽP: 4 týdny] (kategorie Politika) moderují taipan, 666, Dr_Bilo.
Archiv


Vítejte v klubu Politika a dění ve světě.

Jak již název napovídá, tento klub je určen k diskusi o politice, a to jak té domácí, tak světové. Není třeba se strachovat, nejde o klub určený pouze pro odbornou diskusi, nýbrž o klub, který má sloužit jako místo pro otevřenou, svobodnou a civilizovanou diskusi o tématech, které hýbou současným světem. Tématické vymezení je, jak jste si jistě všimli, velmi široké a nehrozí tedy časté off-topic debaty, do kterých sklouzávají specializovanější kluby.



Pravidla tohoto klubu jsou jednoduchá:

1) Snažte se o relativně slušnou diskusi a pokud možno si aspoň nenadávejte.
2) Veškeré názory, jakkoliv mohou být v rozporu s morálkou, zákony či názory moderátora, budou tolerovány, pokud budou formulovány slušně a civilizovaně.
3) Klub je primárně zaměřen na aktuální dění, nebojte se tedy poukazovat na zajímavé články. Články nepastujte, nýbrž uvádějte odkazy.
4) Dohled nad dodržováním pravidel je práce moderátora, stejně tak jako určení postihu za jejich porušení.
5) Akce moderátora jsou konečné a jejich veřejné zpochybňování v klubu bude považováno za porušení pravidel klubu. S případnými námitkami se proto obracejte do pošty na moderátora.

Aktuální anketa: ---
Starší neuzavřené ankety: ---

Sbírka na okamžitou pomoc při pořízení vojenského materiálu pro ukrajinskou armádu a domobranu:
SUPPORT UKRAINE (https://www.supportukraine.cz)
https://www.facebook.com/UkraineEmbassyinCzechia
https://twitter.com/UKRinCZE



  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help

Nemáte právo psát do tohoto klubu.

[ 69118 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
kohy Kohy Nikdy nedej stejnou šanci blbovi - (svatý František z Assisi, 1182 - 1226) 18.2.2011 18:39  21836
Myslím, že Írán nebyl v 70. letech na západ ZDALEKA natolik napojený, jako je Egypt dnes.
taipan taipan Pozor, kouše! - Nedráždit jedovaté hady! 18.2.2011 18:36 - Oblíbené kluby (13:25) 21835
Marco: protože ta učudlaná lůza nad sebou potřebuje bič - doteď je naše část civilizace mohla využívat - až nastoupí islámští bratři půjde to hůř.
Ano, podpis

Kohy: Já bych se nebál, že v Egyptě to ovládnou nějací islamisti, myslím, že tam většina lidí (a ty na ulicích tuplem) ví velmi dobře, že je živí západ a že k tomu nepotřebujou zaprdlýho Mubaraka.
Na to bych se moc nespolíhal. Může se to tam zvrtnout a pak jim to bude houby platné. Peršani v Íránu taky dneska už moc dobře vědí, že jim bylo lépe za šáha než posléze za ajatolláhů a že dnes by jim bylo líp být zadobře s američany a západem vůbec. A je jim to taky málo platné, protože gardy všechny pokusy o změnu utopí v krvi.

godfrey 18.2.2011 17:09  21834
"Stále platí,že v této nestabilitě byly zdaleka nejstabilnější demokracie." A co 1917 - 1991. Odečteme čtyři roky Velké vlastenecké války a máme úctyhodných 70 let.
selit selit Jen jedno jest jisté - post coitum omne animal triste! 17.2.2011 20:49  21833
666Je lidské přikládat větší váhu minulosti nedávné a vnímat čas relativně, tedy posledních 50 let podobně "dlouhých" jako celé období, kdy bylo v Římě císařství. Je to lidské, ale mylné.
Stejně tak je lidské,ale mylné pokládat dobu,ve které žijeme,za zkaženou a považovat časy minulé za vzor udatnosti a šlechetnosti.:-)Podléhají tomu i velmi inteligentní lidé:To by milá paní,za první republiky(komunismu,římské říše) nebylo možné...

Evropa 20. století byla hodně nestabilní region zmítaný válkami....Hovořit o stabilitě v Evropě 20. století je humor.
Stále platí,že v této nestabilitě byly zdaleka nejstabilnější demokracie. Je to 65 let versus 40 let,to je víc než 50% rozdíl.

Že se demokracie nedokáže vyrovnat s vnějším nepřítelem je její vnitřní problém, navíc zákonitý
To by stálo,víc než cokoliv jiného,za polemiku.20 století tomu,zdá se,příliš nenasvědčuje.

"kam položit začátek evropské demokracie-jestli k Magna charta libertatum,francouzké revoluci nebo k libovolnému jinému datu."
Chtěl jsem pouze naznačit,že neexistuje nic jako mezinárodně uznaný začátek demokracie v Evropě.Tyhle události někteří lidé uvádějí,tak je ukazuji jako příklad rozdílnosti.V tomto bodě s tebou souhlasím.(Až na to že já o koze a ty o voze)

Konec demokracie naznačuje až příliš mnoho faktorůViz.první odstavec.:-)
Všechno jednou skončí,i demokracie.Osobně to ale příští pátek nečekám.
maeb 17.2.2011 12:52  21832
666Se Švýcarskem, od doby, kdy tam smí volit ženy, to jde z kopce
Tak celou dobu to vypadalo, že mluvíš s cesty, ale touto poslední větou si konečně uhodil hřebíček na hlavičku:-)))
vinyl vinyl - ...jen si hraju 17.2.2011 12:42  21831
Dalo by se to tedy shrnout tak, že přesun rozhodování do Bruselu na nevolené úředníky je vpodtstatě v pořádku. Jen by mohli už konečně začít rozhodovat rozumně.
marco Marco 17.2.2011 12:17  21830
666 : hezký rozbor (a velký souhlas ad SA)

jen bych doplnil :
"demokrati vládnou již 65 let a nic nenaznačuje,že by byli u konce."
Konec demokracie naznačuje až příliš mnoho faktorů

zastánci demokracie by se možná měli zamyslet, zda součastná zřízení jsou opravdu ještě čirými demokradiemi z knížky, či zda část demokratických principů nebyla "pro blaho vlastních občanů" a jejich ochranu před strašáky jakýchkoli -ismů odsunuta do pozadí a zda pořád ještě žijí v demokracii či v nějakém centralistickém režimu.
666 666 Bože, chraň nás před těmi, - kteří v tebe věří. 17.2.2011 10:03  21829
selitJe lidské přikládat větší váhu minulosti nedávné a vnímat čas relativně, tedy posledních 50 let podobně "dlouhých" jako celé období, kdy bylo v Římě císařství. Je to lidské, ale mylné. Posledních 50 let je směšně málo ve světle vlády Habsburků, Bourbonů nebo Hohenzollernů. To na úvod.

Teď konkrétně:
"V Evropě dvacátého století byly naopak různé formy autokracie mnohem méně stabilní než demokracie."
Evropa 20. století byla hodně nestabilní region zmítaný válkami. Na začátku dominovaly monarchie, uprostřed nacistická a fašistické autokracie, posléze autokracie komunistické s druhým dominantním zřízením demokracií a posledních 10 let jen demokracie. Těch relativně klidných 55 let po druhé válce bylo zkoušeno různými krizemi války studené, vnitřními nepokoji v obou dominantních táborech a nakonec to skončilo relativně nekrvavou porážkou jednoho z nich změně režimů v půlce Evropy. Hovořit o stabilitě v Evropě 20. století je humor. Evropa byla stabilnější ve století 19., to mělo jen Napoleona na počátku a sociální bouře uprostřed, přičemž režim se od roku 1815 nikde kromě Francie nezměnil.

"pro západní Evropu je dosti nefér klást začátek demokracie do roku 1945"
Že se demokracie nedokáže vyrovnat s vnějším nepřítelem je její vnitřní problém, navíc zákonitý (jak předpovídal už Platon). Je to fér.

"kam položit začátek evropské demokracie-jestli k Magna charta libertatum,francouzké revoluci nebo k libovolnému jinému datu."
Tohle hledání data vzniku demokracie mi přijde humorné, ale argumentovat zrovna Fr. revolucí, to bych čekal u odpůrce demokracie - ta byla esencí nestability, bezpráví a špatného státního zřízení, jehož hořké důsledky si Francouzské obyvatelstvo vyjídalo prakticky 100 let. Magna charta libertatum je už humor korunovaný - někdo považuje za nedemokratické Rusko nebo Turecko a někdo jiný považuje za počátek demokracie dokument, který trochu omezoval vliv panovníka na uspořádání státu ve prospěch šlechty...

"třeba taková Saúdská Arábie se obecně třicet let považuje za sud s prachem"
110 let tam je nezměněný, konsistentní režim. To je stabilnější než většina demokracií na světě.

"demokrati vládnou již 65 let a nic nenaznačuje,že by byli u konce."
Konec demokracie naznačuje až příliš mnoho faktorů - dnešní nejmocnější demokracie jsou zmítány vážnějšími problémy než se kterými se potýkaly Evropské monarchie v roce 1911 (a tehdy také nikdo nečekal jejich brzký konec). To demokratické státy jsou sud s prachem, ne SA.

"jestli bys radši dlouhodobě kupoval ropu za $100 od Saúdů nebo za $130 od Švýcarska"

Za $100 od stabilní SA. Se Švýcarskem, od doby, kdy tam smí volit ženy, to jde z kopce:)
maeb 17.2.2011 09:34  21828
vinyl: good point
vinyl vinyl - ...jen si hraju 17.2.2011 09:09  21827
Inteligentní společnost není nikde.
g_o_d g.o.d 16.2.2011 21:05  21826
a měli jsme se tak špatně před rokem 1918? Rozhodně jsem se měli líp než potom. Nacizmus, komunismus a falešná iluze demokracie v poseldních 20 letech.

demokracie je jen iluze. Tupé stádo si jednou za 4 roky odvolí a pak se od něj očekává že bude držet hudu a platit daně. Běda jak se někdo ozvem přece úředník ve štrasburku ví všechno nejlíp

opas:lidi se radovali i ve chvíli kdy tu projížděla rudá armáda v 45. Stejně tak se radovali v 89

selit: to je imho. proto, že současné monarchie nemaj takovou sílu jako v minulosti. Je to škoda.

pokud si chce eu, resp. celej Západ hrát na velkou demokracii, tak ať udělaj demokracii jako maj ve Švýcarsku(to byse ale celá slavná komunistická eu už několikrát rozpadla).Čehož já se osobně děsim, protože takový zřízení si žádá inteligentní společnost, což ta v čr rozhodně neni
selit selit Jen jedno jest jisté - post coitum omne animal triste! 16.2.2011 18:50  21825
666V Evropě dvacátého století byly naopak různé formy autokracie mnohem méně stabilní než demokracie.Minimálně pokud se budeme zabývat poválečnými dějinami,komunisti vládli 40 let,zatímco demokrati vládnou již 65 let a nic nenaznačuje,že by byli u konce.
A to se můžeme dohadovat,že pro západní Evropu je dosti nefér klást začátek demokracie do roku 1945,protože to bysme srovnávali nesrovnatelné-zatímco evropské autokracie se obvykle zřítily pod tíhou vlastních problémů,demokracie se zhroutila ve většině Evropy jen kvůli nacistické okupaci-čili pod vnějším vlivem.To bychom se pak mohli bavit o tom,jestli jsou autokracie méně náchylné k prohrání války než demokracie,a pokud ne,tak kam položit začátek evropské demokracie-jestli k Magna charta libertatum,francouzké revoluci nebo k libovolnému jinému datu.
Pak bychom na trvanlivost demokracie mohli získat jiný názor.

Chtěl jsem říci,že třeba taková Saúdská Arábie se obecně třicet let považuje za sud s prachem,o kterým nikdo neví,kdy bouchne,jisté zřejmě pouze je,že to jednoho dne udělá.Načrtávám otázku jestli bys radši dlouhodobě kupoval ropu za $100 od Saúdů nebo za $130 od Švýcarska se všema švýcarskými jistotami.
666 666 Bože, chraň nás před těmi, - kteří v tebe věří. 16.2.2011 17:21  21824
Frenzy1) Demokracie není "vynález" (jako třeba motor auta), proto ten příměr pokulhává. Vynález je výsledkem vědy, uspořádání státu je výsledkem evoluce (koneckonců ten tvůj "vynález" byl na papíře minimálně o 100 let dříve než se dostal vzpourou do praxe). Současný stav také neznamená využití nejmodernějšího výdobytku vědy, ale časem erodovaný obraz toho, co vyhrálo poslední válku. Nepřišel žádný vědec, který by předložil jak má vypadat demokracie a pak to začali všichni používat (také to používá menšina světa i dnes).
2) Otrokářská demokracie vzbouřenců z 13ti kolonií má blíž Athénské otrokářské demokracii než současné sociální demokracii, navíc se ani nepovažovali za demokratický stát, ale za republiku.
3) Co ty osobně považuješ za demokracii je celkem fuk, protože Tro považuje za demokracii něco jiného, selit má ještě jinou představu, Kohy také a ještě ji všichni 4 budete měnit podle toho jak se vám to bude hodit - přesně v duchu mého 21819.
frenzy Frenzy 16.2.2011 16:46  21823
666"Vynález" demokracie bych kladl nejdříve do roku 1776, athénskou demokracii nepovažuji za demokracii v dnešním smyslu (neexistující ochrana práv jednotlivců (poprava nepohodlného Sokrata), občané také tvořili dosti malou část společnosti...).
666 666 Bože, chraň nás před těmi, - kteří v tebe věří. 16.2.2011 15:38  21822
FrenzyKdyby první auta brázdila ulice Athén kolem roku 400 př.n.l. a přesto byl "nejdéle se držícím dopravním prostředkem" "různé formy koní", dávala by ta analogie trochu smysl.

[ 69118 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt