sextant
A výroky typu "Já Zeman pán světa" tě utvrzují v čem? K tomu, o kom si slyšel, kolik lidí předtím, než se Masaryk stal prezidentem o něm slyšelo?
Hele, to budeš raději nevolník zemana? ;-)
Minduton
Kolikrát poslal doprdele třeba Čínu? Mě přišlo, že ji spíše doprdele lezl a to pěkně hluboku.
selit
Ano, je to na zvážení, ale tak jak je nyní koncipována ústava a role prezidenta v ní to tak je. Proto není dobře, když prezident prolamuje ústavu. Teď si třeba spokojen, ale co když dojde na něco, s čím nedudeš spokojen, ale prezident to prolomí? Kromě konkrétního případu je vždy třeba hodnotit i obecně.
Představ si, že by na Zemanově místě byl někdo, kdo je ti naprosto nesympatický a dělal to co on, ale v gradu, se kterým nesouhlasíš. Byl bys stále spokojen? Proto máme nějaké mantineli, ve kterých se mají naši ústavní činitelé pohybovat. Jakmile je začnou opouštět, je to špatně. Jestli ale chceme, máme změnit ony mantineli, ale předtím se pořádně zamyslet, jestli je taková změna prospěšná a jak bude fungovat třeba za 50 let a při jiném politickém rozložení moci.
Nemyslím si, že by byl problém, aby prezident skákal, jak vláda píská. Měl by ale dodržovat svoji roli v rámci ústavního systému. Pokud nenese za něco odpovědnost, potom by neměl dělat kroky, jako by ji nesl. To je to, co vnímám jako problém. Platí to samozřejmě i obráceně, jestliže je za něco odpovědná vláda, neměla by se této odpovědnosti zříkat, ale snažit se jí prosadit. Ač Paroubka nemám rád, svého čas měl problém s Klausem a dokázal to vyřešit. Je to naprosto rozdíl od Nečase a amnestie, kdy se snažil vymlouvat, že on za nic nemůže, přestože odpovědnost zde ležela primárně na vládě. Ale to už je na jinou debatu.
Přesun výroby do Číny není totéž, jako umožnit Číně koupit strategicky důležité odvětví. Přístup k technologiím je potom rozdílný, v první příapdě mohou zkusit leda průmyslovou špionáž nebo reverzní inženýrstvý, v druhém se dostávají přímo ke zdroji. |